PASHTRIKU: PRANVERA SHQIPTARE – 1981

(Pashtriku.org, Prill 2012) – Për demonstratat e pranverës shqiptare 1981 është shkruar nga autorë të shumtë dhe këto ngjarje janë trajtuan gjithanshëm, duke dhënë përgjigje konkrete madje në shumë pyetje e dilema të shtruara nga qarqe të ndryshme – brenda e jashtë etnikumit shqiptar, si: Kush i organizoi demonstratat e mars-prillit 1981, a ishin të rastësishme (spontane) apo të organizuara mirë, a ndodhën në momentin e duhur ato, cili ishte ndikimi i Shtetit Shqiptar në këto ngjarje etj.etj. Në 30 vjetorin e demonstratave të pranverës 1981, u organizuan shumë manifestime, tryeza, akdemi shkencore…, për këto ngjarje historike, si: në Kosovë, në Shqipëri, në Maqedoni dhe në disa shtete perëndimore, në Zvicër, Gjermani etj. Në këtë përvjetorë Pashtriku.org, ka botuar shumë kumtesa, të cilat i ka përmbledhur në një Libër elektronik.

________________________________________________________

__________________________________________

LEXONI LIBRIN – PRANVERA SHQIPTARE – 1981
http://www.pashtriku.beepworld.de/demosi_shqiptar_1981.htm

_______________________________

(Përgatiti kryeredaktori i pashtriku.org, Prill 2012)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura