SHBA-ja PAGUAN 900 MILIONË DOLLARË NË DITË (!) VETËM PËR INTERESAT E BORXHIT! MONEDHAT DIXHITALE DHE IDENDITETI YNË!

SHBA-ja PAGUAN 900 MILIONË DOLLARË NË DITË (!) VETËM PËR INTERESAT E BORXHIT!

Nga Sheradin Berisha, nga arkivi i facebooku, 17 Prill 2022

Bernhard Riegler në programin e tij në formatin “Wirtschaft AUF1” me temë “Borxhi Kombëtar”, prezanton tema ekonomike në një këndvështrim alternativ: fakte shpërthyese dhe informacione të cilat nuk zbulohen në televizione tjera. Sidomos kur bëhet fjalë për planet e globalistëve për “Rivendosjen e Madhe” (The Great Reset) në fushën e ekonomisë. Mysafirët në këtë program të “auf1.tv” jo vetëm që garantojnë emocione, por edhe ndriçim të rëndësishëm dhe informacion të brendshëm, të cilat mund të jenë jashtëzakonisht të vlefshme.

Dhe ky numër nga SHBA është i vitit 2019.

Është i dokumentuar këtu në artikullin e “Welt”.

Paratë që vijnë nga hiçi, publikuar më 15.04.2019 |

Nga Frank Stocker (Geld, das aus dem Nichts kommt / Veröffentlicht am 15.04.2019 | Von Frank Stocker)

Klikoni këtu 👇👇👇

https://www.welt.de/finanzen/article191901579/Staatsschulden-USA-zahlen-900-Millionen-Dollar-Zinsen-pro-Tag.html?fbclid=IwAR1huzK1hauk5TwLke5Z3piXNPnMEgzLpwqC1Uhd08CIkBXK0qRxTrykbqI

Që atëherë, borxhi i shkaktuar nga Corona ka vazhduar të rritet masivisht!

***

“Economy ON1”: Teprica e parave dhe çmenduria e borxhit – kur do të rrëzohet?

Ky numër i formatit të biznesit tonë me Bernhard Riegler ka të bëjë me gjërat më themelore, domethënë sistemin tonë monetar dhe gabimet e tij të qenësishme. Perëndimi po nxiton drejt humnerës me shpejtësi marramendëse, edhe në fushën e ekonomisë. Vitet e fundit oferta monetare është vlerësuar gjithnjë e më shumë. Inflacioni i furishëm, i cili tani mund të kthehet në stagflacion, është një problem i vetëshkaktuar që nuk ka të bëjë fare me krizën e Ukrainës. Por sistemi i parasë është në thelb problematik. Në një intervistë me Stefan Magnet, ekonomisti Profesor Franz Hörmann shpjegon se si funksionon mashtrimi me paratë e krijuara nga asgjëja dhe se si bankat shqyejnë sistematikisht publikun e gjerë. Për Hörmann-in kjo nuk mund të vazhdojë përgjithmonë, sepse sapo njerëzit të kuptojnë se si një pakicë e vogël po shfrytëzon shoqërinë, ky mashtrim gjigant do të duhet të shfuqizohet. Problemin aktual të borxhit komenton edhe ekonomisti i shquar Hans-Werner Sinn. Raporte të ndryshme të shkurtra nga bota e biznesit ilustrojnë situatën aktuale.

Burimi:

„Wirtschaft AUF1“: Geldschwemme und Schulden-Wahnsinn – Wann kracht es?

Klikoni këtu 👇👇👇

https://auf1.tv/wirtschaft-auf1/wirtschaft-auf1-geldschwemme-und-schulden-wahnsinn-wann-kracht-es/?fbclid=IwAR3VJjZlFsG4cDxT3kAzdlbukYxG2klhF1I-ThEgRd2Y5s4AR1QlTOAWJSk

______________

*** 

Nga arkivi i Fb, 17 Prill 2022

MONEDHAT DIXHITALE DHE IDENDITETI YNË!

Mos thoni nuk e kemi ditur! Ashtu si pak të tjerë, e kam thënë disa herë se plandemia është në shërbim të Monedhës Dixhitale dhe jo vetëm, por nuk më keni besuar! Së shpejti do të kemi një identitet dixhital europian që do të lidhet me të dhënat e vaksinimit dhe portofolin tonë dixhital të monedhës CBDC (Monedhë Dixhitale e Bankës Qendrore).

Qysh në muajin e parë të Plandemisë, (në fund të marsit 2020), në një analizë kam shkruar, si vijon:

“Rrjedhimisht me këtë “pandemi” përveç pretendimit për reduktimin (uljen) e popullësisë dhe kontrollimin e sajë, mendohet që paratë fizike dhe të gjitha shërbimet tjera bankare të digjitalizohen!”

Më gjerësisht lexoni nga arkivi, më 31 mars 2020

COVID-19 NJË MASHTRIM I MADH GLOBAL!

Nga Sheradin Berisha 👇👇👇

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10216313491166320&id=1125324528

*** 

MONEDHAT DIXHITALE TË BANKËS QENDRORE JANË TË LIDHURA ME IDENTITETIN – TË DHËNAT TUAJA PERSONALE!

E diel, 13 Mars 2022

 Monedha dixhitale e bankës qendrore Për njerëzit që mendonin se kur bankat qendrore të dilnin me monedhën e tyre dixhitale, anonimiteti do të ishte i garantuar. Harroni atë!

Sipas Financial Times, është vendosur që këto monedha të reja do të lidhen me një identitet dhe ku e kemi parë këtë kohët e fundit?

Ne e dimë se paratë tona të vjetra të besueshme nuk janë më. Një luftë intensive është zhvilluar gjatë dhjetë viteve të fundit, veçanërisht kundër formës së parave tona në para.

Përveç kësaj, ne kemi parë rritjen e kriptomonedhës me të gjithë duke brohoritur se do të ishte zgjidhja për kontrollin nga bankat qendrore dhe qeveritë. Dhe megjithëse jo plotësisht anonime, ka mënyra për të bërë një rrugë të gjatë në atë fushë.

Mund të fillojë të bëhet e mërzitshme, por ajo që do të ndodhë në lidhje me atë kriptomonedhë është parashikuar gjithashtu nga ne.

Për shembull, ne kemi shkruar sa vijon në 2017:

Nuk do të ketë fund për sistemet dixhitale si teknologjia blockchain dhe kriptovalutat, por ajo që do të përfundojë është besimi aktual se Bitcoin është një sistem i lirë dhe i pavarur, me qeveri qendrore dhe banka mund të anashkalohet.

Tashmë qëllimi është arritur, sepse njerëzit në mbarë botën po blejnë masivisht Bitcoin dhe kështu dalëngadalë po vjen koha që të gjithë këta njerëz të futen në sistemet e kontrolluara nga bankierët qendrorë. Megjithatë, kjo duhet bërë gjithashtu me një dorë të kujdesshme, sepse njerëzit do të tallin ndryshe.

Dhe kështu tani e shihni që Amerika ka filluar të ‘rregullojë’ Crypto-n dhe përsëri të gjithë janë të lumtur sepse nuk është aq keq sa prisnin. Kjo është vetëm një paraqitje, sepse ata do ta bëjnë hap pas hapi në mënyrë që askush të mos kuptojë se çfarë saktësisht po ndodh.

Ndërkohë, bankat qendrore janë të zëna me zhvillimin e formës së tyre të monedhës dixhitale të quajtur CBDC, monedhë dixhitale e bankës qendrore. (Monedhat Dixhitale të Bankës Qendrore – shkurt CBDC – janë monedha fiat dixhitale, ose para dixhitale, të frymëzuara nga kriptovalutat.)

Sipas një artikulli në Financial Times (FT), më shumë tani ka filluar të bëhet e qartë në lidhje me atë CBDC.

Pas shqyrtimit të kujdesshëm, është vendosur që CBDC nuk do të jetë anonim. Bankave normale së shpejti do t’u jepet detyra për të kryer të gjitha kontrollet në lidhje me klientët dhe CBDC. Ata bëhen oficerët e policisë që do të vënë në dyshim gjithçka dhe këdo përpara se njerëzit të lejohen në sistemin e ri financiar.

FT thekson se në pamje të parë mund të duket se plotëson kërkesat për përdoruesit e sistemit të ri, por kur mendon pak më tej bëhet një histori krejtësisht tjetër.

Sepse, sipas FT, e vetmja mënyrë që një sistem i tillë do të funksionojë është nëse ai lidhet me një sistem kombëtar të menaxhimit të ID-së. Me fjalë të tjera, llogaria që keni më pas me CBDC do të lidhet me të gjitha të dhënat tuaja personale.

I gjithë programi CBDC shitet si zakonisht me vetëm përfitime dhe duhet të jetë i aksesueshëm për çdo vendas. Aty ku mund të kishin zgjedhur një lloj sistemi anonim, nuk e bëjnë dhe i gjithë sistemi është i varur në identitetin e dikujt.

Sigurisht që nuk është rastësi që Forumi Ekonomik Botëror (WEF) tani del dukshëm me identitetin e tyre dixhital. Pikërisht në kohë sepse bankat qendrore janë të zëna me CBDC-në e tyre dhe ndërsa sistemi aktual financiar shembet më shpejt, CBDC po afrohet më shumë me ne.

Së shpejti ne të gjithë do të kemi një identitet të vërtetë dixhital europian që do të lidhet me të dhënat tona të vaksinimit dhe portofolin tonë dixhital të monedhës CBDC.

/ Përgatiti në shqip, Sheradin Berisha /

———-

Burimi:

Digitale valuta van centrale banken worden gekoppeld aan identiteit  / Zondag, 13 maart 2022

https://niburu.co/financieel/17217-digitale-valuta-van-centrale-banken-worden-gekoppeld-aan-identiteit

***

Behind the Scenes on Central Bank Digital Currency (Prapa skenave në monedhën dixhitale të Bankës Qendrore)

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura