SHKRIMI
e diel, 13 qershor 2021

GJOKË DABAJ: SËRBËT E SOTËM, A E DINË Ç‘I KA BËRË SËRBIA SHQIPËRISË?

Durrës, 6 Maj 2020: Pjesë nga libri “Genocidi sërbomadh dhe qëndresa shqiptare” i autorit Shaban Braha


Faqe 43-44:

“Agresioni sërb, 1876-1878, solli pasoja shfarosëse për shqiptarët në viset e Anamoravës (Moravës Jugore, Perendimore dhe Lindore). Burimet dokumentarë për sasinë numerike të vrasjevet nga trupat dhe çetat terroriste sërbe jepen në kujtesën e bashkëkohësvet të atyre ngjarjeve, të përcjella këto nga Hajdin Simnica dhe Dan Bellaqevci (Mavriqi), dhe llogariten në 35000 (tridhjetë e pesë mijë) viktima shqiptare të çdo moshe dhe seksi.


Fshatra, qytete e krahina të tëra, zbrazeshin nga tmerret që ua shkaktonte genocidi sërbomadh. Konsulli i Perandorisë Osmane në Nish njoftonte se, nga një lagje thjeshtë shqiptare e Nishit, prej 300 shtëpishë, vetëm 20 shtëpi shpëtuan. Të tjerat u rrafshuan me tokë.Në kazanë e Leskocit u shkatërruan 1228 shtëpi në 88 fshatra e u shpërngulën rreth 20667 banorë.

Në rrethin e Prokupjes, në 73 fshatra me 1771 shtëpi, shumica u dogjën ose u shkatërruan.

Nga 67 fshatra, me 1531 shtëpi shqiptare, u shpërngulën 122480 banorë.

Vetëm në rajonin e Pustrekës, në 53 fshatra, mbetën të zbrazura 2700 shtëpi shqiptare. Prej 900 shtëpive të quajtura “turke”, mbetën vetëm 126 banorë myslimanë.

Në rajonin e Bahinovcit u dogjën të gjitha shtëpitë shqiptare. Vetëm fshati Pllanë e Madhe kishte 889 shtëpi shqiptare, por asnjë prej tyre nuk mbeti.

Në Pirot, nga 2270 shtëpi shqiptarre, u dogjën 1327.”

A e njohin këtë fakt, të shprehur me shifra, qeveritë e shetevet të botës, ndërmjetëse ose jo ndërmjetëse në bisedimet midis Republikës së Kosovës dhe Republikës së Sërbisë?! A u është dhënë zyrtarisht atyre qeverive ky njoftim, para se delegacioni shqiptar të ulej në bisedime me Republikën e sotme të Sërbisë?!

Dhe, a i është dorëzuar delegacionit sërb kjo pasqyrë ngjarjesh, të paktën në formën e një promemorjeje? Dhe, a i është thënë delegacionit sërb të paktën kështu: “Ne pranojmë të ulemi për bisedime, por ju duhet t’i dini këto gjëra, sepse të dy popujt duhet të jenë në dijeni për çfarë ka ndodhur. Sërbët e sotëm duhet ta dinë ç’të këqia i ka shkaktuar Sërbia Shqipërisë në gjysmën e dytë të shekullit XIX, si edhe në kohët e tjera.”

Ky informacion është i domosdoshëm dhe kjo punë nuk mund të kryhet askund më mire se në tryezat e bisedimevet, nëse dy popuj vërtet synojnë të shkojnë mirë në të ardhshmen.

_____________

GJOKË DABAJ: NGA SËRBIA DUHET TË RUHEMI! E VËRTETA MBI GJENOCIDIN SERB NË SHQIPËRI, 1912 - 1915

http://pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=9978

***

GJOKË DABAJ: SËRBIA E KA VRARË EDHE
EKONOMINË E SHQIPËRISË!

http://pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=9991


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks