SHERADIN BERISHA: HOLOKAUSTI BRITANIK NË INDI! VRASJA ME URI NË BENGAL!(FOTO+VIDEO)

Pashtriku.org, 19 qershor 2017: “I urrej indianët. Janë kafshë dhe kanë një fe shtazarake. Sa për zinë e bukës që pllakosi në vend, vetë ata e kanë fajin që pjellin si lepuj. Mirë i gjeti.” – kështu ka deklaruar kryeministri i Britanisë së madhe, Winston Churchill (1874 – 1965).
Britania e Madhe në gjysmën e parë të shekullit XX’të, sundonte 1/5 e popujve të botës, ndërsa kishte nën kontroll rreth 1/4 e hapësirës së përgjithshme të tokës! Kjo fuqi kolonialiste përderisa krenohet për zhvillimin ekonomik, kujtesa historike dëshmon për përmasat e urisë, mjerimit dhe të skamjes që britanikët kishin ushtruar ndaj, popullsisë së paramatosur në Indi etj.
Sipas të dhënave arkivore, gjatë sundimit anglezë në Indi, nga 12-30 milionë indianë etj., vdiçën nga uria dhe skamja, ndërkohë që, sundimtarët eksportonin miliona ton drithëra në Britani!!!
Dëshmitë të shumta historike tregojnë edhe për zijën e bukës në Bengal!
Në vitin 1943, mbi 4 milionë bengalas vdesin nga zija e bukës, ndërkohë që kryeministri britanik, Winston Churchill, parreshtur transportonte mijëra ton rezerva me ushqime dhe oriz nga ky vend!
Lidhur me viktimat e tij në Indi e Bengali, Churchill kishte deklaruar: “I urrej indianët. Janë kafshë dhe kanë një fe shtazarake. Sa për zinë e bukës që pllakosi në vend, vetë ata e kanë fajin që pjellin si lepuj. Mirë i gjeti.”


___________
Burimet:
Did Winston Churchill Kill 4 Million Indians?
Bengal famine of 1943


Bengal Famine of 1943 in Pictures

Churchill and the Bengal Famine

India’s Forgotten Holocaust

Racist Imperial British Empire in India Part 2

Winston Churchill and the 1943 Starvation of 4 Million in Bengal
http://www.newnationalist.net/2017/05/03/winston-churchill-and-the-1943-starvation-of-bengal/
***
Bengal Famine: The Forgotten Struggle
http://theviewspaper.net/bengal-famine-the-forgotten-struggle/
***
Winston Churchill : The Butcher of Bengal –Game of Death (1943 and other man-made Bengal Famines or Genocides?)
https://vikaschandrabalodi.com/winston-churchill-the-butcher-of-bengal-game-of-death-1943-and-other-man-made-bengal-famines-or-genocides/
***
http://new.resurgentindia.org/the-bengal-famine-of-1943-how-the-british-engineered-one-of-the-worst-genocides-in-the-human-history/

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Postime të Lidhura