CILAT USHQIME JANË TË SHËNDETSHËM PËR SYTË?!

Pashtriku.org, 16. 11. 2014 – Sytë janë ato që preken më shpesh nga një mënyrë jetese jo e shëndetshme. Shumë orë që kaloni në kompjuter, për shembull, janë të dëmshëm për shëndetin e tyre, si dhe tymi i duhanit apo smogu. Pra, pse të mos ndihmojmë me një dietë që përfshin brenda ushqime që ndihmojnë shikimin? Këtu kemi një listë të ushqimeve më të shëndetshme për sytë tanë.
1) Karota: Vitamina A është thelbësore për të mbajtur sytë tuaj të shëndetshëm, pasi ajo përmban beta-carotene, një antioksidant me vlerë. Përveç karotave të pasura me vitaminën A, janë dhe lakra dhe marulja. Mungesa e kësaj vitamine të çmuar mund të shkaktojë probleme në sy. Karota zvogëlon rrezikun e degjenerimit makular dhe të kataraktit (perdes).
2) Spinaqi: është shumë i pasur me hekur gjithashtu përmban karotenoidë, luteinën, që ndihmojnë për të mbrojtur sytë nga katarakti dhe degjenerimi makular. Antioksidantë të njëjtë janë gjithashtu të pranishëm tesallata jeshile, bizelet.
3) Frutat: kivi, portokalli dhe idet janë të pasura me vitaminën C. Siç e dimë vitamina C largon radikalet e lira që shkaktojnë dëme në sy.

4) Soja: Përmban acidet yndyrore esenciale, fitoestrogjenin, vitaminën E dhe përbërës anti-inflamatorë që janë të mirë për sytë. Fasulja, qumështi dhe kosi, por edhe vaji i ullirit dhe misritjanë të mira për sytë për shkak se ato përmbajnë një sasi të bollshme të vitaminës E.
5) Hudhra dhe qepa të dyja janë ushqim shumë i mirë për të përmirësuar shikimin. Ato përmbajnë squfurin, e cili e bën lenten e syrit më të fortë dhe rezistente.
6) Kajsia: e pasur me vitaminë A, mbron sytë nga dëmet e shkaktuara nga radikalet e lira. Ajo gjithashtu përmbajnë karotenoide që përmirësojnë shikimin.
7) Veza: Me përmbajtjen e tyre të squfurit, lecitinës, aminoacideve dhe luteinës, në fakt, vezët ndihmojnë për të mbrojtur sytë nga katarakta.
8) Salmoni dhe sardelet: acidet yndyrore Omega-3 janë të rëndësishme për shikimin, në fakt, janë një burim i mirë i acidit (DHA), i cili është një acid yndyror Omega-3 .
9) Brokoli: përmirëson shikimin. Ai përmban antioksidantë të cilat mbrojnë sytë nga faktori stres i radikaleve të lira.
10) Çokollata e zezë: përmban flavonoide që mbrojnë sytë.
Përveç këtyre ushqimeve, ka shumë ushqime të tjera të dobishme për sytë. Të tilla si,: rrushi, limoni, kungulli, bajamet që janë aleatë të vlefshëm në tryezë dhe na ndihmojë për të ruajtur shëndetin e syve tanë.
***
Ushqimet tjera që që janë të dobishëm për sytë tuaj:
Kungulli
Domatja
Kungulli
Domatja
Lakra
Qumështi
Avokadoja
Papaja
Kajsia
Limoni
Portokalli
Kallamar
Çaj i gjelbër
Mollë e gjelbër
Lakër jeshile

(***)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura
Read More

PAVARËSIA

PAVARËSIA Dhjetë shkronja në një emër Në çdo shpirt e në çdo zemër Ndërtojnë emrin Pavarësi Fjalë e…