FILOZOFI
e shtunë, 15 maj 2021

SHERADIN BERISHA: FILOZOFIA E SHOPENHAUERIT MBI KËNAQËSITË E NJERIUT!

Pashtriku, 14 Janar 2020: Filozofi i shquar Aristoteli (384 322) ka thënë: "i dituri, nuk kërkon kënaqësitë, por mungesën e dhimbjes". Kjo sentencë bazohet në faktin se, çdo kënaqësi e njeriut ka një natyrë...

me shumë

PROF.DR.AHMED ARSLLAN: FILOZOFIA E NJOHJES / Kriteret apo standardet e njohjes / e sakta - e vërteta dhe e sakta - e kuptimta(2)

Pashtriku, 9 dhjetor 2020: Fusha, hapësira, kufijtë e njohjes Krahas problemit të mundësisë dhe burimit apo mjeteve të njohjes, një problem tjetër i teorisë së njohjes është hapësira, fusha, kufijtë e ...

me shumë

PROF.DR.AHMED ARSLLAN: FILOZOFIA E NJOHJES(1)

Pashtriku, 18 dhjetor 2019:

Një retrospektivë Ashtu siç thamë edhe në pjesën e parë, fitimi i njohjes është njëra prej instinkteve kryesore dhe prej tipareve dalluese të...

me shumë

SHERADIN BERISHA: E VËRTETA PËR KARL MARKSIN DHE 'MANIFESTIN E PARTISË KOMUNISTE'!

Pashtriku, 1 maj 2019: (Në ditën e punëtorëve!) - Në lëndën e marksizmit kemi mësuar se Karl Marksi (5 maj 1818 - 14 mars 1883) ishte një filozof, ekonomist politik dhe organizues revolucionar i Shoqatës Ndërkombëtare të Pu...

me shumë

SHERADIN BERISHA: RACA DHE KARAKTERI KOMBËTAR, SIPAS STUDIUESIT FRANCEZ, GUSTAV LE BON

Pashtriku.org, 12 shkurt 2018: ("Udhëheqësit e vërtetë të popujve janë traditat e tyre" - Gustav Le Bon, 1841 - 1931) *** Shtëpia Botuese "Fan Noli" në Tiranë ka botuar librin "Psikologjia e popujve dhe e turmave&quo...

me shumë

BENTO DE SPINOZA: RËNDËSI NUK KA AJO QË BESONI, POR AJO QË BËNI!

Pashtriku.org, 11 korrik 2017: Feja e vërtetë nuk është asgjë më shumë se sa sjellja morale. Rëndësi nuk ka ajo që ju besoni, por ajo që bëni. Ideali politik që promovon Spinoza në “Traktatin teologjiko-politik&r...

me shumë

SHERADIN BERISHA: DEMOKRACIA DHE POPULLI!

Pashtriku.org, 28 qershor 2017: Demokracia (demo - popull; kraci - qeverisje, rend) është një sistem qeverisjeje nga populli, që do të thotë se pushteti i takon popullit dhe se ushtrohet drejtpërdrejt nga përfaqësuesit e zgjedhur (prej tij) si...

me shumë

DR. SABRI KIҪMARI: CILAT JANË TRI DIMENSIONET E POLITIKËS

Pashtriku.org, 15 maj 2017: 1. Ç´është politika/ Kur flitet për politikën, në komunikimin e përditshëm, asaj i jepen kuptime të ndryshme. Në disa raste politika si nocion lidhet me praktikën politike, në të...

me shumë

ERICH FROMM: MËRZIA ËSHTË NJË NGA TORTURAT MË TË RËNDA TË NJERIUT MODERN

Pashtriku.org, 20. 11. 2016: Njerëzit nuk e kuptojnë aq sa duhet ose, thënë ndryshe, nuk janë të vetëdijshëm në masën e duhur që mërzia është vuajtje. Ai që gjëndet i mbyllur në një qeli izolimi, os...

me shumë

SHERADIN BERISHA: IMPERIUMI I KULTURSHTREMBËRUESVE

Pashtriku.org, 31. 07. 2015 - Në vitin 2010, Shtëpia Botuese "HELGA's SECRETS" në Tiranë, ka botuar librin e autorit amerikan: Ulick Varange (Francis Parker Yockey) "IMPERIUM - (FILOZOFI E HISTORISË DHE E POLITIKËS - 1948) (Titulli në ori...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks