MAQEDONI E VERIUT – ZGJEDHJET VENDORE 2021; REZULTATET PËR KRYETARË BASHKISH; RAUNDI I DYTË I ZGJEDHJEVE

MAQEDONI E VERIUT – ZGJEDHJET VENDORE 2021; REZULTATET PËR KRYETARË BASHKISH; RAUNDI I DYTË I ZGJEDHJEVE

Nga Xhelal Zejneli, Shkup 2 nëntor 2021

1. BËRVENICË ————-Pjesëmarrja në votim: 44.00%

Jovica IlievskiVMRO-DPMNE (kandidat sllavo-maqedonas)

3.486: në përqindje: 49,11%

Enver PajazitiGI (i pavarur)

3.450: në përqindje: 48,61%

2. BOGOVINË ————–Pjesëmarrja në votim: 35.58%

Besnik EmshiBDI

6.336: në përqindje: 62,30%

Albon XhemailiASh/A

3.696: në përqindje: 36,34%

3. ÇAIR ——————–Pjesëmarrja në votim: 44.73%

Visar Ganiu- BDI

12.526: në përqindje: 54,08%

Bekim Sali– ASH/A

9.529; në përqindje: 41,14%

4. ÇASHKË —————-Pjesëmarrja në votim: 65.33%

Suat Shaqirov- BDI

1.734: në përqindje: 41,78%

Goran Stojanovski- LSDM

2.327; në përqindje: 56,07%

5. DIBËR ——————–Pjesëmarrja në votim: 67.70%

Hekuran DukaBDI

3.747: në përqindje: 46,32%

Bekim PocestaASh/A

4.021: në përqindje: 49,70%

6. DOLLNEN ————–Pjesëmarrja në votim: 56.28%

Urim Ibeski – BDI 

3.467: në përqindje: 51,29%

Adnan Xhaferoski- LSDM

3.053; në përqindje: 45,16%

7. GOSTIVAR -–———— Pjesëmarrja në votim:  39.48%

Nevzat Bejta – BDI

12.982: në përqindje: 40,11%

Arben TaravariASh/A

18.685: në përqindje: 57,73%

8. haraqinë ————–Pjesëmarrja në votim: 57.94%

Ridvan Ibraimi.- BDI

3.026; në përqindje: 50,54%

Milikije Halimi – LSDM

2.873; në përqindje: 47,99%

9. KËRÇOVË ––————–Pjesëmarrja në votim: 47.00%

Fatmir Dehari- BDI

12.923: në përqindje: 53,00%

Aleksandar Jovanovski– VMRO-DPMNE

10.812: në përqindje: 44,34%

10. LIKOVË –––——————-Pjesëmarrja në votim: 37.49%

Zgjedhjet në këtë komunë kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Erkan Arifi- BDI

7.087; në përqindje: 72,59%

Pas kandidatit fitues vijojnë tre kandidatët e tjerë, si më poshtë:

Arsim Idrizi– ASh/A

1.664; në përqindje: 17,04%

Luan Ramadani– LËVIZJA BESA

544; në përqindje: 5,57%

Evzi Jashari- PDSh

189; në përqindje: 1,94%

11. SARAJ ––——————-Pjesëmarrja në votim: 44,78%;

Zgjedhjet në këtë komunë kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Blerim Bexheti – BDI                                                                                                                

10.790 ; në përqindje: 73,10%

Pas kandidatit fitues vijojnë tre kandidatët e tjerë, si më poshtë:

Kerim Mamuti–ASh/A                                                                                               

2.606; në përqindje: 17,65%

Hasim Murtezani – LËVIZJA BESA

893; në përqindje: 6,05%

Ilir Krosi – PDSh

87; në përqindje: 0,59%

12. STRUGË ––—————-Pjesëmarrja në votim:  42.38%

Ramiz Merko – BDI

13.763; në përqindje: 52,07%

Idri Istrefi – ASh/A

11.711: në përqindje: 44,31%

13. STUDENIÇAN ––———Pjesëmarrja në votim: 48.95%

Ejup Abazi – BDI

4.060; në përqindje: 49,02%

Azem Sadiki – PDSh

4.119; në përqindje: 49,73%

14. TEARCË ––—————Pjesëmarrja në votim: 36.90%

Nuhi Neziri – BDI

4.687; në përqindje: 55,86%

Nazim Taipi – ASh/A

3.557: në përqindje: 42,39%

15. TETOVË ––—————- Pjesëmarrja në votim: 45.47%

Teuta Arifi- BDI

16.542: në përqindje: 42,02%

Bilall Kasami– LËVIZJA BESA

21.591; në përqindje: 54,84%

16. VRAPÇISHT ––————Pjesëmarrja në votim: 37.54%

Nebi RexhepiBDI

4.770: në përqindje: 47,51%

Isen Shabani– ASh/A

5.119: në përqindje: 50,99%

17. ZHELINË ––————–Pjesëmarrja në votim: 41.84%

Fatmir Izairi- BDI

5.102; në përqindje: 49,29%

Blerim Sejdi– LËVIZJA BESA

5.171: në përqindje: 49,96%

18. PLLASNICË –––————-Pjesëmarrja në votim: 34.65%

Zgjedhjet në këtë komunë kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Alija Jaoski- BDI

1.359; në përqindje: 76,56%

Abdulvait Karamalevski– (PDTM – parti e turqve)

366; në përqindje: 20,62%

*   *   *

BDI —- 10 komuna; 

ASH/A – 3 komuna;

BESA —2 komuna;

PDSH — 1 komunë;

Shënim: Në komunat ku garon kandidati shqiptar, partitë sllavo-maqedonase – VMRO-ja dhe LSDM-ja kanë fituar nga një komunë.

Në dy komunat më të mëdha, siç janë Tetova dhe Gostivari, BDI-ja i humb zgjedhjet.

Të dhënat e mësipërme janë marrë nga Komisioni shtetëror i zgjedhjeve.

Në tri komuna, zgjedhjet për kryetar bashkie kanë përfunduar qysh në raundin e parë.

Renditja e komunave është bërë sipas alfabetit.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura