PLANI I GREQISË PËR „VORIO EPIRIN” NË SHQIPËRI! (VIDEO)

PLANI I GREQISË PËR „VORIO EPIRIN” NË SHQIPËRI!

Gjurmë shqiptare nga Marin Mema

Çfarë qëndron pas këtij flamuri që po shfaqet gjithnjë e më shpesh në aktivitete të ndryshme në Greqi, por edhe në Shqipëri?

Cila është historia e tij?

Si u përdor në trojet shqiptare?

Çfarë përfaqëson viti 1914, që vendoset në qendër të tij?

Të vërtetat, të pathënat, rrëfimet e harruara, dëshmitë rrënqethese…

***

Programi “Gjurmë Shqiptare” përfshin një audience të të gjitha moshave. Përfshirja e temave historike, zbulimi i zonave të ndryshme, brenda dhe jashtë Shqipërisë, promovimi i pjesëve të fjetura, shpalosja e kulturës, trashëgimisë, ndërthurur me të sotmen bën që audienca e përthithur të jetë e konsiderueshme dhe gjithëpërfshirëse. Një pjesë e temave historike apo edhe e zonave që trajtohen në Gjurmë Shqiptare nuk njihen ose janë trajtuar përciptazi në historiografinë shqiptare.

***

Plani i Greqisë për “Vorio Epirin” në Shqipëri

https://www.youtube.com/watch?v=4R-iDNxHWHI

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura