SHKRIMI
e enjte, 04 mars 2021

SHERADIN BERISHA: KRYEMINISTRI I DIALOGUT!

Pashtriku, 8 shkurt 2021: Deri më sot asnjë kandidatë për kryeministër, që garojnë në zgjedhjet e 14 shkurtit 2021, nuk kanë treguar se në ç'mënyrë do t'i çasen procesit të negociatave me Serbinë, si njëra nga sfidat më të rënda për qeverinë e re!

Më 10 janar 2020 kam shkruar: "Më duket që agjenda e negociatave me Serbinë do përcaktoj qeverinë dhe të ardhmen e saj! Në politik për çështje të mëdha vendosin regjisorët, jo aktorët!"

***Tani të kujtojmë rrjedhën e formimit të qeverisë Kurti (pas zgjedhjeve të 6 tetorit 2019) sfidat, rrëzimin e kësaj qeverie, mënyrën se si erdhi qeveria Hoti, kush ishin aktorët e kush regjisorët (?) dhe cili ishte qëllimi i kësaj maskarade?!?

- Qëllimi kryesor doli se ishte pranimi pa kushtëzime i negociatave dhe marrëveshjeve me Serbinë!

Kështu do të jetë edhe me zgjedhjet e 14 shkurtit 2021! Pse? Sepse kemi një republikë të shpallur (më 17 shkurt 2008) nga pakoja e Ahtisarit, e cila dervion nga shumë marrëveshje ndërkombëtare, dhe si e tillë kjo 'pako' ka lënë të hapur derën e dialogut me Serbinë!

Për regjisorët (ndërkombëtarët) pas 14 shkurtit do të jetë i pranueshëm një qeveri vetëm me një kryeminstër (aktor) që pranon pa kushtëzime dialogun me kompromiset e dhimbshme, të cilat dizajnojnë një marrëveshje finale me Serbinë! Kush s'e pranon këtë agjendë rrëzohet!

Rrjedhimisht në planë të parë do të kemi një kryeministër të dialogut me Serbisë, i cili pas përfundimit të këtij procesi mund të merret mirëfilli me çështjet problemore të brendshme, siç janë: reformat në sistemin zgjedhor, në drejtësi, në prokurori, në polici, në AKI, në arsim, në shëndetsi, pastaj në luftimin e nepotizmit, korrupsionit, krimit të organizuar etj.

_____________

P.S: Analiza fillimisht është publikuar më 27 janar 2021 në rrjetin tim facebook.


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks