SHKRIMI
e diel, 13 qershor 2021

GJOKË DABAJ: GENOCIDI SËRBOMADH NË SANXHAKUN E NISHIT, 1878 - 1879

Durrës, 7 Maj 2020:

PJESË NGA LIBRI “GENOCIDI SËRBOMADH DHE QËNDRESA SHQIPTARE” I AUTORIT SHABAN BRAHA. Nr.2

Faqe 45 dhe 47

“Togje kufomash shqiptare vatër më vatër, shtëpi të rrënuara, nëna të ngrira me foshnjë në gji, fëmijë të uritur e të pambrojtur, uri e skamje nga zjarret dhe nga plaçkitjet, skena të trishtueshme e kishin mbuluar tërë Moravën dhe Anamoravën shqiptare në qarqet e Nishit, Pirotit, Vranjës, Leskocit, Prokupjes, Kurshumlisë.” (f. 45)


“Popullsia shqiptare shpërngulej dhunshëm për në thellësi të Perandorisë Osmane (Në të vërtetë, në thellësi të Shqipërisë. Gj. D.) Kështu shmangej mundësia e rikthimit në trojet e vet... Njoftimet sërbe thoshin: Deri më 22 mars 1879, në qarqet e Nishit, Pirotit, Vranjës dhe Toplicës, kanë mbetur vetëm 6567 myslimanë. (Kështu i quante propaganda sërbe shqiptarët këtë herë. Herë të tjera i ka quajtur katolikë dhe i ka vrarë. I ka quajtur edhe enveristë dhe i ka burgosur e vrarë. Gj. D.)” (f. 45)

“Në emër të çështjes së tyre të drejtë, vetëm nga 21 qershori deri më 11 korrik të vitit 1878, shqiptarët u kanë dërguar Fuqivet të Mëdha 145 peticione, nënshkruar nga përfaqësues të krahinavet të rrezikuara: Janinë, Manastir, Shkup, Tivar, Nish, Prokuple, Kurshumli, Dibër, Prishtinë, Tregu i Ri, Podgoricë, Shpuzë, Grudë, Hot etj.” (Krs. f. 47)


* * *

Ishin 145 peticione, që nuk u morën parasysh! A nuk duhet t’ia rikujtojmë Evropës së sotme këtë fakt indinjues?! Këtë të vërtetë që e poshtëron Evropën dhe i bën thirrje asaj që të mos riposhtërohet?!

Kur Nishi, Piroti, Vranja, Toplica, ishin në shekullin XIX pjesë të Shqipërisë, a ka logjikë që sot të kërkohet për t’iu dhënë Sërbisë edhe Mitrovica e Veriut?! Sigurisht që ka logjikë. Është logjika e ngushtimit të mëtejshëm të trojevet shqiptarë. A ka logjikë që në tryezën e bisedimevet të shtrohen teza të gjithfarë zajednicash sërbe në tokën shqiptare?! Sigurisht që ka logjikë. Është logjika e grabitjevet: Merrua shqiptrëvet, se s’të thonë gjë! Merr në Pejë, merr në Deçan, merr në Prizren! Merr edhe këndej ç’të mundësh, në Himarë, në Gjirokastër, në Korçë! Një komb qyqarësh! Një komb mjeranësh!

Por a duhet edhe më këndej t‘i lejojmë vetes të këtillë poshtërime!? Kombi shqiptar nuk duhet të lejojë më, që, në marrëdhënie e në bisedime me të huajtë, kushdoqofshin ata, miq apo jo miq, të përfaqësohet prej njerëzish të padenjë!

Shembuj të mirë dhe frymëzues kemi plot, që nga të dërguarit e Gjergj Kastriotit Skënderbeut në Romë e Venedik, nga Abdyl Farashëri në Berlin, Hasan Prishtina në Stamboll, Ismail Qemali në Stamboll dhe në Evropë, Isë Boletini në Londër, Enver Hoxha në Paris, Reis Malile, Abdi Baleta, Halim Budo, në OKB e, deri diku, mund të themi edhe për një pjesë të atyre që na përfaqësuan në Rambuje.

Të mësojnë prej të parëvet tanë përfaqësuesit tanë të sotëm, ose t’ua lënë vendin të tjerëvet! Që do të thotë: Ne shqiptarët duhet ta kemi fuqinë, që t’i heqim, t’i shfuqizojmë, përfaqësuesit e padenjë dhe t’i zëvendësojnë me përfaqësues që i mbrojnë interesat e këtij kombi, deri edhe me jetë.Ilustrimet, pashtriku.org


________________

GJOKË DABAJ: NGA SËRBIA DUHET TË RUHEMI! E VËRTETA MBI GJENOCIDIN SERB NË SHQIPËRI, 1912 - 1915


http://pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=9978


***


GJOKË DABAJ: SËRBIA E KA VRARË EDHE EKONOMINË E SHQIPËRISË!


http://pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=9991

***


GOKË DABAJ: SËRBËT E SOTËM, A E DINË Ç‘I KA BËRË SËRBIA SHQIPËRISË?

http://pashtriku.org/?kat=63&shkrimi=10000


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks