GËNJESHTRA ËSHTË E VËRTETA E INTELIGJENCËS SERBE!

GËNJESHTRA ËSHTË E VËRTETA E INTELIGJENCËS SERBE!

Nga Sheradin Berisha, Facebook 14 nëntor 2022

“Për serbët armiku më i madh është e vërteta. Ajo e rrezikon ekzistencën e tyre”, kështu ka thënë me të drejtë Shkrimtari austriak, hebreu Leo Freundlich 1875-1953), autori i librit: “Albanienes Golgotha” (Golgota shqiptare), i botuar në vitin 1913 në Vjenë.

Këtë thënie shumë domethënëse e vërteton edhe “babai i kombit serb”, Dobrica Qosiq (1921- 2014), i cili për mendimin tim është “Babai i gënjeshtrës për të vërtetën serbe”.

Diku e kam lexuar se, kush gënjen një herë, mbetet i dyshuar përherë. Por, Dobrica Çosiç mburret me vazhdimësinë e gënjeshtrava të kthyer në “normë shkencore” për inteligjencën serbe.

Çosiq në librin e tij “Deobe” (Divizionet) i botuar në vitin 1961, shkruan:

“Ne gënjejmë për të mashtruar veten tonë, dhe për të ngushëlluar të tjerët; gënjejmë nga mëshira, dhe nga turpi; për të inkurajuar, për të fshehur mjerimin tonë, gënjejmë për shkak të ndershmërisë. Gënjejmë për shkak të lirisë. Gënjeshtra është formë e patriotizmit serb dhe tapi e inteligjencës sonë të lindur. Gënjeshtra është interes kombëtar serb; Gënjeshtra është në vetë qenien serbe; Në këtë vend, në fund të fundit çdo gënjeshtër shndërrohet në të vërtetë. Serbët sa e sa herë gjatë historisë së tyre i ka shpëtuar pikërisht Gënjeshtra”.

Rrjedhimit mund të përfundojmë se historia serbe është Tapi e një gënjeshtre të madhe të inteligjencës serbe! Ndërsa Kosova e përgjakur për më shumë se një shekull është e vërteta e Serbisë!

Total
0
Shares
2 comments
 1. Elita boterore e komandon shtetin serb si cdo shtet tjeter te botes. Serbet jane te komanduar nga elia boterore. Serbet nuk do kishin fuqi kundra shqiptareve por eshte elita qe i jep fuqi serbeve per te masakruar shqiptaret. Eshte po ajo elit qe genjen per pellazget dhe qe i mohon ata. Po ajo elit po i vret njerezit me vaksinat.

  big-lies.org
  peertube.it

 2. HEU, GËNJESHTRA ËSHTË E VËRTETA E INTELEGJENCËS SERBË! EU, RRËNË MJESHTRA OH, TË
  INTELEGJNCËS VERBË!! SE VËRTETA ËSHTË ARMIKU MË I MADH I RUSO SERBO JUGOSLLAVE O,
  SIÇ KA SHKRUAR SHRIMTARI AUSTRIAK HEBREU LEO FREUNDLICH: GOLGOTA SHQIPTARE 1913
  KËTO BANDA KRIMINALE RUSIA I KA SJELLUR OR PJELLUR, SI BISHA TË TËRBUARA, TRAKTATET
  NGA KARPATET RUSE OJ PUSE; PËR SHKATËRRIMIN, SHPARTALLIMIN PELLAZGO ILORO MBARË
  SHQIPTARISË QË, ME DHUNË, PËRDHUNË, DUKE MASAKRUAR, KASAPRUAR, KASAPË O, SATRAPË
  QË NËN HOLOKAUSTE GJENOCIDALË-HORROR MAMUZDE ETNOCIDALË; DUKE NA ZHAVRROSUR
  ÇRRANOSUR, TRANSFERUAR, KRATERZUAR, NGA TUNA NË DETTIN E ZI, VARDARI NË DETIN JON,
  BUNA DETIN ADRIATIK; TRI DETE DUKE VËRSHUAR PLOTË GJAK ME TRUPA O, PLISA SHQIPTARË,
  QË ÇDO PËLLEMBË DHE KËMBË TROJE SHQIPTARE NËN PLOJE SHTIP ZVARRE, NËN ZJARRE ORE
  VARRE MASIVE, MARRËZIVE, MBI 80% POR, ENDE KËRKOJNË, TENTOJNË 100% TERË VËLLAZËRO
  RIHIRO FARË SHKRIPKA VËRRINË; OH, PËLLAZGO ILIRO MBARË SHQIPTARINË!!. POR, TEK TANI O,
  ARRITEN DHE NA MBËRRITEN MOMENTET, TË TERË KONTINENTËT O, MEDIAT ELEKTRONIKE MIK
  OJ MIKE; QË TË ZBULOHEJ E VËRTETA DHE TË HULUMTOHEJ TERË JETA, ME FAKTE O, AKTE NGA
  HISTORIA DHE PARA HITORIA, KURRË MOS T’QENDROJË O, GËNJESHTRA SERBË MBI GOLGOTËN
  HOLKAUSTE RUSO SERBË NDAJ SHFARROSJES TOTALE, GLOBALE PELLAZGO ILORO SHQIPTARE!
  MANI USA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura