PERSONALITETE
e mërkurë, 18 tetor 2017

FAHRI DAHRI: KOHA PËR SHENJTËRIMIN E THEOFAN STILIAN NOLIT!

Itali, 18 tetor 2017: Theofan Stilian Noli, lindi në İbrik-Tepe (Qytezë), lokalitet shqiptar në Thrakën Lindore të Turqisë Europiane, më 6 janar 1882-vdiq në Fort Laud anrdale (qytet turistik, tregtar dhe industrial në juglindjen e Florid...

me shumë

EDI SHUKRIU: ARKEOLOGJIA DHE TRASHËGIMIA KULTURORE/AT SHTJEFËN GJEÇOVI

Prishtinë, 14 tetor 2017: At Shtjefën Konstantin Gjeçovi-Kryeziu, si emër dhe studiues poliedrik, është mjaft i njohur për shqiptarët, por vepra e tij është bërë objekt studimi edhe nga hulumtues të huaj. Duke qenë s...

me shumë

ING.AHMET ҪOLLAKU: DY PIKA NAFTЁ PЁR NJЁ EPITAF!

Tiranë, 10 tetor 2017: (Në memorje të shokut tonë, Ing.Topograf Petro Lena) - Një muaj më parë gjeologu Vangjel Kici, që nga Kanadaja më shkroi se shoku ynë Petro Lena, Inxh. topograf, që punoi shumë vite në Ndërmarrj...

me shumë

MOIKOM ZEQO, NË OPTIKËN HUMORISTIKE TË BUJAR KAPEXHIUT

Tiranë, 6 tetor 2017: (BOTUAR NË LIBRIN E BUJAR KAPEXHIUT “BURRI I ODËS DIBRANE “, SHTËPIA BOTUESE OMBRA, 2017 - KUSHTUAR FIGURËS SË HAZIS NDREUT) - Në listën e emrave që më kishte dhënë Avniu, (djali i Hafizit) ...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: PËRMENDORJA E DENJË PËR VASIL LABOVITIN

Pashtriku.org, 30 shtator 2017: (Parathënia e librit: "Përmendorja e munguar" i autorit Shpëtim A. Emiri) - Sa herë shkoj në Gjirokastrën Hijerëndë, metropolin e Jugut shqiptar, lëviz nëpër kalldrëmet sinjë puzzl...

me shumë

DR.MOIKOM ZEQO: SKËNDERBEU ËSHTË FIGURA MË E MADHE KOMBËTARE NË TË GJITHA KOHËRAT

Tiranë, 22 korrik 2017: Gjergj Kastriot Skënderbeu nuk i ka bërë vetëm gati për 24 vjet (1444-1468) betejat e tij të mëdha me pushtuesit osmanë, por edhe pas vdekjes fizike, për gati 5 shekuj vazhdon një Edicion të Dytë t&e...

me shumë

SHERADIN BERISHA: ADEM GRABOVCI LETËR R.HARADINAJT: 'RAMUSH, KE UZURPUAR DHE KE PËRVETËSUAR NË EMËR TË LUFTËS'! (+ DOSJA 'PRONTO')

Pashtriku.org, 18 korrik 2017: Adem Grabovci, Shefi i shefave… (kështu e kishte cilësuar Hashim Thaçi në një bisedë telefonike të publikuar në Dosjen 'Pronto'), më 21 qershor 2009 i ka shkruar një letër të hapur kryetar...

me shumë

UNË JAM GJON GAZULLI NGA ARBËRIA

Pashtriku.org, 10 korrik 2017: Astronomi i guximshëm gjermano-polak Nikolla Koperniku (1473-1543) italianet e mëdhenj, Giordano Bruno (1548-1600) dhe Galileo Galilei (1564-1642) apo zanafilla e ”Teorise heliocentrike” ishte dhe është e gjitha meritë e...

me shumë

FATBARDHA DEMI: DY 'BETEJAT' DHE DY FITORET E ARIF MATIT (Aref Mathieu't)

Tiranë, 1 qershor 2017: (Njeriu mund të humbasë çdo liri të tij, por nëse e ruan lirinë e mendimit, prapseprapë i lirë është. - Sami Frashëri.) - «Betejat» e Arif Matit, sikurse edhe ato të luftrave, kanë...

me shumë

THANAS MEKSI: AQIF PASHË ELBASANI NJË PATRIOT I SHKËLQYER

Tiranë, 27 maj 2017: "Emëri juaj i shkëlqyer si patriot…” - Me këto fjalë Ismail Qemali, në vitin 1912, i drejtohej Aqif Pashë Elbasanit, pasi mësoi se ai bashkë me patriotë të tjerë elbasanas ngriti flamurin e...

me shumë

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

EPOPEJA E UҪK'së!

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

LOBI SHQIPTAR NË EUROPË!

DOKUMENTAR

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks