SHKRIMI
e diel, 20 shtator 2020

REXHEP KASUMAJ: GRENELL GRINDET E FLET …

Berlin, 9 shtator 2020: Dija ime modeste i bëri një lexim tri tezave të Richard Grenellit, këshilltar e ndërmjetës i Trumpit në dialogun Kosovë - Serbi, ose Belgrad - Prishtinë, si thuhet për të ruajtur sedrën e hollë serbe.

E para, duke shpjeguar "pajtimin ekonomik" si uvertyrë e gabuar e pajtimit historik, thotë se intenca ishte investimi në Serbi për të dobësuar influencën ruso-kineze.

Rrjedhimisht Kosovën e kemi në dorë. Tani duhet të bëjmë lojën e Serbisë: llastimin, shantazhin a kushtëzimet e saj. Mbase realiste por, gjithësesi, e padrejtë. Mirëpo ç'diplomaci është kjo që zbulon kartat e saj para botës?

E dyta, shton ai mëtej, dy shtetet dakordohen të zgjerojnë burimet e energjisë. Dhe, veçanërisht i rëndësishëm është ky objektiv për Serbinë. Aktualisht ajo ka një varshmëri të qindpërqindtë nga Rusia. Ndaj duhet shkëputur nga darët e saj.

E pra, sërish rezon fuqie të madhe, por poaq e padrejtë që resurset e vogla nacionale të Kosovës së vogël t'i japin tagrin gjeopolitikës së re në përballjen e titajve dhe interesave globalë të tyre...Në fakt, pjesë e ka kësaj gjeopolitike ishte çlirimi i Kosovës. Por ajo u etnocidua dhe a nuk mjaftonte kjo dramë që Serbia të humbte çdo legalitet që kish rrëmbyer mbi të?!

E treta, së fundmi, ndërmjetësi Richard thekson se zhvendosja e serbes dhe hapja e ambasadës së Kosovës në Jerusalem, nënkupton lëvizjen e Ballkanit perëndimor në anën e perëndimit.

Ç'kuptim ka ky pretendim? Asnjë shtet i Europës nuk ka rivendosur ambasadë në Jerusalem. A do të thotë kjo se Europa nuk është akoma perëndim dhe për t'u bërë e tillë duhet çertifikimi diplomatik i Jerusalemit?

Marrëzi! Tipike për Grenellin, ndryshe, sipas shtypit gjerman, ish-ambasadori më i ngathët e më i padashur në Berlin.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks