DEMOKRACIA ME LISTA SHËRBËTORËSH!

Kurvëria publike në zinxhirin hierarkik të politikës!

DEMOKRACIA ME LISTA SHËRBËTORËSH!

Nga John Vasili, Durrës 28. 09. 2022

𝐄𝐔𝐑𝐎𝐏𝐀: “Rezultati i zgjedhjeve në Itali është për tu shqetësuar”, ka thënë kryeministri holandez, Mark Rutte.

* * *

PERKTHIMI: Demokracia është shqetësim shumë i madh për Europën.

– Për çfarë na duhen zgjedhjet?

– Për çfarë votojmë?

– Demokracia ka evoluar. Sot demokracinë e përfaqësojnë ata që nuk votohen, por emërohen, instalohen dhe nuk shkulen më, vetëm kur i shkarkon ai që i ka instaluar.

Demokracia sot funksionon me lista shërbëtorësh të bindur, me kapacitet mendimi individual zero. Për effekt trudhosje të turmës së nënshtruar i quajnë akoma shërbëtorë të popullit, por në fakt janë krimba shërbëtorë të pronarëve të tyre, që kryejnë me zell detyrën e xhelatit të mendimit të popullit, në këmbim të privilegjeve dhe pagesave të mira nga ata, bythën e të cilëve lepijnë me koshiencë plot shije.

DINJITETI ZERO

Ky është modeli i suksesit sot. Kjo është shkolla e demokracisë së re tutoriale, që aplikohet me imponim jo vetëm në politikë, por edhe në jetën e përditshme. Një tip kuplaraje, ku kurva më e bindur paguhet nga tutori i madh më mirë, sa më shumë kurva të mbledhë poshtë vetes në zinxhirin hierarkik të kurvërisë publike.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura