SHKRIMI
e premte, 05 qershor 2020

XHAFER DURMISHI - SKENDERI: TI IA KE BESUAR ARKIVIN E JUSUFIT! (1)

Pashtriku, 7 Korrik 2019: Përmbajtja e librit 'Ti ia ke besuar arkivin e Jusufit' të autorit Xhafer Durmishi-Skenderi


 


 
1. Miku ynë i përbashkët

2. Vetë duhet t’i vrasim shokët tanë

3. Edhe ne të gjitha dyshimet i kemi tek ai

4. Jam ndëshkuar më së shumti

5. Ky fragment me ka lënë pa tekst

6. Përpos tri organizatave tona

7. Dyshimet e mveshura

8. E kam veçanërisht të vështirë

9. Nuk e kam të qartë arsyen

10. Dyfytyrësh, mashtrues, ose i pafytyrë fare

11. Lajthitje e mendësi skandaloze!

12. Kush ishin këta dy njerëz

13. Parullat e demonstratave kanë një përmbajtje

thellësisht marksiste-leniniste

14. Të le pa tekst kjo frymë e komunikimit

15. Bashkimi i çoroditur i shtruar nga Kadri Zeka

16. Avokati secilën herë trishtohet më shumë

17. Tamam ka vendosur pikën mbi i

18. Tani disa fjalë rreth takimit të Stambollit

19. Festa e 28 Nëntorit 1981 në Höpfigheim

20. THEMELI ËSHTË VËNË ME TË PAVËRTETA

21. KADRIU I PROPOZON ANËTARËSIM

IBRAHIM KELMENDIT POR AI NUK PRANOI

22. Nuk më mbetet tjetër pos të ulërit

23. Nuk më mbetet tjetër pos të mallkoj

24. Të jam mirënjohës deri përtej Dielli

25. Vajtimi për zotshpillakun

26. Në Konsullatën jugosllave me Ibrahim Kelmendin

27. Këshilla për Nuhi Sylejmanin ngjason në farsë

28. Çfarë kanë shkruar të tjerët në emër të gjysmanalfabetit

29. Nuk po e kuptoj se përse ka publikuar aq shumë fra¬gmente të tij?

30. Degë të shkëputura të të njëjtës rrënjë

31. Nuk e kam të qartë arsyen

32. Praktikë e panjohur

33. Ti ia ke besuar arkivin e Jusufit që ta ruante

34. Për këtë punë jam krenar përgjithmonë

SKENDERI I KROJEVE TË KRUJËS

1. Letrat do të botohen sepse janë në duar të sigurta

2. UNION POSTALE UNIVERSELLE

3. Uroj të mos ketë falsifikime

4. Uroj të ketë falsifikime

5. Uroj të angazhohet Kadri Rexha

6. Donika do t’i bënte nder babait të saj

7. Letër nga Donika Gërvalla për Faridin Tafallarin, 7 tetor 2013

8. TI IA KE BESUAR ARKIVIN E JUSUFIT MIKUT TONË TË PËRBASHKËT

9. S’MUND TË HELMOJNË

Çështje të brendshme të Ibrahim Kelmendit (Frontit të Kuq) dhe

Organizatës Marksiste-Leniniste të Kosovës (OMLK)

1.Portreti i babait

2.Portreti i birit

3.Portreti i Frontit

4.Portreti i shokut

5.Portreti i gruas


***

I nderuari, i përshëndeturi dhe i respektuari Xhafer Durmishi-Skenderi

Titullin për këtë punim e kam marrë, nga një fjali, nga letra publike e Ibrahim Kelmendit dërguar Suzana Gërvallës (gruas së Jusuf Gërvallës) më 21 tetor 2017.

Të gjitha citatet nga libri ”Gjurmë e fërkem” të përdorura në këtë punim i kam vendosur në dorëshkrimet e disa nga 20 librat e mi ku është më lehtë të kuptohen rrethanat e plota të çështjeve në shqyrtim, qoftë forma sistematike qoftë ajo kronologjike. Struktura e librave të mi e bënë shumë të lehtë plotësimin, rritjen e numrit të fjalëve, me citate të reja pa e ndryshua asnjë germë në tekstin e mëparshëm. Megjithatë për t’ia lehtësuar punën lexuesit të interesuar, ato çka kam për të thënë për librin 'Gjurmë e fërkem' i kam përmbledhur më poshtë. Puna ime e mëparshme dhe faktet publike, tani, e bëjnë të lehtë shtjellimin e veprave të shkruara sipas motos-devizës rrno për me rrejtë.

Në thelb të këtij libri qëndrojnë letrat e Jusuf Gërvallës, të botuara nga Faridin Tafallari nga viti 1997-2013.

Ibrahim Kelmendi thotë se Faridin Tafallarin e ka mik. Miku i mikut është mik. Nga kjo formulë rrjedh se Faridin Tafallari dhe Suzana e kanë një “mik” të përbashkët e ai është Ibrahim Kelmendi. Për këtë arsye Ibrahim Kelmendi për punë të letrave të Jusuf Gërvallës, është mirënjohës që gruaja e Jusufit – Suzana ia ka besuar Faridin Tafallarit, ashtu si tregon titulli i këtij shkrimi.

Edhe ”miqtë” (Suzana-gruaja e Jusufit dhe Faridin Tafallari) janë deklaruar për Ibrahim Kelmendin, deklarime të cilat gjenden në këtë punim.

Librin e shtypur në letër nuk e kam pa. Versionin elektronik në formatin Word ma dërgoi Shaban Muharremi më 26 shkurt 2019. Për këtë arsye në citate nuk kam mund të jap informacionin për numrin e faqes (në të cilën gjendet citati i cituar).

***

LEXONI LIBRIN NË FORMATIN ELEKTRONIK 'PDF':

http://pashtriku.org/ngarkimet/dokumentet/xhafer%20durmishi%20Ti%20ia%20ke%20besuar%20arkivin%20e%20Jusufit.pdfkthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks