SHERADIN BERISHA: TË DHËNA ARKIVORE PËR NUMRIN E SHTËPIVE NË FSHATRAT E TREVËS SË VËRRINIT DHE TË LUMËS!

Pashtriku, 3 mars 2020: Pas reformave të Tanzimatit (që nisën në vitin 1839 dhe mbaruan me periudhën e parë kushtetuese në vitin 1876) gjatë Perandorisë Osmane deri në nëntor 1912 kur u shpallë Pavarësia e Shqipërisë në kufijtë e saj etnik, Luma dhe Prizreni ishin dy kaza si njësi administrative brenda Sanxhakut të Prizrenit.

 

Në gjysmën e parë të shekullit XIX vendlindja ime
– fshati Billushë (tani Kushtrim) kishte 39 shtëpi;
– fshati Poslisht – 11 shtëpi;
– fshati Zhur – 79 shtëpi,
– fshati Shkoz – 7 shtëpi;
– fshati Dobrusht – 5 shtëpi dhe
– fshati Vërmicë – 17 shtëpi.
(Burimi arkivor: Luma në gjysmën e parë të shek. XIX, dok.nr.73)
***
Prizreni i vjetër:
https://www.youtube.com/watch?v=i9Z0X2UzpsE

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura