SHKRIMI
e shtunë, 08 gusht 2020

IBRAHIM HAJDARMATAJ: GOCA E ELBASANIT, NUSE NË GJAKOVË

Bajram Curr, 31 korrik 2018:

 Duke qene te vetedishem per rolin e vendlindjes tek secili person, elbasanllinjte jane njerez qe e duan artin, e duan te bukuren, e duan jeten. Migena Arllati lindi me 06/09/1974, ne qytetin e Elbasanit, ne nje familje me tradita qytetare dhe arsimdashese.


 Ne Elbasan Migena do te brumohej dhe edukohej, shkollohej dhe rritej gradualisht dhe me pas do te martohej ne Gjakove.

 Ajo studimet e larta i perfundoi ne Fakultetin Filologjik, dega Gjuhe Shqipe – Letersi ne Universitetin “Aleksander Xhuvani” ne Elbasan. Studimet pasuniversitare i beri per diplomaci ne Akademine Diplomatike Shqiptare ne Tirane. Pastaj Perfundoi Studimet e Magjistratures ne Qendren Shteterore te Studimeve Albanologjike ne Tirane. Aktualisht punon profesoreshe e Gjuhes Shqipe ne Universitetin “Fehmi Agani” dhe ne gjimnazin “Hajdar Dushi” ne Gjakove.

 Deri tani eshte autore e shtate librave :

1. Vellimi me poezi “Mendime ne kornize”.

2. Monografi “Lindur per tu bere mjek”.

3. Kritike letrare e recensa “Etern Ars”.

4. Vellim me poezi “Nuk dashurojne perendite”.

5. Studime gjuhesore “Veshtrim rreth shprehjeve frazeologjike ne te folmen e Gjakoves”.

6. Botime studimore “Patronimet, mbiemrat famljare ne Gjakove”.

7. Fjalor Enciklopedik “Autor te letersise shqipe per femije dhe te rinj, 1886-2017”, me bashkautorsi te Prof. Dr. Astrit Bishqemi.

***

 Krijimtaria e saj eshte kryesisht, studime gjuhesore dhe kritike letrare.

 Migena eshte redaktore dhe recensente e dyzet e tre vellimeve me poezi dhe proze te autoreve shqiptare dhe te huaj.

 Ka fituar me dhjetera cmime ne letersi, neper aktivitetet nderkombetare, ne Kosove dhe Shqiperi, si ne Metingun e Poezise ne Gjakove, u shpall poetja me e mire e Metingut, duke u vleresuar me cmimin “Yllka Domi”. Ne Zvicer “Filo Let” me poezine e saj “Jeta ime poezi” merr cmim te dyte.

 Me tregimin “Piano” ne Festivalin Kombetar te letersise per te rinj, mbajtur ne Podujeve nderohet me cmim te dyte.

 Me poezine e saj “Burri i dheut” ne konkurimin mbarekombetar ne Istog, fiton cmimin e pare “Dr. Ibrahim Rugova”.

 Ne Festivalin e Letersise ne Podujeve zuri vendin e dyte me poezine “Ngadhnjimi i ri”.

 Po vendin e dyte e mori me poezine “Idealizem” ne manifestimin letrar “Peja Poetike”, organizuar nga Shoqata e Shkrimtareve te Kosoves.

 Ne Kline u nderua me cmim te pare me poezine “Motiv monologu” ne takimin tradicional kushtuar poetit te ndjere Tahir Desku.

 Gjithashtu ne Tirane laurohet nga “Albanian Excellent” per angazhimet e saj me shoqerine civile dhe per pune te frytshme ne letersi dhe ne arsimin shqiptar.

 Prej kohesh ka konfirmuar vullnetin ndaj hulumtimeve ne gjuhesi dhe albanologji, duke marre pjese ne konferenca te ndryshme shkencore te organizuara nga universitetet ane e mbane Shqiperise e Kosoves, si dhe ne prezantime te nivelit nderkombetar ne Slloveni, Itali, Zvicer e Gjermani.

 Migena jeton ne qytetin e Gjakoves prej 22 vjetesh me bashkeshortin dhe kater femijet e saj. Ajo kontribuon vazhdimisht ne kulturen dhe jeten artistike te qytetit te Gjakoves, me organizim te sferave te ndryshme.

 Ajo gezon titullin “Qytetare Nderi” ne vendlindjen e saj ne Elbasan , si dhe mbeshtetjen dhe respektin e bashkeqytetareve ne Gjakove, si nje mesimdhenese, krijuese dhe nene e perkushtuar.

 Migena eshte e palodhur dhe si drejtuese dhe veprimtare ne shoqerine civile. Ajo eshte drejtoreshe e Fondacionit te Gruas Intelektuale “Nermin Vlora Falaschi” Gjakove.

 Anetare e Lidhjes se Shkrimtareve te Kosoves.

 Anetare e organizates boterore “Pentasi B World, Prishtine e Shkup”.

 Anetare e kryesise se Shoqates se Intelektualeve “Gjakova” ne Gjakove.

 Anetare e kryesise se organizates humanitare te Kryqit te Kuq ne Gjakove.

 Migena 10 vitet e para ne Gjakove i ka paraprire karrieres se saj ne gazetarine radiofonike, te printuar dhe televizive, ku disa here ka marre cmime si :

 Organizata amerikane “IREX” mori cmim te dyte per projektin radiofonik kushtuar gruas se pasluftes ne Kosove.

 Qendra mediale “Dukagjini” i dha vendin e pare per shkrimin e saj ne gazeten “Lajme Exluzive”, lidhur me promovimin e punes dhe sfidat e femres shqiptare. … Tek po pinim kafe ne nje kafene te Gjakoves me Migenen dhe Prof. Halil Ahmetin, se si me lindi ideja dhe e pyeta per emrin e saj. Ajo u skuq pak ne fytyre dhe e skuqura sikur ja shtoi edhe me shume bukurine e saj dhe vijoi te flase :

“Ne kohen kur prinderit e mi prisnin qe une te vija ne jete, sigurisht nje nder preokupimet qe ata i jepnin rendesi ishte emri qe do te mbaja. Propozime per emertimin tim vinin nga te gjitha anet, por ata pelqyen me shume njerin prej tyre. Ai propozim vinte nga tezja e madhe, Nashi, e cila ne ate kohe ishte studente ne Universitetin e Tiranes. Ishte koha kur libri i John Golsuorthit, “Lulet e molles” ishte kthyer ne nje “best seller” ne Shqiperi. Personazhja kryesore e subjektit quhej Migena, ndaj tezja, duke qene shume e dhene pas librave dhe duke e simpatizuar tej mase kete personazh, kembenguli qe une te quhesha Migena. Dhe prinderit nuk ia prishen, me quajten keshtu “.

 Migenes zemra vazhdimisht zemra i rreh tek arsimi, per te cilin kishte studiuar dhe investuar vite te tera nga rinia e saj. Ajo sot eshte ligjeruese e gjuhes se paster shqipe ne Universitetin “Fehmi Agani” dhe ne gjimnazin “Hajdar Dushi” ne Gjakove. Me studentet dhe nxenesit ajo eshte shume komunikuese. Studentet dhe nxenesit e saj nuk jane te detyruar vetem te degjojne ne oren e mesimit, por ata jane te lirshem te shprehen dhe te ndertojne prezantimin e tyre ne individualitet dhe ne grup.

 Te shkruash per Migenen gazetare, poete, profesoreshe, nene, aktiviste duhet nje monografi e tere, por ne mbyllje po citoj nje poezi te saj, e cila eshte me dimension shume domethenes :

LOT

U lodha se numeruari

Dyqind pika loti

Qe neser katerqind presin te behen


Si rrjedhin lotet ?

Katerqind, teteqind, dymije e dyqind pika lot

Sa e sa mijera te tjere lot

Qe s’quhen me pika

Po hauze, dete e oqeane sot


Sic rrjedhin pa pushim

Mes pllajave-faqe

Te mjafta per permbytje jo te nje qenieje

Po te nje bote te tere ne paqe



Perfundimisht i uroj Migenes shendet, gezmi dhe suksese te metejshme ne karrieren e saj si poete, gazetare, profesoreshe, nene, aktiviste e palodhur, e thjeshte, e dashur dhe fisnike.

IBRAHIM HAJDARMATAJ

Kryetar i OJF-se “MESUESI”

TEL : 0692469145

E-Mail : ibrahimhajdarmataj@yahoo.com
______________

MIGENA ARLLATI NDEROHET ME TITULLIN QYTETARE NDERI

Intervista - Migena Arllati 05.01.2013kthehu

SHKRIMET E FUNDIT

FOTOLAJM

Adem Jashari 1955 - 1998

FOTODËSHMI

 • Deshmoret e Kombit
 • Xhemajli Berisha
 • Shaban, Adem e Hamëz Jashari
 • Mehë Uka
 • Tahir Sinani
 • Ridvan Qazimi - Komandant Lleshi
 • Xheladin Gashi - Plaku
 • Jashar Salihu
 • Xhemajl Fetahaj
 • Agim Ramadani
 • Indrit Cara - Kavaja
 • Mujë Krasniqi - Kapuçi
 • Abedin Rexha - Sandokani
 • Fehmi i Xheve Lladrovci
 • Remzi Ademaj, Xhevat e Seladin Berisha
 • Bekim Berisha - ABEja
 • Ilir Konushevci
 • Ismet Jashari - Kumanova
 • Luan Haradinaj
 • Adrian Krasniqi
 • Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu
 • Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani
 • Adem Jashari
 • Ahmet Haxhiu
 • Fadil Vata
 • Ukshin Hoti
 • Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu
 • Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha
 • Jusuf Gërvalla dhe Kadri Zeka
 • Naser Hajrizi
 • Adem Demaçi
 • Metush Krasniqi
 • Zekeria Rexha
 • Xheladin Hana
 • Musine Kokollari
 • Marije Shllaku
 • Gjon Serreçi
 • Qemal Stafa
 • Mulla Idriz Gjilani
 • Shaban Polluzha
 • Avni Rrustemi
 • Azem e Shote Galica
 • Asdreni
 • Migjeni
 • Ndre Mjeda
 • Shtjefën Gjeqovi
 • Faik Konica
 • Fan Noli
 • Gjergj Fishta
 • Bajram Curri
 • Isa Boletini
 • Idriz Seferi
 • Hasan Prishtina
 • Luigj Gurakuqi
 • Ismail Qemali
 • Dedë Gjo Luli
 • Çerqiz Topulli dhe Mihal Grameno
 • Mehmet Pashë Deralla
 • Vaso Pashë Shkodrani
 • Naum Veçilharxhi
 • Haxhi Zeka
 • Mic Sokoli
 • Naim Frashëri
 • Sami Frashëri
 • Sylejman Vokshi
 • Ymer Prizreni
 • Ali Pashë Gucia
 • Abdyl Frashëri
 • Jeronim De Rada
 • Marko Boçari
 • Bubulina
 • Pjetër Bogdani
 • Lekë Dukagjini
 • Gj.K.Skënderbeu
 • Teuta
 • Kostandini i Madh
 • Leka i Madh
 • Iliria

VIDEO

Fazli Berisha - Pashtrik

Selver Mackaj 2

Copyright © 2006 - 2012 Portali Pashtriku.org - Të gjitha të drejtat e rezervuara.     Zhvilluar nga: AlbaProject Networks