SHKRIMI
e hënë, 17 shkurt 2020

CATERINA RANDAZZO: PIKTORI GAZMEND FREITAG ËSHTË NJË ARTIST QË NJEH SEKRETET E FIGURAVE...

Pashtriku.org, 11. 11. 2014 - Gazmend Freitag është një artist që njeh sekretet e figurave dhe i përdor për të prodhuar vepra të fakturave të larta. Në pikturë, në veçanti me portrete arrinë të përcjellë emocione tërhequr nga vëzhgimi nga ajo që e rrethon, duke hapur dimensione të reja stilistike. Figuracioni i piktorit Gazmend Freitag është i kuptueshëm si një shfryrje e talentit të tij dhe krijimtarisë së tij. Në fakt artisti paraqet mbi pikturë ripunimet e tija nga realja, duke vënë në dukje me theks të veçantë në fytyrat e portretëve. Sintaza e tij kompozicionale ndjek diktatet e mësimit të mënyrës dhe plotësohet me konsiderata të përshtatshme të cilat theksojnë romantikën. (Caterina Randazzo)


(Nga italishtja në shqip e përktheu: Leonora Buçinca) 


Caterina Randazzo

Gazmend Freitag est un artiste qui connaît les secrets de la figuration et les utilise pour produire des œuvres bien exécutés. Sur la toile, en particulier avec des portraits, il parvient à transmettre les émotions tirées de l'observation de son environnement, en ouvrant de nouvelles dimensions de style. La figuration du peintre Gazmend Freitag doit être comprise comme l'expression de son talent et sa créativité. En fait, l'artiste présente sa recomposition sur toile de la réalité, soulignant de façon pénétrante les particularités visages dont il fait le portrait. Sa syntaxe de composition suit les préceptes de l’art et la manière et est complétée par des considérations qui mettent l'accent sur le romantique.


BARESHA nga Gazmend Freitag


=======================================- JEHONA MUJA SUKAJ -


GAZMEND FREITAG, MJESHTËR I PIKTURËS NË AUSTRI


Vjenë, 11. 05. 2014 - Piktori Gazmend Freitag tashmë është emër i njohur për diasporën shqiptare në Austri dhe më gjerë në shtetet perëndimore...


 HAPE: http://www.pashtriku.org/?kat=47&shkrimi=2750


-------------------------------


GAZMEND FREITAG - 1st BIENNALE of CREATIVITY, VERONA 2014


......................................................


GAZMEND FREITAG - DRAWINGS, 2013

http://www.kizoa.de/Video-Maker/d5956530k9351530o1/copy-of-gazmend-freitag---drawings-2013


"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""


(Ilustrimet i përzgjodhi editori i pashtriku.org, Sh.Berisha)


kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks