PASHTRIKU: ARKIVI SHTETËROR I KROACISË PUBLIKON EMRAT E ISH TË BURGOSURVE ‘INFORMBYROIST’ TË ‘GOLI OTOKUT’

Pashtriku.org, 09. 01. 2014: Në arkivin shtetëror të Kroacisë gjendet lista me emrat e të gjithë të burgosurve të internuar sipas linjës së byrosë informative, të cilën e ka bërë “UDB-ja” federale. Në atë listë gjenden emrat e 16.101 të burgosurve dhe të paraburgosurve. Sipas listës, në të gjitha kampet e “Informbyro-së”, totali i njerëzve të vdekur në mënyra të ndryshme (vrasje, vetëvrasje, vdekjes natyrale), është 413 njerëz. Numrat e rreth 16 mijë njerëzve të botuar në literaturën shkencore në lidhje me këtë temë, janë përmendur shumë kohë më parë, e cila konsiderohet fushata brutale e regjimit komunist kundër anëtarëve të arrestuar të opozitës pro-sovjetike. (sh.b)

 

Listën e plotë të emrave mund ta gjeni në këtë lidhje:
http://noviplamen.net/2013/12/25/16000-golotocana-po-spisku/

============================

Një i burgosur i kampit famëkeq të Goli Otokut!

– GOLI OTOKU – 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura