PROF.ALBERT HABAZAJ: DRITA E MËSUESIT

Vlorë, 7 mars 2021:

1.
Drita e Mësuesit, si frym’ e Bekuesit,
Lum ne për Mësuesit tanë,
Qenë imazh i Udhërrëfyesit,
Dhanë dritën e mendjes
e shpirtin dhanë!

2.
Nderim Mësuesve të mi
Kur nxënës ne kemi qenë
Mësuesi quhej prind i dytë,
Dinjiteti i tyre kishte vlerë,
Si mësuesit s’kishte të dytë.

Ata qenë të mençur shumë,
Qenë si male hyjnorë,
Ata qenë diell në furtunë,
Një nga një u bën’ meteorë.


Mësuesit më ikën një nga një,
Fisnikët e mi të lartë,
I kam, dhe pse s’ua dëgjoj atë zë,
Në frymëmarrjen time dit’ e natë.

 

Ku t’i gjej t’u puth fjalën
Siç puth Dheun e Flamurin,
Si bregu i detit pret valën
Pres urtësinë e tyre të Burrit.

 

Mrekulli mund të ndodhë vërtet
Të bëhem sa një e mijta e tyre,
Ata erdhën e ikën profetë,
Dhe zbukurojnë qiellin me yje.

 

Për nxënësin qe emri Mësues
Baras me Perëndi, Zotërues.
Dritanët e mi dritërofshin e të paharrueshëm qofshin,
Mësuesit e sotshëm rrofshin e përparofshin!
____________
7 Mars 2021. Nderim nga Universiteti “Ismail Qemali”, Vlorë, Albert Rexhep Habazaj

Albert Habazaj
Biblioteka “Nermin Vlora Falaschi”
Universiteti “Ismail Qemali”, Vlorë, ALBANIA
Cel.: 0692124568
e-mail: [email protected]
e-mail: [email protected]

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura