ÇFARË QEVERISH KEMI SOT NË BOTË?!

ÇFARË QEVERISH KEMI SOT NË BOTË?!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 22 nëntor 2021

Në këtë kohë të globalizmit kur korporatat e bankierëve po fuqizohen në gjithë botën, qeveritë e shteteve po desovranizohen, duke u vënë në shërbim të tyre (korporatave).

Rutherford B. Hayes (*) ka një thënie epokale për qeverinë të cilën e drejtonte! Ai thotë: “kjo nuk është më një qeveri e popullit, me popullin e për popullin, është një qeveri e korporatave, me korporatat dhe për korporatat.”

Edhe sot të gjitha qeveritë nuk janë më qeveri me popullin e për popullin, por qeveri të korporatave, me korporatat dhe për korporatat…

——-

(*) Rutherford Birchard Hayes, lindi më 4 tetor 1822 në Delaware, Ohio; vdiq më 17 janar 1893 në Fremont, Ohio. Ishte President i 19-të i ShBA-ve, prej 4 mars 1877 deri më 3 mars 1881, ndërsa zëvendës president ishte William A. Wheeler.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura