SHERADIN BERISHA: REAGIM – LISTA E KRIMINELËVE SERBË E PUBLIKUAR NË VITIN 2007 NGA PASHTRIKU.ORG – SOT PUBLIKOHET SI “EKSKLUZIVE” NGA SHUMË PORTALE E GAZETAONLINE – PA CITUAR BURIMET!!!

Pashtriku.org, 03. 07. 2015 – Dje dhe sot gjatë ditës shumë portale dhe gazeta ditore (online) kanë publikuar një shkrim pa autor me emra të kriminelëve serbë që kryen krime gjatë luftës (1998 – 1999) në Kosovë. Pasi e lexova me kujdes këtë shkrim (me disa shkurtime) kam kuptuar se shkrimi është i imi, të cilin e kisha botuar në vitin 2007, në portalin pashtriku.org – me titull: “Barbarët e fundshekullit XX! Pse qeveria nuk ngre padi kundër Serbisë për gjenocidin e kryer në Kosovë?!”, duke e ilustruar me fotografi të shqiptarëve të vrarë gjatë luftës si dhe me disa tema të njejta që kisha shkruar gjatë vitit 2007!
– Këtë shkrim të plotë mund ta lexoni këtu:  http://pashtriku.beepworld.de/barbaret.htm

***
Për këtë shkrim kam shfrytëzuar disa burime:
1. librin “Masakra e Reçakut – krim kundër njerëzimit”, Shtime 2004;
2. dy numrat e revistës “Ekskluzive”, nr.1, janar 2000, dhe Ekskluzive nr.4, prill 2000;
3. Aktivitetet publike të lëvizjes Vetëvendosje;
4. Aktivitetet e organizatave “Thirrjet e Nënave” nga Gjakova dhe “26 marsi 1999” nga Krusha e Vogël;
5. si dhe shumë dëshmi tjera që i kisha mbledhur në teren.
***
Ndërkohë, enciklopedia e lirë “wikipedia” duke u bazuar në versionin e botuar në portalin pashtriku.org (2007), i ka publikuar të gjitha listat e emrave të kriminelëve serbë, por jo edhe:
– listat e emrave të shqiptarëve të vrarë;
– rrethanat e vrasjes mizore të prof. Ruzhdi Berishës nga fshati Buqe (Sharr);
– historinë e djeg’jes dhe shkatërrimit të ‘Kompleksit Memorial të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit’ në fundmars 1999, si dhe
– dëshmitë për “qendrën e torturimit”, të zbuluar në Prishtinë nga njësitë britanike të KFOR’it.
***
Dhe pikërisht këtë material të “Wikipedia’s” me titull: “Lista e kriminelëve të luftës në Kosovë 1999”, që është publikur para tetë vitesh, sot vazhdojnë ta publikojnë si temë ekskluzive shumë portale e gazeta online, pa e cituar burimin (wikipedia’n e cila i referohet portalit pashtriku.org), gjë që me këtë veprim kanë shkelur çdo normë mbi të drejtën e autorit dhe të botimit!
Në vazhdim lexoni materialin e edituar nga enciklopedia e lirë – wikipedia: “Lista e kriminelëve të luftës në Kosovë 1999”:
https://sq.wikipedia.org/wiki/Lista_e_kriminel%C3%ABve_t%C3%AB_luft%C3%ABs_n%C3%AB_Kosov%C3%AB_1999#endnote_
***

Ndërkaq më poshtë këtë material mund ta lexoni edhe në: www.gazetanewborn/net; www.gazetaexpress/com; www.zeri/info; www.telegrafi/com; www.voal/ch; orainfo/com; gazetablic/com; botasot/info; www.arkivalajmeve/com; lajmiexpress/net; gazetafjala/com; ina-online.net; portalionline.com; kosovaplus/com; www.gjuhashqipe/com; shenja/mk; shqiperiaebashkuar/info
========================
Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës
Jul 1, 2015
http://www.gazetanewborn.net/ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-kosoves/
***
Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT] E enjte, 02 Korrik 2015 09:53
http://www.gazetaexpress.com/lajme/kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument-112599/
***
Publikohet lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës (Dokument)
02 Korrik 2015 • 08:54
http://www.zeri.info/aktuale/40022/publikohet-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-kosoves-dokument/
***
Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës
Publikuar: 10:18 / 2.07.2015
http://www.telegrafi.com/lajme/ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-2-66276.html
***
Dokument – Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës
By voal.ch | July 2, 2015
http://www.voal.ch/dokument-ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves/
***
Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës
10:35 02 Korrik
http://orainfo.com/?FaqeID=2&LajmID=82988
***
EKSKLUZIVE: Lista e kriminelëve serb që kryen krime në Kosovë (Dokument)
Jul 02, 2015
http://gazetablic.com/ekskluzive-lista-e-krimineleve-serb-qe-kryen-krime-ne-kosove/
***
Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës (Dokument)
Bota Sot | 02.07.2015 10:08
http://botasot.info/lajme/423431/kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument/
***
Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës (Dokument)
http://www.arkivalajmeve.com/Ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-Kosoves-Dokument.1047778763/
***
Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT] 02 July 2015
http://lajmiexpress.net/index.php/world/28-lajme/5817-kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument
***
Lista e emrave serb që terrorizuan Kosovën
2 Korrik 2015
http://gazetafjala.com/lista-e-emrave-serb-qe-terrorizuan-kosoven/
***
Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT] 02/07/2015 13:09:00
http://ina-online.net/kosova/57461.html
***
Ja lista e emrave të kriminelëve serb të luftës së Kosovës
http://www.portalionline.com/ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serb-te-luftes-se-kosoves.html
***
Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës
July 02, 2015
http://kosovaplus.com/?p=11178
***
Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës
02. 07. 2015 I 10:24
http://www.gjuhashqipe.com/lajmetari/lajmetari2.aspx?id=105257
***
Ja lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës
Publikuar para – 4 oresh 47 minuta
http://shenja.mk/http://shenja.mk/index.php/lajme/kosova/25731-ja-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves.html
***
Kjo është lista e emrave të kriminelëve serbë të luftës së Kosovës [DOKUMENT] JUL 2, 2015
http://shqiperiaebashkuar.info/2015/07/kjo-eshte-lista-e-emrave-te-krimineleve-serbe-te-luftes-se-kosoves-dokument/

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura