DR.MUHAMET PIRRAKU: TIVARI 1945

(Padhtriku.org, 31.03.2012) – Për masakrën e ushtrisë serbomalazeze partizane komunisto – çetnike mbi “rekrutët” shqiptarë, më 1 prill 1945, në Tivar, ka filluar të shkruhet pas zhbllokimit të censurës serbo komuniste, por një studim analitik e kritik ka munguar deri nga fillimi i viteve të ’90-ta. Kjo plojë e llahtarshme në shkrime të ndryshme është quajtur: “Varri më i madh në Ballkan”, “Varri shqiptar i Tivarit”, “Ploja e Tivarit”, “Masakra e Tivarit”, “Tragjedia e Ti¬varit”, “Tivari Varri më i madh i shqiptarëve”, “Nata e Bartolomeut në Tivar” etj. Mirëpo, analiza kritike e burimeve të prejardhjes politike dhe ushtarake jugosllave, mbi të cilat u mbështet fuqimisht ky studim, më dha dorë që veprën ta emërtojë: Tivari 1945 – Kalvari i shqiptarësisë së Kosovës.

_________________________________________________
LEXONI LIBRIN: TIVARI 1945
KLIKONI MBI KËTË LIDHJE:

http://pashtriku.beepworld.de/files/Pirraku/Tivari1945/libri_tivari_1945.doc


_________________________________________________

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura