SHERADIN BERISHA: DEMOKRACIA DHE POPULLI!

Pashtriku.org, 28 qershor 2017: Demokracia (demo – popull; kraci – qeverisje, rend) është një sistem qeverisjeje nga populli, që do të thotë se pushteti i takon popullit dhe se ushtrohet drejtpërdrejt nga përfaqësuesit e zgjedhur (prej tij) sipas një sistemi të lirë elektoral. Presidenti i 16’të i SHBA’ve, Abraham Linkoln (1809 – 1865) ka thënë se, demokracia është qeveri «që i përket popullit, del nga populli dhe i shërben atij».
A është vërtetë kështu?!
Ekonomisti i shquar austriak, Jozef (Joseph) A.Schumpeter(1883-1950) lidhur me demokracinë thotë: “Demokraci nuk do të thotë se drejton drejtpërdrejt populli. Demokraci do të thotë vetëm ajo, që populli ka të drejt të pranojë ose të mos pranojë ata njerëz të cilët duhet ta drejtojnë.” Ҫka do të thotë kjo? Kjo do të thotë që populli i ‘zgjedh’ ata njerëz që i imponohen për t’i votuar! Kjo është “demokracia e popullit”!!!

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura
Read More

VOLTERI …

VOLTERI autoriteti shpirtëror më i madh i Evropës iluministe shekulli XVIII në Evropë u quajt shekull i Volterit…