A MUND TË KTHEHET LUFTA NË UKRAINË NË NJË LUFTË BËRTHAMORE?! (Video)

Sa armë bërthamore ka në botë? Ka 9.5 – 10 mijë koka bërthamore! Rusia ka 4.500, SHBA 3.700!

A MUND TË KTHEHET LUFTA NË UKRAINË NË NJË LUFTË BËRTHAMORE?! (Video)

Nga Sheradin Berisha, Facebook 6 Mars 2022

A do të kthehet lufta e përgjakshme në Ukrainë në një luftë bërthamore siç po kërcënojnë Putin dhe Lavrov, dhe çfarë pasojash do të ketë nëse kjo ndodh. Këtë temë në “Dnevnik Nova TV” e diskutojnë: gazetari Hërvoje Kreshiq dhe Dr. Tonçi Tadiq nga Instituti Ruđer Boshković.

***

Qysh në fillim Hërvoje Kreshiq ka raportuar për situatën me termocentralet bërthamore, për numrin e tyre në Evropë, veçanërisht afër Kroacisë, për termocentralet bërthamore në Ukrainë si dhe për numrin e armëve bërthamore në botë.

“Numri i përgjithshëm i reaktorëve bërthamorë aktivë në Evropë është 176. Megjithatë, në Evropë, ata nuk janë të shpërndarë në mënyrë të barabartë. Deri tani numri më i madh i reaktorëve është në Francë, deri në 56. Për krahasim, Gjermania, ka vetëm tetë reaktorët, sepse shumë të tjera i mbylli pas fatkeqësisë së Fukushimës, shtatë janë në Belgjikë dhe Spanjë, ndërsa gjashtë në Republikën Çeke.

“Më i afërti me Kroacinë është termocentrali bërthamor Krško, i vetmi reaktor slloven, dhe jo shumë larg është ai hungarez Pakš, një termocentral bërthamor me katër reaktorë.

Në Ukrainën e shkatërruar nga lufta ka 15 reaktorë:

– në perëndim të vendit janë termocentralet Rivne dhe Khmelnytsky me katër dhe dy reaktorë, përkatësisht,

– në jug është termocentrali bërthamor pranë Mykolaiv me tre, dhe

– në juglindje është Termocentrali Zaporizhzhya me gjashtë reaktorë. Është më i madhi në Evropë dhe aktualisht ndodhet në mjedisin rus, “tha Kresiç, duke pyetur Tadiçin nëse këto termocentrale ishin në rrezik dhe nëse një sulm ushtarak mund të çonte në një aksident.

Për mendimin tim, jo, sepse këta dy janë degët më të afërta të tipit të vjetër sovjetik. 13 reaktorët e tjerë janë të blinduar mirë. Kur të përfundojë lufta, termocentrali bërthamor mbyllet, sepse një re radioaktive së pari do të komprometonte Rusinë dhe Bjellorusia, “tha Dr Tadiç.

Sa armë bërthamore ka në botë?

I pyetur se sa të sigurta janë termocentralet bërthamore në përgjithësi, si ato në afërsi të Kroacisë, Tadiç tha: “Kur bëhet fjalë për rrezikun e luftës, ai fiket automatikisht.”

Ajo që njerëzit kanë më shumë frikë është kërcënimi i luftës bërthamore. Kresiç raportoi gjithashtu se sa armë bërthamore ka në botë.

“Shumë më pak se gjatë Luftës së Ftohtë, por ende – shumë. Vlerësohet se aktualisht ka gjithsej rreth 9.5-10 mijë koka bërthamore në botë. Deri tani më së shumti kanë Rusia dhe Shtetet e Bashkuara:

– Rusia rreth katër një mijë e gjysmë,

– Shtetet e Bashkuara rreth 3700,

– Kina ka 350,

– Franca 290,

– Mbretëria e Bashkuar 180.

– Pakistani me 165,

– India me 160,

– Izraeli me 90.

Së fundi, është Koreja e Veriut, e cila ka vetëm 20 koka bërthamore të mjaftueshme për t’i shkaktuar kokëdhimbje botës”, tha ai Kreshiq.

“Askush nga ne nuk drejton një makinë të ’78-ës dhe imagjinoni një kokë lufte.”

A është ky një numër real që Rusia ka në dispozicion, pyeti ai Tadiq.

“Ato janë pjesë e kokave që janë të vjetër. Që nga koha e Titos. Disa janë modernizuar, por elektronika po largohet me kalimin e kohës dhe unë nuk do të doja të isha komandant silo sepse do të kisha frikë të shpërtheja në nisje. Askush nga ne nuk drejton një makinë të vitit 78.” “imagjinoni një kokë lufte,” tha eksperti, duke shtuar: “Kur i hiqni ato që janë në riparim, ne arrijmë një të tretën e potencialit real. Nëse njëri prej tyre fluturon nga perëndimi, ata marrin një përgjigje të plotë.”

A është e mundur që në një luftë bërthamore të gjuajë vetëm një raketë, të gjuajë vetëm një objektiv, pyesin drejtuesit e Dnevnik Nova TV.

“Jo, të pushosh një do të thotë një përgjigje e plotë. Nuk është më ’61. Pas viteve 1960, të dyja palët e kuptuan se mënyra më e mirë për të mbrojtur veten ishte parandalimi,” tha Tadiç, duke shtuar se deklarata e Putinit ishte e papërgjegjshme.

“Këto janë vendet që duhet të tregojnë përgjegjësinë më të madhe. Ai tha se ishte në gatishmëri për të penguar një sulm, jo ​​një sulm. Askush në Perëndim nuk e ka ngritur gatishmërinë luftarake. Është një bllof që synon të na bëjë të mendojmë nëse do ta bëjmë vdisni në një luftë të mundshme bërthamore, luftë, për të mos parë sa njerëz vrau dhe dogji në Ukrainë, “tha Tadiç.

Tadiç beson se Kroacia nuk mund të jetë objektivi. “Kroacia është një anëtare e NATO-s, por nuk është strategjikisht e rëndësishme. Në rast të një lufte bërthamore, strategjitë parashikojnë synimin e potencialeve bërthamore,” tha ai.

“Një konflikt bërthamor do të ishte Harmagedon (fundi i botës)” Mjeku as që mendon se do të ketë një konflikt bërthamor global.

Nuk është e mundur sepse të dyja palët e dinë se do të përfundonte si një harmagedon total. Ekziston një mit që strategjia bërthamore e Rusisë parashikon një përshkallëzim. Kur ata hedhin një bombë, ka një përgjigje totale. Kushti themelor që Rusia është vërtet e kërcënuar nuk plotësohet”, tha ai.

———–

Burimi:

Hoće li krvavi rat u Ukrajini prerasti u nuklearni te može li (i) Hrvatska biti meta? “Obje strane znaju da bi taj sukob završio kao totalni armagedon”

https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/hoce-li-rat-prerasti-u-nuklearni—698482.html

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura