SHKRIMI
e mërkurë, 05 gusht 2020

DR.ABDULLA MEHMETI: NA ISHTE NJËHERË NJË LIGJ, SI TË GJITHË LIGJET E PUSHTETEVE JODEMOKRATIKE

Tetovë, 26 Maj 2020: Shkojmë në zgjedhje të "reja"...sa turp, pas kujt duhet të rreshtohen shqiptarët e ngratë! Ky është "Ligji për përdorimin e gjuhëve" në Maqedoninë Veriore, të cilin disa politikanë dhe "ekspertë" shqiptarë e quajtën edhe "ligj për gjuhën shqipe zyrtare", e besuan shumë njerëz edhe përkundër reagimeve tona në kohë dhe me shpjegime të hollësishme.

Fatin e këtij ligji e kanë pasur më herët edhe shumë ligje të tjerë, me ambalazhin "për avancimin e të drejtave të shqiptarëve", si Ligji për përdorimin e simboleve (flamurit), për të cilin në periudhën e tranzicionit (1997) u burgosën, u vranë dhe masakruan shumë shqiptarë, me fajin e politikës naive të shqiptarëve në këtë shtet, ndërsa ligji aktual për simbolet (flamurin) ua ndalon këtë të drejtë 50% të shqiptarëve në Maqedoninë Veriore dhe e ka masakruar flamurin shqiptar për 1/3 e madhësisë së tij normale!

Kushtetuta është ligji themeltar i një shteti, jo ligjet e përkohshme. Kushtetutën aktuale të Maqedonisë Veriore (2019), që gjuhën shqipe e përcakton si "gjuhë e qytetarëve prej 20% që e flasin atë gjuhë", jo si gjuhë shqipe, aq më pak si gjuhë zyrtare, e kanë votuar me të dyja duart edhe këta "patriotët" aktualë të politikës shqiptare (pozita dhe opozita), që premtojnë fusha e male sa të ulen në kunjin e pushtetit, mandej e kanë lehtë ta mashtrojnë popullin se vijnë zgjedhje të tjera të radhës, deri në pafundësi...

Djalli i marrtë mashtruesit bashkë me këto ligje, para zgjedhjeve!

Tetovë, 26.V.2020 


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks