VALIMI I 99 FLAMUJVE TË LRBSH-së SË ADEM DEMAÇIT, PRILL 1964

60 vjet më parë

VALIMI I 99 FLAMUJVE TË LRBSH-së SË ADEM DEMAÇIT, PRILL 1964

Rroftë Shqipëria, nëna jonë! 🤝

Nga Fitim Salihu

Fiks para 60 vjetësh, më 12 prill 1964, veprimtarët e Lëvizjes Revolucionare për Bashkimin e Shqiptarëve (LRBSh), e cila ishte themeluar një vit më parë nga Adem Demaçi, i vendosën fshehtas 99 flamuj shqiptarë në disa qytete të Kosovës.

Në secilin qytet ku u krye aksioni, aktivistët e LRBSh-së gjithashtu shkruanin sloganin “Rroftë Shqipëria, nëna jonë!”

Pëlhurën e flamujve e siguroi Ahmet Haxhiu, flamujt i qepi Sabri Novosella e pjesëmarrës në aksion ishin edhe Selman Berisha, Enver Mehmeti, Hilmi Rakovica, Zeqir Gërvalla, Rexhep Elmazi, Teki Dërvishi, etj.

Asokohe, në Jugosllavi ishte i ndaluar përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar. Në qershor (1964) u arrestuan mbi 300 veprimtarë të LRBSh-së, në krye me Adem Demaçin. 100 prej tyre u dënuan me 4 deri 13 vjet burg, kurse Adem Demaçi u dënua me 15 vjet burg.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura