ANASTAS SHUKE: SHQIPE E SHKRUAR MBI 4200 VJET MË PARË!

Tiranë, 1 korrik 2017: Shqipe e shkruar mbi 4200 vjet më parë. Një dokument monumental i plotë i mbishkruar në një tullë në një prej qyteteve më të lashtë të Shumerit, Lagash-it, qytet ku nderohej zot Ninurta, i Urti me simbolin e tij Shqipen dykrenore. Ninurta quhej edhe Ninip dhe ishte djali trashëgimtar i Enlil-it (yll i yllit, bir i yllit, bir i zotit), dhe pra, Ni Nip i Zotit. Sipër majtas paraqitet tulla origjinale, djathtas është transkriptimi i shenjave, për tu dukur më qartë. Poshtë majtas kthimi i tyre në leximet përkatëse në gjuhen Shumere, dhe poshtë djathtas “perkthimi” apo leximi SHQIP:
Zot Ninurta-n / zotnin mir shkru, burr mjaft i fort / (sakt/tamam) kal-ngja, zot Enlili (e) la mekembes.
Burr i zoti / di-mir ba mat/matje, mbikqyri themel sipër tokës së Lagash-it, (tempullin) e ai/tij, mu nertu.

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura