HAZIR MEHMETI: HESHTJA QYQARE E QEVERITARËVE TANË!

Vjenë, 08. 01. 2015 – Kosovës në vazhdimësi i kërcënohet Serbia me të gjitha format e mundshme për ta destabilizuar nga brenda. Vazhdimisht Serbia e pengon çdo proces integrues të Kosovës në Asociacionet ndërkombëtare prej atyre me karakter ekonomik, juridik e politik deri tek ato me karakter sportiv e kulturor. Politika serbe është po aq arrogante ndaj shqiptarëve, në përgjithësi e Kosovës në veçanti, aq sa ishte vrastare ushtria kriminale serbe nën komandën e Millosheviqit, Daqiqit e viqëve tjerë.
Qëndrimi antishqiptar i kultivuar me shekuj në shfarosjen e etnisë shqiptare që nga Pllana, Nishi, Kryshevci, Toplica, Vranja, Sanxhaku, vazhdon edhe sot në Medvexhë, Bujanoc e Preshevë. Krenaria e politikës serbe gati gjithmonë bazohet mbi qëndrimet, sukseset dhe mossukseset ndaj shqiptarëve si popull etnike në trevat stërgjyshore. Nëse lexojmë Leo Freundlich do shohim se gjenocidi serb kundër shqiptarëve ishte ndër më të vjetrit, më të urryerit dhe më tragjikët. Golgota Shqiptare ishte më mizorja, më e hershmja në kontinent dhe më gjerë. Memorandumet serbe kundër shqiptarëve shekujve nuk u sosen me Memorandumin e Akademisë së Shkencave Serbe, si bazament programi për shfarosjen e shqiptarëve në vitet nëntëdhjeta.
Qeveria serbe dhe politika e saj ditën ta shfrytëzojnë shumë mirë dobësinë e faktorit shqiptar dhe sa herë gjetën rastin vepruan. Karta e tyre, minoriteti serb, ishte dhe mbetet akoma aktive në pengimin e Kosovës, politikës së saj në të gjitha tryezat diskutuese nga ato rajonale deri në OKB. Dhe, nuk ishte pa sukses. Mosnjohja e Kosovës nga 5 vende të UE bën që Kosova nga ky union të mos njihet si shtet. Miqtë serb janë të shumtë në qarqet e politikës europiane në kontekst me Kosovën. Elementet naziste pro serbe e ruse në disa shtete të UE janë të fryra me dezinformata kundër shqiptarëve. Njëra nga aktualet është elementi terrorist mysliman nga shqipfolësit e lidhur me mafiat arabe, serbe, ruse e angazhuar në radhët e ISIS-it, një organizatë terroriste antinjerëzore dhe antimyslimane në gjithë globin.

Timonierët e qeverisë!!!

Elementet e tilla u frymëzuan nga predikuesit e ardhur nga vendet arabe po edhe vendore në drejtim të themelimit të shtetit primitiv të sheriatit famëkeq. Anarkia në Kosovën e pasluftës u la hapësirë lulëzimit të këtyre elementeve terroriste deri në skajshmëri, duke rrezikuar sigurinë e qytetarëve, njollosur imazhin e Kosovës, njollosur vetë investigimin e bashkësisë ndërkombëtare dhe aleatit më besnik të Kosovës, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Politika serbe e shfrytëzoi me sukses edhe Tribunalin e Hagës në ngritjen e aktakuzave kundër komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, krejt kjo në njollosjen e luftës së drejtë të saj dhe vetë bashkësinë ndërkombëtare si faktori përcaktues final i rrethanave në Kosovë dhe rreth saj. Akuzat e Karla Del Pontes dhe të Dick Martit kanë burimin në sukseset e politikës serbe kundër Kosovës, integrimit të saj në Institucionet Ndërkombëtare, mosnjohjen nga shtete të ndryshme të pavarësisë së saj.
Fytyra serbe ishte dhe mbeti e njëjtë, armiqësore ndaj shqiptarëve në Luginën e Preshevës. Diskriminimi i shqiptarëve atje është i përditshëm dhe gjithëpërfshirës. Fshatra të tëra të zbrazura shqiptare nga pamundësia e kthimit të tyre bëjnë jetë refugjati gjithandej vendeve të rajonit dhe Europës. Kush prej politikës shqiptare e ngriti çështjen e tyre në nivel ndërkombëtar? Askush, vetëm aty këtu ndonjë fjalim hipotetik i pa shije i ndonjë funksionari.
Rasti i fundit i serbit Gavriq, të kapur nga policia e Kosovës është një tregues tjetër i qëndrimit dhe angazhimit të Serbisë në Kosovë. Faza e elementeve agjenturiale tani kalon në fazën aktive terroriste në rrënimin e objekteve të caktuara sipas porosive të qeveritarëve serb për realizimin e programeve të tyre mafioze kundër Kosovës. Nuk ishte e para herë veprimi terrorist i qeveritarëve serb si pjesë e shërbimit sekret serb kundër shqiptarëve e territoreve të tyre. Kështu ata likuiduan gjithmonë figura patriotike shqiptare gjithandej globit. Politika shqiptare do duhet të koordinohet dhe kalon fuqishëm në aktivitet në të gjitha organizatat ndërkombëtare deri në OKB në demaskimin e politikës terroriste serbe ndaj Kosovës. A thua se nuk e ka ditur sigurimi serb aksionin e përgatitur nga vet ai? Kjo nuk do koment. Serbia ka një sigurim efikas dhe të organizuar edhe brenda Kosovës, i cili ka varësi komanduese direkt nga qeveria serbe. Këtë e kanë thënë jo rrallë qeveritarët serb kur e ka kërkuar nevoja e peshojës së sukseseve të qeverisë e qeveritarëve.
Mos reagimi i qeveritarëve tanë atje ku duhet, flet për një heshtje qyqare apo në instancën kohore qeverisëse për një naivitet adoleshent të dëmshëm. Kjo heshtje përsëritet mu atëherë ku e kur nuk duhet. As një notë proteste, as një shkresë protestuese apo verbal të paktën. Pse heshtet? OKB duhet të bindet mbi politikën dhe veprimet permanente armiqësore të Serbisë ndaj popullit të Kosovës. Nëse qeveria e Kosovës dhe Shqipërisë nuk janë të bindura edhe me faktin e fundit, s’kemi pse të kërkojmë nga të tjerët të jenë të bindur mbi armiqësinë ekstreme serbe ndaj Kosovës. Çfarë do thoshte pala serbe pas aktit terrorist të përgatitur prej saj? Cili objekt u zgjodh për rrënim dhe përse? Armikun duhet goditur mu në vlerat e tij që i njeh gjithë bota, bashkëjetesën shumëreligjioze në shekuj. Rrënimi i Katedrales “Nëna Tereze” do shkaktonte shpërthim shpirtëror mes shqiptarëve në të gjitha shtresat. Serbët do thurnin himne sukseseve të tyre deri në OKB bashkë me ruset si përkrahës historik të tyre në të gjitha luftërat dhe masakrat gjenocide në shfarosje dhe pastrim etnik të trevave shqiptare, dhe jo vetëm shqiptare, dje e sot.
Sot dëgjon analist qyqarë e injorantë, pa shije e vizion politik në ecjen drejtë demaskimit të politikës armiqësore serbe, restriktive në kontestin ndërkombëtar dhe si element antievropian e prohegjemonizmit rus në kundërshtim të plotë me Kartën e OKB-së dhe parimeve demokratike evropiane. Sintagma e politikës serbe “…këmba e politikës në gënjeshtra të mëdha” vazhdon në transformim gradual në aksionet shkatërruese terroriste në Kosovë bashkë me elementet radikale islame “nga fjala në vepër”.
Qeveria e Kosovës duhet të jetë aktive në këmbëvënie funksionale të gjitha dikastereve të saj. Politika defansive, e zbehtë, qyqare, e vonuar dhe nga njerëz të papërgatitur karshi Serbisë urgjentisht të ndryshon. Bota e përkrah atë që është aktiv e bindës me fakte. Këto Kosova i ka, por kërkohet punë e diplomaci efikase në ofrimin e tyre para faktorëve ndërkombëtar. Kjo, të paktën, nuk po ndodhë si e aq sa duhet. Kjo e ka shpjegimin e vet: Ata që kanë ambicie të sëmura karrieriste ishin e janë të paaftë në drejtimin e politikës aktive kundërvënëse të asaj serbe, fanatike islame-ruso krahasuese e denigruese në raport me shtetin e Kosovës. Qeveria e Kosovës me dy kryeministra, njëri zyrtarisht e tjetri historikisht, zor që do ketë sukses në trasimin e platformës në raport me Serbinë dhe përkrahësit e tyre. Politikbërja duhet liruar nga klanografia partiake e cila e favorizon individin e paaftë me pasoja në rrugën aspak të lehtë të Kosovës.
Hapësyrja pas ndodhisë nuk është mençuri, përkundrazi. Rasti i fundit terrorist i shërbimit sekret serb përmes pjesëtarit të qeverisë serbe do duhej të shërbej si rast konsolidimi e këndellje i qeveritarëve tanë në raport me politikën serbe. Kosova është e rrezikuar nga faza e dytë e veprimeve të terroristëve serb e mysliman. Koha nuk pret.

…………………………………………………………

(Ilustrimin e përzgjodhi editori i pashtriku.org, sh.b) 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura