RREZIKU NGA PËRZIERJA DHE SHKATËRRIMI I RACAVE DHE KOMBEVE!

Pashtriku.org, 10.02.2023

RREZIKU NGA PËRZIERJA DHE SHKATËRRIMI I RACAVE DHE KOMBEVE!

Nga Sheradin Berisha, Facebooku, 8 shkurt 2021

Martesat e përziera midis racave e kombeve dhe pastaj midis pasardhësve të tyre i shkatërrojnë racat dhe kombet!

Në shekujt XIX-XX racat dhe kombet u forcuan! Nëse i analizojmë trendet e shpërnguljeve dhe zhvendosjeve të njerëzve me raca e kombe të ndryshëm nga faktorë gjithashtu të ndryshëm (luftërat, papunësia, varfëria, fatkeqësitë natyrore etj), atëherë në gjykimin tim shekujt XXI-XXII mund të jenë qindvjeçarë të kryqëzimit (hibridizimit), gjegjësisht përzierjes dhe padyshim shkatërrimit të racave dhe kombeve!

Psikologu, sociologu dhe antropologu francez, Gustave Le Bon (7 maj 1841-13 dhjetor 1931) në librin “Psikologjia e racave” shkruan:

“Të kryqëzosh (përziesh) dy popuj, kjo do të thotë të ndryshosh njëherit si konstitucionin e tyre fizik, ashtu dhe konstitucionin mendor.”

“Pasoja e parë e kryqezimeve ndërmjet racave të ndryshme” – thotë Le Bon – “është shkatërrimi i shpirtit të këtyre racave, do me thënë, të asaj tërësie idesh dhe ndjenjash të përbashkëta që përbëjnë forcën e popujve, dhe pa të cilat nuk ka as komb, as atdhe”. (f.34).

Një popull mund të humb shumë gjëra, mund të pësojë katastrofa, e me pas të mëkëmbet përsëri. Por kur ai humb shpirtin e vet, i ka humbur të gjitha dhe nuk ngrihet më!

_________

SHEMBËLLTYRA E POLITIKANËVE GËNJESHTARË! (VIDEO – FOTO)

***

LËVIZJA POPULLORE PËR REPUBLIKËN E KOSOVËS (LPRK) ME ADRESË DHE XHAFER SHATRI

***

MUZEU HISTORIK KOMBËTAR NË TIRANË

Total
0
Shares
1 comment
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura