ALFED CAKO: PSE NDODHI 11 SHTATORI I RI NË PARIS?!

Tiranë, 16. 11. 2015: Për çfarë vlente gjaku i këtij 11 Shtatori të ri në Paris? Gjithë shpjegimi është gjeostrategjik dhe ekonomik; Shami dhe Bagdati, pas 50 vjet administrimi të brendshëm, po ndahet mes të huajve; u krijua një strukturë e dytë (ISSIS) që do shkatërtonte të parën në Siri-Asadin, dhe tani kjo do t’ja japë pushtetin Imperializmit francez.

 

 

– Rusia mori pjesën e vet;
– angloamerikanët të vetën;
– Franca po merr në kontroll pas masakrës në Paris (më 13.11.2015), sunitët e Sirisë;
– Putini shiitët e Sirisë (alevitët);
Pra fitimtarët e ANTANTËS e rimorën copën e vjetër të kolonive.
Të shohim çdo bëjnë fuqitë e Boshtit Romë – Berlin. Problem do ngelet me shiitët e Irakut që janë 10 milion frymë!
– A do t’i kontrollojnë dot në Bagdat qeveritë ‘vendase’ të nënshtruara ndaj fitimtarëve të ‘Stuhisë së Shkretëtirës’?
– Po me Iranin çfarë do bëhet?
Është i vetmi vend në botë që s’e pret monedhën tek Rotshildët dhe naftën e shfrytëzon vetë, edhe pse i është venë embargo, të cilën ka të drejtë ta shesë vetëm të Erdogani, i cili po financohet me naftë me çmim të ulët, monopol për të shëndoshur Turqinë pro çifute.

Makinder thotë: “Kush zotëron Evropën Lindore, zotëron Heartlandin – Tokëzemrën – kush Zotëron Heartlandin, zotëron Ishullin e Botës (Evro-Azinë + Lindja e Mesme (LM) + Afrikën), kush zotëron ishullin e botës zotëron Botën.” Evropa lindore (nga ish Gjermania lindore e deri në Uralë) ndahet mes rivalitetit historik të fuqise ekonomike të Gjermanisë dhe fuqisë ushtarake bërthamore të Rusisë. Rusia e kuqe çifute u ndihmua nga vendet ishullore pro çifute që të krijonte superioritet ushtarak shekullin që kaloi, duke e shembur së bashku fuqinë gjermane që kërkonte heartlandin. Tash jemi në këtë riekuilibrim forcash ku të gjithë në LM janë nën urdhrat e planet e çifutëve. Të shohim a do krijohet Izraeli i Madh nga Nili në Tigër dhe Eufrat, kur të mbarojë nafta dhe të fillojë në transport epoka e hidrogjenit të nxjerrë nga uji i embël i lumenjve? /

– Autori është botues i SHB: ‘HELGA’s SECRETS’ Tiranë.

***
SHERADIN BERISHA: TERRORIZMI I PLANIFIKUAR…
https://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=4626

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura