Skënder Sadri Kapiti: Qeveria KURTI përballë epidemisë politike të korrupsionit e hajnisë si dhe pandemisë së Koronavirusit

Durrës, 4 Maj 2020: Populli i Kosovës ia besoi KURTIT qeverisjen për ta “shëruar” demokracinë, drejtësinë, shtetin dhe shoqërinë. Mirëpo elita apo establishmenti i vjetër politik i baltosur dhe i sëmurë nga “epidemia” e krimit, hajnisë, korrupsionit, tradhëtis dhe e injorancës e shfrytëzoi edhe krizën e pandemisë botërore të koronavirusit si një sëmundje shtesë për ta neutralizuar vaksinën shëruese kundër krimit, kurrupsion dhe të hajnisë të cilat e kishin paralizuar funksionimin e demokracisë, ligjit dhe të shtetit të Kosovës.
Qeveria KURTI ka përballë edhe politikën e vjetër në Shqipëri e cila djallëzisht qëndron “indiferente” ndaj krizës politike në Kosovë, pasi politikës së vjetër dhe politikanëve të Tiranës si pozitës ashtu edhe opozitës u interson që të mos jetë në pushtet në Kosovë politika e re e KURTIT dhe VETEVENDOSJA. Kjo, sepse edhe në Shqipëri nga elita politike dhe establishmenti politik vëndi ka pësuar vetëm korrupsion, papërgjegjshmëri, vjedhje, abuzim, varfëri, eksod, papunësi; pra, vetëm dështime.
Qeveria KURTI ishte shpresë lirie, dinjiteti, personaliteti, ripërtëritjeje vlerash e morali kundër errësirës që eklipson modernitetin, kundër “inkuizicionit” politik modern, kunder korrupsionit, parazitëve të politikës e pushtetit. Politika e KURTIT një politikë kundër hajnisë dhe krimit, kundër manipulimit e trafikimit demokratik.
Qeveria KURTI ishte herezi për politikën dhe politikanët shqiptarë në Shqipëri, Kosovë e kudo, dhe prandaj kundër saj u orgnizua një grusht shteti parlamentar që çoi në rrëzimin e saj. Madje qeveria KURTI ishte edhe shpresë ndryshimi edhe më gjërë për rajonin, Ballkanin. Dhe prandaj ajo ishte në mospajtim me politikën e errët të elitave të vjetra politike në Ballkan.
Grushti i shtetit që ndodhi në Parlamentin e Kosovës ishte një manipulim i pështirë dhe i neveritshëm me demokracinë kundër legjitimitetit demokratik dhe verdiktit të popullit të Kosovës, ishte një mohim i zgjedhjeve të lira dhe demokratike të 6 Tetorit 2019.
Këtë grusht shteti e ka dënuar ashpër populli dhe opinioni publik i gjërë në Kosovë, gjë që tregon se populli i Kosovës është disa hapa përpara edhe në krahasim me vëndet e demokracive perendimore të cilat në ndonjë rast edhe e kanë mbështetur rrëzimin e qeverisë Kurti, në disa raste kanë mbajtur qëndrim apatik dhe indiferent, pavarësisht se edhe e dinë të vërtetën dhe realitetin se çfarë ka ndodhur, por në shumicën e tyre intelektualë, politikanë,diplomatë dhe shtetarë europianë e kanë mbështeur qeverinë KURTI ashtu siç e mbeshtet populli shqiptar ne Kosovë por edhe në Shqipëri e diasporë.
Sot në Kosovë janë përballë njëra-tjetrës elita e vjetër politike, establishmenti politik i vjetër që mbron me çdo kusht status quonë, mosndryshimin, korrupsionin dhe privilgjet e tij kundër elitës së re politike të brezit të ri të pastër dhe të pa ngarkuar dhe i pashtrënguar nga korrupsioni, krimi dhe as nga hajnija e injoranca. Këtë e di shumë mirë edhe opinioni publik kombëtar shqiptar që me siguri do t’i japë grushtin e fuqishëm dhe ndëshkimin e merituar elitës së vjetër politike. Por tashmë edhe dihet se kush janë kundër Albin KURTIT por edhe kundër Vjosa Osmanit.
KURTI por edhe OSMANI janë të padëshirueshëm për ata të cilët kishin plane sekrete për ndarjen e Kosovës; për ata të cilët në kundërshtim me Kushtetutën kishin përfaqësuar Kosovën në bisedimet Kosovë-Serbi. Kundër tyre janë të gjithë ata të cilët kanë rënë dakord dhe kanë nëshkruar për krijimit e minishtetit serb në Kosovë, për Bashkësinë e Komunave Serbe, për ekstraterritorialitetin dhe për Marrëveshjen e Demarkacionit me Malin e Zi; kundër tyre është sidomos ai, Presidenti i Kosovës, i cili është deklaruar bashkë me ata të padeklaruarit rreth tij të cilët janë për ndryshim të kufijve dhe për ndarjen e Kosovës.
Kundër KURTIT janë kundështarët e politikës së reciprocitetit, dhe të jesh kundër politikës së reciprocitetit je kundër shtetit të barabartë, sovran dhe të pavarur të Kosovës, dhe prandaj, prej të gjithë këtyre të tillëve: Kurti , politika, vizioni, patriotizmi, shtendërtimi, përkushtimi dhe premtimet e tij shikohen si herezi. Kundër Kurtit janë krimi, korrupsioni, hajnija, tradhtia dhe injoranca të cilat jkanë të fuqizuara e të armatosura me pasuri, pushtet, privilegje dhe me para.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura