SHKRIMI
e diel, 29 mars 2020

VLORA BANUSHAJ - KRASNIQI: DETI I DHEMBJES

Zvicër, 27 nëntor 2019:


 


 


 


 


 


DETI I DHEMBJES


Deti i dhembjes u zgjua!

U ndërpre në gjysmë rritja,

u nda nga jeta ai, ajo, ata, ato.


 


Ikën për në gjumë për të mos u zgjuar më!...

Mbetën pa më të dashurit e tyre.


 


Të tjerët mbetën në këtë natë të ftohtë pa kulm mbi kokë,

pa drita... pa asgjë.

Ra terri.


 


Errësira kaploi gjithçka...

Trupat e zënë, thirrjet, britmat, dhimbjet...

Çfarë po ndodhë o Zot?

Zërat për ndihmë u tretën në gërmadhat e pafundme.


 


Mbetën duke e kërkuar njeri-tjetrin,

pa e ditur për njeri-tjetrin,

pa mundur t`i ndihmojnë...

se ata më nuk lëvizin,

nuk kanë forcë të ngrihen,

u janë rënduar trupat,

u janë këputur gjymtyrët.


 


Pa e ditur për fatin e tjetrit.

Thirrja e nënës e qan qiellin,

e kërkon fëmijën...

gjyshi mbesën, motra vëllanë.

U rrethuan nga gërmadhat.

U shtypën nga rrënojat.


 


Gjymtyrët ju shtypen,

u shtyp shpirti,

por dhembja nuk u shtyp.

Ajo doli, ngriti kokë mbi këto gërmadha...

Kërkime të pafundme nën rrënoja.

Trishtim!


 


U prish gjumi, u ndal ëndrra...

Deti u tërbua, u trazuan valët.

Qielli ra në pikëllim...

Të gjitha këto të këqija ndodhën me datë 26 Nëntor!

Ndihmë, solidarizim!


 


Jam me dhimbjen tuaj o ju fëmijë, o engjëj!

Jam me dhimbjen tuaj ju o nëna, baballarë, gjyshe, motra, vëllezër!

Ky numër 26, deri në këto orë që po shkruaj le të përfundoj këtu!

Le të jetë fundi i së keqes!


Sot, na i ruaj me të dashurit tanë nga ligësitë!

Na ndihmo Zot!
27.11.2019kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks