SHKRIMI
e enjte, 09 korrik 2020

SHERADIN BERISHA: QEVERIA E HAXHI TOPIT NË VEPRIM! I JEP TË DREJTËN HASHIMIT PËR NEGOCIATA ME VUҪIQN DHE HEQ RECIPROCITETIN ME SERBINË PA HEZITIM!

Pashtriku, 6 qershor 2020: Më 4 qershor 2020, Kryeministri i Ri i qeverisë, Abdullah Hoti, ka deklaruar për RTK-në: "Unë do të jem kryenegociatori, unë do ta udhëheq procesin e dialogut pasi kështu e thotë Kushtetuta jonë". Hoti ka thënë se që nga dita e djeshme (3 qershor 2020) kur edhe u zgjodh kryeministër i vendit, ka vënë kontakte me të dërguarin BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak nga i cili ka marrë urime për postin e ri.

***

Me 5 qershor, atë që e kërkonte vazhdimisht Hashim Thaçi (udhëheqjen e negociatave me Serbinë) Qeveria e Haxhi Topit në krye me Avdullah Hotin, ia dha që në ditën e dytë të punës së saj!

***

Ndërkaq sot (6 qershor 2020) në ditën e tretë të punës, Qeveria e Haxhi Topit në krye me Avdullah Hotin, heq edhe reciprocitetin me Serbinë...! Dhe në këtë mënyrë i hap rrugë procesit të negociatave Thaçi - Vuçiq…!

***

Shikoni: Hoti shfuqizon vendimet e Kurtit për reciprocitet ndaj Serbisë! Video

https://www.youtube.com/watch?v=bcuVcdrKjfI


VUҪIQI I GËZOHET VENDIMIT...!!!

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq tha se është vendimi i mirë heqja e të gjitha pengesave tregtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. “Një vendim i mirë nga Prishtina që të heqë barrierat në tregti”, ka thënë Vuçiq për televizionin serb “Prva”

***

RIKUJTESË PËR HARRESTARËT!!!

Më 22 prill 2020, derisa po zhvillohej beteja e PLAN-it në krye me Hashim Thaçin për formimin e një qeverie të Re, pa VV-në, në faqen time në FB, kam bërë një analizë të thjesht, lidhur me këto zhvillime! Tashmë kemi një qeveri të Re (LDK-AAK-NISMA-SERBSKA-6+) në krye me Abdullah Hotin, e cila me 3 qershor u votua nga 60 deputet, plus Haxhi Shala - Topi, xhokeri i Hashim Thaçit dhe Ramush Haradinajt! Dhe unë këtë qeveri e quaj - Qeveria e Haxhi Topit!

Parashikim i zhvillimeve!!!

Në vijim ju ftojë të lexoni analizën time, publikuar në FB, më 22 prill 2020:

KUSH E RRËZOI ALBIN KURTIN, SHKARKIMI I AGIM VELIUT, TARIFA 100%, RECIPROCITETI APO DIKUSH TJETËR?! ҪFARË SKENARI PO I PËRGATITET KOSOVËS?!

Nga Sheradin Berisha

http://pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=10123

kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks