PERANDORIA BIZANTINE NUK ISHTE PERANDORI GREKO – HELENE, ISHTE PERANDORI E ILIRËVE …

PERANDORIA BIZANTINE NUK ISHTE PERANDORI GREKO – HELENE, ISHTE PERANDORI E ILIRËVE …

Nga Sheradin Berisha, FB 19 Nëntor 2022

Njohuri themelore

Në vitin 395 Perandoria Romake në Gadishullin Ilirik me vdekjen e perandorit Teodos u nda në dy pjesë: në Perandorinë Romake Perëndimore me seli në Romë dhe në Perandorinë Bizantine Lindore me seli në Bizant. Qyteti Bizant nga viti 330 kur u pushtua nga Perandori Ilir, Konstantini i Madh, e mori emrin Konstantinopojë, ndërsa pas pushtimit nga Sulltan Mehmeti II, më 29 maj 1453 e mori emrin Stamboll. 

Realisht nga viti 330 kur qendra e Perandorisë Bizantine u bë Konstandinopoja (përjashto këtu sundimin rajonal bullgarë në pjesën juglindore të Bizantit në periudha të ndryshme, midis shekujve VII – XI dhe shekujve XII – XIV si dhe sundimin rajonal të mbretërisë serbe, të Stefan Dushanit (1346 – 1355) dhe Stefan Uroshit V (1355 – 1371), Perandoria Bizantine mbijetoi dhe u sundua për gati  një mijë vjet nga perandorë ilirë e princër arbërorë, derisa ra nën pushtimin e sulltanatit të selxhukëve osmanë, qyteti i Konstantinopojës, më 29 maj 1453.

Në librat e historisë shkollore kemi mësuar se Perandoria Bizantine ishte një Perandori Greko – Helene, gjë që nuk është e vërtetë.

Historiani i shquar Francez i periudhës së antikitetit dhe mesjetës, Gustave Glotz (1862 – 1935) në hulumtimet e tij shumëvjeçare ka vërtetuar se “Perandoria Bizantine ishte Perandoria e Ilirëve, e jo e Grekërve Mesjetar, siç mbizotëron mendimi, sepse në Mesjetë nuk ka patur Greko – Helenë”.

———

Dëshmi:

1. Shtrirja e Perandorisë Romake – Bizantine në Gadishullin Ilirik dhe jo vetëm, nga viti 379 deri në vitin 1453.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura