HAZIR MEHMETI: GARA E DITURISË NË AUSTRI, FESTË MËSIMI E KRENARIE

Vjenë, 11. 06. 2014 – Vendi i parë ekipi “Rozafa” dhe cikli i ulët ekipi “Mollëkuqja”. Y. Lladrovci: “Nuk ka asgjë më të shenjtë e më të shtrenjtë, sesa ta duash gjuhën tënde, ta respektosh gjuhën tënde dhe ta njohës gjuhën tënde”.
Në lokalitetin Rottenmann të Stairmarkut u mbajt gara e diturisë së nxënësve shqiptarë nga e gjithë Austria. Mori pjesë edhe zv. kryetari i Bashkisë z.Bernard Alfred, z.Nuhi Gashi nga Ministria e Arsimit e Teknologjisë së Kosovës, z. Ymer Avdiu nga Ministria e Diasporës. Në emër të Ambasadës së Republikës së Kosovës në Austri z.Ymer Lladrovci. Tubimin e hapi mësuesja nikoqire znj. Roza Ndrecaj, kurse për realizimin programatik u përkujdes z.Osman Ademi, mësues. Z.Ymer Lladrovci në fjalën e tij përshëndetëse mes tjerash tha: “Të respektuar familjet e dëshmorëve, të respektuar përfaqurës nga Ministritë e Kosovës, përfaqësues të pushtetit vendor, mësimdhënës, nxënës, prindër. Ndihem i nderuar që jam në mesin tuaj dhe në emrin tim personal dhe ushtruesit të detyrës së Ambasadorit të Republikës së Kosovës në Austri z.Blerim Camaj, ju përshëndes duke ju sjell urimet e përzemërta. Ndjehem mirë në këtë eveniment i organizuar nga mësuesit në një shtet siç është Austria e cila në vazhdimësi ka dëshmuar se është një mike e madhe e popullit shqiptar. Është vetëm shteti austriak në Europë që e financon mësim plotësues dhe i krijon të gjitha kushtet për mbajtjen e tij me sukses. Por, këtë duhet ta kenë parasysh të gjithë prindërit të cilët nuk i dërgojnë fëmijët e tyre në mësimin shqip. Është me rëndësi ruajtja dhe vazhdimi i këtij evenimenti brez pas brezi, sepse ruajtja e shkollës shqipe në diasporë është përpjekja e jonë e fundit që duhet bërë. Gjuha shqipe sikurse dhe kombi ynë kaluan stuhi e rrebeshe në histori shekujve nën pushtimin turk, serb, por kemi arritur të jemi sot këtu me gjuhën e nënës. Kjo është shumë e rëndësishme dhe na detyron që mësimi plotësues ta mbajmë në nivelin e duhur, jo vetëm sa për të qenë, por të jetë mësim i respektuar. Jam i bindur se kemi edhe një armatë akoma më të madhe jashtë kësaj salle të cilët akoma nuk i dërgojnë fëmijët e tyre në mësimin plotësues në gjuhën shqipe. Ju të nderuar, do ta keni mbështetje time dhe të Ambasadës, të Ministrisë së Arsimit, Ministrisë së Diasporës, të qeverisë së Kosovës. Të gjithë ne që jemi këtu e kemi mundësuar këtë manifestim, prandaj do thosha fjalët e rilindësve: “ Nuk ka asgjë më të shenjtë e më të shtrenjtë, sesa ta duash gjuhën tënde, ta respektosh gjuhën tënde dhe ta njohësh gjuhën tënde.”

Mësuesit/et: Osman Ademi, Armida Biçaku, Feride Aradini,Ymer Lladrovci (konsull), Ymer Avdiu (M i D) ; … , Bukurije Limani, Roza Ndrecaj, Milaim Zyrafi, Fatime Imeri, Ibrahim Hasani, Nuhi Gashi (MASHK), Ismet Sinani, Mark Demaj. (Rottenmann, 24 maj 2014.

Zv.kry. Bernard Alfred, në fjalën përshëndetëse, edhe në shqip, tha: ”Në vitin 1999 kur unë isha me ushtarët tanë në Shkodër, jam përshëndetur nga popullsia shqiptare të cilës i kemi ofruar ndihmë në atë kohë. “ Mirësevini në Rottenmann! E dashura mësuese Roza, jam shumë i gëzuar me ftesën tuaj dhe jam i befasuar me një kuiz, një “Milionen Shov” pa fitues të hollash. Unë ju dëshiroj një pasdite të këndshme, shumë faleminderit.” Ndërsa në emër të Ministrisë së Diasporës përshëndeti z.Ymer Avdiu. “Të nderuar mësues, prindër e nxënës, ju përgëzoj për punën e mirë që bëni, veçanërisht mësuesen Roza si organizatore. Ministria e Diasporës, Arsimit, qeveria, përfaqësia diplomatike këtu gjithmonë do jemi pranë jush. E falënderojmë shtetin austriak në të gjitha nivelet për këto kushte e mundësi që ua ofron dhe apeloj që edhe prindërit tjerë t’i dërgojnë fëmijët e tyre në mësimin e gjuhës shqipe.”
Risi e garës ishte forma moderne e parashtrimit të pyetjeve të prezantuara në ekran dhe mundësia e përgjegjës alternative. Kjo formë loje e lehtësoi garën, ishte më afër publikut i cili mund të mësonte edhe vet. Këtu një punë të madhe bëri z.Nuhi Gashi nga MASHT e Kosovës i cili kishte përgatitur pyetjet dhe anën teknike vizuale, tani hera e parë edhe në Austri krahas vendeve tjera. Pytjet ishin të gjitha përgatitura nga tekstet e reja mësimore për tri nivelet mësimore. Krejt këto mbi bazën e Kurrikulës për Diasporën.
Nga cili i ulët i fillores u paraqiten ekipet: “Mollëkuqja”, ekipi mësueses Fatime Imeri i zili zuri vendin e parë. Ekipi “Xixëllonjat” e mësueses Miradije Berisha, venid i dytë dhe ekipi “Milingonat” i mësueses Roza Ndrecaj u rendit i treti. Në ciklin e lartë ekipi “Rozafa” nga Rottenmann-i i mësueses Roza Ndrecaj u shpall kampion diturie dhe mori kupën e kuizit, me nxënësit/et: : Albjona Kicaj, Vjosa Bytyqi, Hyra Osaj. Vendi i dyte ekipi “DUKAGJINI” I mësueses Miradije Berisha dhe vendi i tretë “Dardanija” i mësuesit Mark Demaj. Në gara ishin edhe këto ekipe: “Yjet” e mësueses Feride Aradini “Afrim Zhitia” – Ibrahim Hasani, “Dituria” – Bukurije Limani, “Flamuri”- Ismet Sinani, “Liria” Osman Ademi, “Sharri” Shefqet Gashi.

Z.Ymer Avdiu (M e D) ndau kupën ekipit fitues “Rozafa”

i mësueses Roza Ndrecaj, Rottenmann.

Ymer Lladrovci(konzull)ndau kompletin e veprave të Adem Demes,dhuratë ekipit fitues

Programi artistik ishte i larmishëm ku nxënësit u paraqiten me valle, recitime, këngë, skeçe teatrale etj. U këndua kënga përshëndetëse nga Ulli Eder-Traxel në gjermanisht. Ekipeve fituese ju ndanë shpërblime. Ekipit fitues “Rozafa”, z.Imer Lladrovci, në emër të Ambasadës së Kosovë ua dhuroi kompletin e veprave të shkrimtarit Adem Dema (qi), kurse kupën e fituesit e dhuroi z.Ymer Avdiu (M e D). Z.Nuhi Gashi të gjithë nxënësve garues dhe moderatorit u dhuroi libra në emër të dikasterit që përfaqëson. Zv.kry. të Rottenmann-it iu dhurua Monografia e Mësimit Shqip në Austri nga autori, e cila u prit me kënaqësi dhe falënderim.
Gara e diturisë ishte një festë e vërtetë ku u vërtetua se jemi popull vital, me kulturë organizative dhe dimë t’i shërbejmë interesave kombëtare, se e duam kombin e mbi të gjitha gjuhën e shenjtë shqipe. Tani e dy vjet edhe Ministria e Diasporës e mbështetë financiarisht kuizin. Në këtë vit shkollor u botuan edhe 5 tekstet nivelit të tretë nga projekti i mikut tonë të madh Dr.Dr. Basil Schader nga Zvicëra i mbështetur edhe nga MASHT e Kosovës dhe M e D. Për nxënësit fillestar Ministria e Mësimit e Austrisë tani ka botuar Abetaren e parë në gjuhën shqipe e standardeve bashkëkohore krahas gjuhëve turke e kroate. Fjalori “Bota e fjalëve” i autorëve Dr.Rudolf Muhr e Ramiz Berisha tani e plotëson vëllimin e botimeve shumë të rëndësishme për mesmin e gjuhës shqipe. Faqja e internetit e përkrahur nga Ministria përkatëse e Austrisë siguron botimin e të gjitha fletëve mësimore në gjuhën shqipe nga mësuesit kreativ krahas gjuhëve turke e kroate. Këto arritje janë dëshmi e një qëndrimi dashamirës të Austrisë. Kjo na detyron të jemi vlerësues e kreativ në mësimin e gjuhës amtare. Mjerisht, akoma jemi larg me qëndrimin tonë si prindër dhe komunitet në gjithë përfshirjen e fëmijëve shqiptarë në mësimin amtar. Ndoshta nuk do bëhet vonë nesër!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura