ERMIRA BABAMUSTA: RUSIA DASHUROHET ME FILMIN ‘RIGHT TO LOVE’

New York, 20. 03. 2013 – Filmi “Right to Love” (E Drejta për të Dashuruar) gjatë premierës në Rusi i dha emocione një salle mbushur plot e përplot, një moment i veçantë për aktorin Luan Bexhetin dhe producenten Amina Zhanan, të cilët ishin prezent. Premiera e filmit u shfaq në teatrin e famshëm “Eldar” me 17 mars 2013 në Moskë. Premiera solli mbi 100 spektatorë, duke përfshirë edhe Vipat dhe yjet e njohur të Rusisë. Midis tyre ishin dhe aktoret e famshme ruse Ludmila Dmitrieva dhe Ksenia Berestnikova, ylli i muzikës Shamil, këngëtari i muzikës Balkar folk Ruslan Khasaitov, poeti çerkez Ratmir, etj.
Filmi u shfaq në gjuhën orgjinale, në aglisht, pa përkthim ose titra, që ishte e para herë për kinemanë ruse. Filmi u realizua me regji të Puaul Kurtit, me producentë Amina Zhaman (e cila ka shkruar skenarin dhe luan rolin kryesor, producente) dhe Marina Bolotokova, (producente & CEO e Oriental Pearl LLC).

*  *  *

Moskë, 17 mars 2013: Aktori Luan Bexheti dhe producentja Amina Zhanan.

“Jam shumë e lumtur që audienca vendase dhe e huaj në Moskë u dashuruan me filmin “Right to Love”. Shumë nga spektatorët kanë qarë në fund të filmit gjatë shfaqjes, të gjithë ishin të emocionuar dhe u prekën nga historia e Tonit dhe Aminës. Nuk donin që filmi të përfundonte pa “happy ending”. Që nga premiera Amerikane në dhjetor 2012 shumë kritikë dhe shikues të filmit më tregojnë që duan të shikojnë më shumë dhe filmi të vazhdojë me një pjesë tjetër. Te them të drejtën nuk e prisja këtë lloj reagimi në Moskë, meqë audienca këtu rrallë emocionohet. Jam mahnitur me numrin e madh të personave si në New York edhe në Moskë që duan të më bindin të krijoj pjesën e dytë si vijim për filmin Right to Love,” tha skenaristja dhe producentja e filmit, Amina Zhaman.

(Ermira Babamusta, është Eksperte e Punëve të Jashtme)

* * *

“Right to Love” movie wows audiences in Moscow

“Right to Love” had an amazing sold out full house premiere in Russia. The premiere took place in Moscow at the Greek Hall of famous movie theatre “Eldar” on March 17th, 2013. Successful filmmakers, Paul Kurti (director), Amina Zhaman (screen writer, producer & lead) and Marina Bolotokova, (Producer & CEO of Oriental Pearl LLC) made a very good movie, with a great story. The screening brought out over 100 people, including VIPs and Russian stars. The screening was in the original language – English – with no translation and no Russian subtitles, which was a first for Russian cinema.
Lead actress Amina Zhaman and supporting actor Luan Bexheti attended the Russian premiere in Moscow. Among guests of the screening were famous Russian actresses Ludmila Dmitrieva and Ksenia Berestnikova, pop star Shamil, Balkar folk singer Ruslan Khasaitov, Circassian poet Ratmir and others.
“I am very happy that international Moscow audience loved the movie “Right to Love”. Many of the viewers cried during the screening, all of them had shivers, each of them was touched by the story of Tony and Amina and none of them wanted the film to end unhappily. Ever since the US premiere in December 2012 many critics and viewers keep telling me they want more and that the film should be continued. Frankly, I didn’t expect the same reaction in Moscow since the audience here is rarely emotional, and I am amazed by the number of people here who just like the New Yorkers persuade me that this is not the end and ask me to make a sequel of ‘Right to Love’”, – said screenwriter Amina Zhaman.

………………………………………………………….

Moskë, 17 mars 2013: Aktori Luan Bexheti, producentja Amina Zhanan…

pas shfaqjes së filmit: “Right to Love – E Drejta për të Dashuruar”

në teatrin e famshëm “Eldar”.

==============================

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura