SHKRIMI
e hënë, 06 korrik 2020

SHERADIN BERISHA: A DO TA PËRBALLOJ ALBIN KURTI PLANIN E 'ELITËS BOTËRORE' E CILA E DËMTON INTERESIN E SHUMICËS NË KOSOVË?!

Pashtriku, 10 nëntor 2019: Studiuesi R.E.McMaster, në librin e tij "The Power of Total Perspective" (në shqip: Fuqia e perspektivës totale", shkruan (citoi): "Ka dy këndvështrime ndaj historise (ngjarjeve historike):

1. historia ndodh rastësisht, dhe

2. ajo planifikohet."

Publikut të gjerë i mësohet se historia ndodh rastësisht, ndërsa shkallët e sipërme (elita) e dinë se historia planifikohet."-përfundon citati.

Në kuadër, presidenti i 32'të i SHBA've Franklin D.Roosvelt (1882-1945) ka një thënie epokale. "Në politikë asgjë nuk ndodh aksidentalisht (rastësisht). Në qoftëse diçka ndodh duhet të jeni të sigurt se ajo është planifikuar në atë mënyrë" - thotë ai.

Atëherë shtrohet pyetja, pse elitat politike e bëjnë këtë gjë fshehur, që ne të mos e kuptojmë se historia planifikohet paraprakisht?!

z.McMaster përgjigjet shumë qartë: "Meqë planifikimi i së ardhmes nuk bëhet për interes të shumicës dërmuese të popullit, ajo mbahet e fshehur. Përndryshe, publiku mund ta shohe se plani i hartuar nuk është në dobi të tij."***

Kur shpërfaqim këtë përkufizim në kontekst të negociatave (të hapura apo të fshehta):

- Kosovë - Sërbi..., rezulton se "plani i Ahtisarit" i hartuar nga elitat e fuqive të mëdha: SHBA, BE, RUSI etj), gjatë bisedimeve në Vjenë (fundi i viti 2005 - gjysma e dytë e vitit 2007)

- për komunat etnike serbe,

- për zonat e mbrojtura të veçanta dhe eksterritorialitetin e "kishave dhe manastireve serbe",

- për vendet e rezervuara dhe 2/3 e minoriteteve në Kuvendin e Kosovës, dhe gjatë negociatave të reja në Bruksel (2011 - 2019) marrëveshjet:

- për Asociacionin e komunave me shumicë serbe (Zajednica),

- për menaxhimin e integruar të kufirit, të energjisë, telefonisë etj.,

- për idenë e korigjimit të kufirit apo shkëmbimit të territoreve, (edhe me negociata sekrete),

- për Liqenin e Ujmanit,

- për Trepçën, etj., në kohë reale janë mbajtur të fshehur për popullin në Kosovë, për faktin sepse plani i hartuar nuk ishte në dobi të tij!

Në këtë projekt të "Elitës botërore" kanë marrë pjesë dhe janë pajtuar edhe "elita" politike e Kosovës: Ibrahim Rugova, Hashim Thaçi, Fatmir Sejdiu, Isa Mustafa, Nexhat Daci, Jakup Krasniqi, Fatmir Limaj, Xhavit Haliti, Behgjet Pacolli, Atifete Jahjaga, Kadri Veseli, Ramush Haradinaj, Enver Hoxhaj, Lutfi Haziri e shumë të tjerë.

***

Në zgjedhjet e 6 tetorit 2019, LVV doli parti e parë dhe Albin Kurti pritet të bëhet kryeministër i Qeverisë së Kosovës!

Tani shtrohet pyetja:

Meqë Albin Kurti ishte me të drejtë kundër këtij formati të dialogut e të negociatave me Serbinë (që po i zhvillon Hashim Thaçi hapur e fshehur me Aleksandër Vuçiqin), a do ta përballoj e sfidojë këtë plan gjeostrategjik të fuqive të mëdha, (të "elitës botërore"), i cili si i tillë i dëmton interesat e shumicës në Kosovë?!

Personalisht mendoj se, Albini do ta ketë shumë të vështirë për t'i rinegociuar marrëveshjet e nënshkruar në Bruksel nga paraardhësit e tij (Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa), dhe për ta kthyer dialogun në rrafshin e ideuar nga vetë ai, sepse ky proces i planifikuar e monitoruar nga "Elita botërore" gjegjësisht SHBA-të, BE, RUSI etj., tashmë ka hyrë në fazën e fundit! Edhe pse në shikim të parë duket se negociatat Thaçi-Vuçiq, janë ndalur, (pas vënjes së tarifës 100% në nëntor 2018), megjithatë unë dyshojë se takimet dhe negociatat e kësaj dysheje (Thaçi-Vuçiq) me ndërmjetësimin e diplomtatëve amerikanë dhe europianë për arritjen e marrëveshjes përfundimtare "Kosovë - Serbi" janë ndalur! Ato kanë vazhduar largë syrit tonë!

Dhe krej në fund!

Urojmë që Albin Kurti si kryeministër të bëjë kthesën e duhur nëse mund ta bëjë atë, (sepse jetëgjatesia e tij në postin e kryeministrit do të jetë në peshojë) duke mos i thelluar gabimet e paraardhësve të tij!kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks