PROF.MURAT GECAJ: LIBRI, NDËR DHURATAT MË TË BUKURA E TË ÇMUARA

Tiranë, 21. 01. 2016: Libri është ndër dhuratat më të bukura e të çmuara. Këto fjalë i kanë thënë sa e sa veta, para meje…Megjithatë, kam një arsye, se përse dëshiroj t’i përsëris ato, pikërisht sot.
Siç është e njohur, me raste festash, si dasma, ditëlindje ose ngjarje tjera të shënuara, ne shkëmbejmë dhurata të ndryshme. Ja, po sjell tani ndërmend fjalët e Anës, një e afërme jona në Lezhë, e cila shprehet: “Mua nuk më pëlqen vetëm të marr dhurata, por më tepër t’u dhuroj të tjerëve diçka, sipas mundësive, që kam”. E, kështu, secili mund të sillte këtu mendimin dhe përvojën e tij.
E kam shkruar këto ditë në një skicë tjetër modeste, se shumë autorë librash m’i kanë dhuruar ata, me dashamirësi. Të gjithë meritojnë të nderohen dhe të falënderohen, për gjestin e tyre bujar. Ndërsa sot do të përmendi vetëm dy miq të mi, të cilat m’i dhruan librat e tyre, pikërisht në pragun e Vitit të Ri 2016. Për këta libra mund të shkruhet gjatë, se e meritojnë, por këtu po vendosi ballinat e tyre dhe po them vetëm pak fjalë.
1.Prof. BARDHOSH GAÇE, mik i imi shumëvjeçar, me banim në qytetin e bukur e historik të Vlorës, më dhuroi Antologjinë e botuar posaçërisht për jetën dhe veprimtarinë e tij të shumanshme. Ajo e ka titullin “Bardhosh Gaçe, etnologu, studiuesi dhe pedagogu” dhe është përgatitur nga: prof.Ilinden Spasse, prof.Faik Shkodra e dr.Xhevat Syla.

Ky libër përmban 380 faqe, ndarë në 6 pjesë dhe me bibliografinë përkatëse. Redaktor është Hamit Xhaferi, recensentë prof.Nexhip Mërkuri e Pandeli Koçi dhe arti grafik nga Kleida Maluka.
Kjo Antologji ka mjaft studime e shkrime nga autorë të ndryshëm, personalitete të arsimit, kulturës e shkencës sonë kombëtare. Ata kanë folur me dashamirësi dhe e kanë konkretizuar ndihmesën e përkushtuar të prof.Bardhosh Gaçes në shumë fusha të jetës, duke u bërë një figurë e njohur jo vetëm në Shqipëri e trojet tjëra amtare, por dhe më gjerë.
2.XHELADIN MJEKU, publicist e studiues, botues i disa librave, me banim në kryeqytetin e Republikës së Kosovës, Prishtinë, më dërgoi dhuratë dy librat e tij më të rinj, me poezi:

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura