HAMASI NUK KISHTE PLANIFIKUAR TË SULMONTE FESTIVALIN MUZIKOR NOVA NË KIBBUTZ REIM! VIDEO

Sipas burimeve policore – sigurisë izraelite, Hamasi duket që nuk kishte njohuri paraprake për festivalin Nova në Kibutz Re’im!

HAMASI NUK KISHTE PLANIFIKUAR TË SULMONTE FESTIVALIN MUZIKOR NOVA NË KIBBUTZ REIM! VIDEO

Raporti i Sigurisë izraelite: Hamasi ka të ngjarë të mos kishte njohuri paraprake për Festivalim Nova

Zyrtarë të lartë të sigurisë izraelite vlerësojnë se Hamasi mësoi për festivalin e muzikës Nova përmes dronëve ose nga ata që fluturonin me parashuta dhe i drejtoi terroristët në vendndodhje duke përdorur sistemin e tyre të komunikimit.

Nga Josh Breiner, më 18 nëntor 2023

Vlerësimi në rritje në institucionet e sigurisë së Izraelit është se terroristët e Hamasit që kryen masakrën e 7 tetorit nuk kishin njohuri paraprake për festivalin muzikor Nova të mbajtur pranë Kibbutz Re’im dhe vendosën të synonin partynë (festën) në mënyrë spontane. Sipas policisë, në festival u vranë 364 persona.

Burimi: Israeli Security Establishment: Hamas Likely Didn’t Have Advance Knowledge of Nova Festival

https://www.haaretz.com/israel-news/2023-11-18/ty-article/.premium/israeli-security-establishment-hamas-likely-didnt-have-prior-knowledge-of-nova-festival/0000018b-e2ee-d168-a3ef-f7fe8ca20000

***

Si u zhvillua ngjarja në Kibbutz Ra’im?

https://fb.watch/oqPzTeUG3w/

***

Një shërbim izraelit i shpëtimit thotë se ka hequr të paktën 260 trupa nga vendi i festivalit të muzikës Nova që u sulmua si pjesë e operacionit të Hamasit kundër Izraelit.

Hundreds reported killed at Israel music festival near Gaza

Burimi: Video

https://www.aljazeera.com/program/newsfeed/2023/10/9/hundreds-reported-killed-at-israel-music-festival-near-gaza

Ku ndodhi ngjarja?

Festa Nova u mbajt në një fushë me pluhur jashtë Kbucit Re’im, rreth 3.3 milje (5.3 kilometra) nga muri që ndan Gazën me Izraelin jugor.

***

Droni tregon për pasojat e sulmit vdekjeprurës në festivalin muzikor izraelit

Shikoni videon 👇👇👇

***

HAMASI NUK DINTE PARAPRAKISHT PËR FESTIVALIN NOVA

Vlerësimi në institucionin e sigurisë: Hamasi nuk dinte paraprakisht për festivalin Nova dhe e njohu atë nga ajri

Hetimi i policisë zbuloi se Hamasi planifikoi të arrinte në Kibbutz Reim dhe kibuci të tjerë dhe mësoi për festën në kohë reale. Gjithashtu tregon se një helikopter ushtarak që qëlloi kundër terroristëve, me sa duket goditi edhe disa argëtues.

Nga Joshua (Josh) Breiner, më 18 nëntor 2023

Ekziston një vlerësim në rritje në institucionet e sigurisë se terroristët që kryen masakrën e 7 tetorit [2023] nuk dinin paraprakisht për festivalin Nova të mbajtur pranë Kibbutz Ra’im dhe vendosën të vijnë në vend pasi zbuluan se ishte një ngjarje masive, duke u zhvilluar atje. Vlerësimi i sistemit të sigurisë mbështetet, ndër të tjera, në hetimet e terroristëve dhe hetimin e incidentit nga policia, nga ku duket se terroristët synonin të arrinin në Kibbutz Ra’im. Sipas policisë, në festival u vranë 364 persona.

Zyrtarë të lartë vlerësojnë se Hamasi mësoi për ekzistencën e festës duke përdorur drone ose parashuta dhe i drejtoi terroristët në vendndodhjen në sistemin e tyre të komunikimit. Në një video nga kamera e trupit të njërit prej terroristëve, ai dëgjohet duke i kërkuar një qytetari të kapur udhëzime për të arritur tek të këqijtë, edhe pse ishte në një zonë tjetër. Një nga gjetjet që forcon vlerësimin, sipas policisë dhe zyrtarëve të tjerë të sigurisë, është se terroristët e parë kanë mbërritur në festë nga drejtimi i rrugës 232 dhe jo nga drejtimi i gardhit.

Sipas një burimi policor, një hetim i incidentit zbuloi gjithashtu se një helikopter luftarak i IDF-së [Izraelit] që mbërriti në vendngjarje nga baza Ramat David qëlloi në drejtim të terroristëve dhe me sa duket goditi edhe disa nga argëtuesit që ndodheshin aty.

Njollat e gjakut dhe çantat e shpinës dëshmojnë për masakrën në festë…

Gjithashtu, sipas burimeve policore, festa ishte planifikuar të mbahej të enjten dhe të premten, ndërsa të martën në mbrëmje të së njëjtës javë ushtria miratoi kërkesën e organizatorëve që manifestimi të mbahej edhe të shtunën. Ndryshimi në minutën e fundit përforcon vlerësimin se Hamasi nuk kishte dijeni për incidentin.

“Vlerësojmë se në ngjarje kanë qenë të pranishëm rreth 4400 persona, shumica dërrmuese e të cilëve kanë arritur të arratisen pas një vendimi për të shpërndarë ngjarjen që u bë katër minuta pas breshërisë me raketa”, thotë një zyrtar i lartë i policisë. Nga analizat e policisë rezulton se shumë prej pjesëmarrësve të partysë (festës) kanë arritur të arratisen pasi është vendosur që të ndalohet festa gjysmë ore para se të dëgjoheshin të shtëna.

Burimi:

הערכה במערכת הביטחון: בחמאס לא ידעו מראעל פסטיבל נובה, וזיהו אותו מהאוויר

https://www.haaretz.co.il/news/politics/2023-11-18/ty-article/0000018b-e1a5-d168-a3ef-f5ff4d070000

***

HAMASI NUK KISHTE PLANIFIKUAR TË SULMONTE FESTIVALIN MUZIKOR

Hamasi nuk kishte planifikuar të sulmonte festivalin muzikor, thotë një raport i bazuar në burime policore izraelite.Hetimi i parë policor i festivalit Supernova gjeti gjithashtu forcat izraelite përgjegjëse për disa vdekje.

Luftëtarët e Hamasit që sulmuan një festival muzikor në Izrael më 7 tetor [2023], duke vrarë qindra, ka të ngjarë të mos dinin paraprakisht për ngjarjen dhe vendosën ta shënjestrojnë atë në vend, kanë raportuar mediat izraelite duke cituar burime policore dhe të sigurisë.

Sipas një kopjeje të raportit të parë të policisë izraelite për sulmin, të marrë këtë javë nga Channel 12 i Izraelit, luftëtarët palestinezë fillimisht kishin synuar të sulmonin kibbutz Re’im, si dhe fshatra të tjerë pranë kufirit të Gazës. Ata mësuan për festivalin muzikor me drone dhe nga ajri teksa hidheshin me parashutë në Izrael.

Sipas autoriteteve izraelite, rreth 4,400 njerëz kishin qenë në ngjarjen atë të shtunë, kur Hamasi depërtoi barrierën e sigurisë së lartë të Izraelit – e cila përfshin sistemin e radarit dhe sensorët nëntokësorë – dhe sulmoi postet ushtarake dhe fshatrat në jug të Izraelit, duke vrarë 1.200 njerëz, kryesisht civilë, sipas autoriteteve izraelite.

Sipas autoriteteve izraelite, rreth 4,400 njerëz

kishin qenë në ngjarjen atë të shtunën, kur Hamasi depërtoi barrierën e sigurisë së lartë të Izraelit – e cila përfshin sistemin e radarit dhe sensorët nëntokësorë – dhe sulmoi postet ushtarake dhe fshatrat në jug të Izraelit, duke vrarë 1,200 njerëz, kryesisht civilë, sipas autoriteteve izraelite.

Këtë të shtunë [më 7 tetor 2023], gazeta izraelite “Haaretz” raportoi se “vlerësimi në rritje në krijimin e sigurisë së Izraelit” bazuar në hetimin e policisë dhe në marrjen në pyetje të anëtarëve të kapur të Hamasit, është se grupi nuk kishte planifikuar të synonte ngjarjen [festivalin e muzikës Nova, në Kibbutz Reim].

Ndërsa policia gjeti harta të vendndodhjeve të synuara në trupat e anëtarëve të vrarë të Hamasit, asnjë nuk ishte në vendndodhjen e festivalit. Një gjetje shtesë që mbështet vlerësimin, sipas Haaretz, ishte se militantët e Hamasit nuk iu afruan festivalit nga drejtimi i kufirit, por nga një autostradë aty pranë.

Për më tepër, ngjarja fillimisht ishte planifikuar të zhvillohej të enjten dhe të premten, ndërsa e shtuna u shtua në program vetëm të martën e asaj jave.

Raporti zbuloi gjithashtu se shumica e pjesëmarrësve të festivalit kishin arritur të largoheshin nga aktiviteti në kohën kur Hamasi u shfaq dhe masakra filloi.

Sipas një burimi të lartë policor të cituar nga gazeta Izraelite Haaretz “shumica e madhe [e njerëzve që ishin në ngjarje] arritën të iknin pas vendimit për të shpërndarë ngjarjen e marrë katër minuta pas sulmit me raketa”.

Hetimi i policisë zbuloi gjithashtu se një helikopter ushtarak izraelit hapi zjarr ndaj sulmuesve, por gjithashtu goditi disa njerëz që merrnin pjesë në festival. [Dhe për këtë fakt] Nuk janë dhënë detaje të mëtejshme, raportoi Haaretz.

“Një hetim mbi incidentin zbuloi një helikopter luftarak [ushtarak izraelit] që mbërriti në vendngjarje nga baza Ramat David qëlloi terroristët dhe me sa duket goditi edhe disa nga argëtuesit atje,” citoi raporti i lajmeve të ketë thënë një zyrtar i paidentifikuar i policisë.

Raporti i policisë rishikoi gjithashtu numrin e të vdekurve nga sulmi në 364, duke përfshirë 17 oficerë policie, nga 270. Ai e vendos numrin e pjesëmarrësve të festivalit të rrëmbyer në 40.

Në përgjigje të sulmeve të Hamasit, Izraeli nisi një sulm tokësor dhe ajror në Rripin e Gazës që ka vrarë më shumë se 12,000 palestinezë, duke përfshirë 5,000 fëmijë, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze. Pjesa më e madhe e Rripit të Gazës është në gërmadha dhe një bllokadë totale që Izraeli ka vendosur në territor i ka lënë banorët e tij të paaftë për të marrë ushqim, ujë, karburant dhe furnizime mjekësore të mjaftueshme, të gjitha tani në nivele kritike të ulëta.

Burimi: Hamas had not planned to attack music festival, Israeli report says / 18 NOV 2023

https://www.aljazeera.com/news/2023/11/18/hamas-had-not-planned-to-attack-israel-music-festival-israeli-report-says

***

LUFTA HAMAS-IZRAEL

Hamasi nuk kishte planifikuar të sulmonte festivalin muzikor, thotë një raport izraelit

Raporti i TBS / 19 nëntor 2023, ora 07:40

Hetimi i parë policor i festivalit Supernova gjeti gjithashtu forcat izraelite përgjegjëse për disa vdekje [të qytetarëve Izraelitë].

Luftëtarët e Hamasit që sulmuan një festival muzikor në Izrael më 7 tetor [2023], duke vrarë qindra, me gjasë nuk e dinin paraprakisht për ngjarjen dhe vendosën ta shënjestrojnë atë në vend [në kohë reale], kanë raportuar mediat izraelite duke cituar burime të policisë dhe sigurisë.

Sipas një kopje të raportit të parë të policisë izraelite për sulmin, të marrë këtë javë nga Channel 12 i Izraelit, luftëtarët palestinezë fillimisht kishin synuar të sulmonin kibucin Re’im afër, si dhe fshatra të tjerë pranë kufirit të Gazës. Ata morën vesh për festivalin muzikor me dronë dhe nga ajri teksa hidheshin me parashutë në Izrael, raporton Al-Jazeera, duke iu referuar gazetës izraelite Haaretz.

Sipas autoriteteve izraelite, rreth 4,400 njerëz kishin qenë në ngjarje [festë] atë të shtunë [më 7 tetor 2023], kur Hamasi depërtoi [kaloi] barrierën e sigurisë së lartë të Izraelit – e cila përfshin sistemin e radarit dhe sensorët nëntokësorë – dhe sulmoi postet ushtarake dhe fshatrat në jug të Izraelit, duke vrarë 1.200 njerëz, kryesisht civilë, sipas autoriteteve izraelite.

Këtë të shtunë, gazeta izraelite Haaretz raportoi se “vlerësimi në rritje në krijimin e sigurisë së Izraelit” bazuar në hetimin e policisë dhe në marrjen në pyetje të anëtarëve të kapur të Hamasit, është se grupi nuk kishte planifikuar të synonte ngjarjen [festivalin muzikor që po zhvillohej atë ditë].

Ndërsa policia gjeti harta të vendndodhjeve të synuara në trupat e anëtarëve të vrarë të Hamasit, asnjë nuk ishte në vendndodhjen e festivalit. Një gjetje shtesë që mbështet vlerësimin, sipas Haaretz, ishte se militantët e Hamasit nuk iu afruan festivalit nga drejtimi i kufirit, por nga një autostradë aty pranë.

Për më tepër, ngjarja fillimisht ishte planifikuar të zhvillohej të enjten dhe të premten, ndërsa e shtuna u shtua në program vetëm të martën e asaj jave.

Raporti zbuloi gjithashtu se shumica e pjesëmarrësve të festivalit kishin arritur të largoheshin nga aktiviteti në kohën kur Hamasi u shfaq dhe filloi masakra.

Sipas një burimi të lartë policor të cituar nga gazeta Izraelite Haaretz “shumica e madhe [e njerëzve që ishin në ngjarje – festë] arritën të largoheshin pas vendimit për të shpërndarë ngjarjen, e marrë katër minuta pas sulmit me raketa”.

Hetimi i policisë zbuloi gjithashtu se një helikopter ushtarak izraelit hapi zjarr ndaj sulmuesve, por gjithashtu goditi disa njerëz që merrnin pjesë në festival. [Për këtë fakt] Nuk janë dhënë detaje të mëtejshme, raportoi Haaretz.

“Një hetim mbi incidentin zbuloi se një helikopter luftarak [ushtarak izraelit] që mbërriti në vendngjarje nga baza Ramat David qëlloi kundër terroristëve dhe me sa duket goditi edhe disa nga argëtuesit atje,” citoi raporti i lajmeve – të ketë thënë një zyrtar i paidentifikuar i policisë.

Raporti i policisë rishikoi gjithashtu numrin e të vdekurve nga sulmi në 364, duke përfshirë 17 oficerë policie, nga 270. Ai e vendos numrin e pjesëmarrësve të festivalit të rrëmbyer në 40.

Në përgjigje të sulmeve të Hamasit, Izraeli nisi një sulm tokësor dhe ajror në Rripin e Gazës ku ka vrarë më shumë se 12.000 palestinezë, duke përfshirë 5.000 fëmijë, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze. Pjesa më e madhe e Rripit të Gazës është në gërmadha dhe në një bllokadë totale që Izraeli ka vendosur në territor dhe për pasojë i ka lënë banorët e tij të paaftë për të marrë ushqim, ujë, karburant dhe furnizime mjekësore të mjaftueshme, të gjitha tani në nivele kritike të ulëta.

Burimi: Hamas had not planned to attack music festival, Israeli report says

https://www.tbsnews.net/hamas-israel-war/hamas-had-not-planned-attack-music-festival-israeli-report-says-742030

[Përgatiti në shqip, Sheradin Berisha]

_______

Ilustrime nga vendi i ngjarjes:

https://www.facebook.com/1125324528/videos/pcb.10223455658436038/890136685797310

==============

AKTORJA ANGELINA JOLIE: “GAZA PO SHNDËRROHET NË NJË VARR MASIV”!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura