BAJRAM GASHI: 20 VJET, NË KUJTIM TË NJË NGJARJEJE TRAGJIKE PËR KOSOVËN!

Durrës, 6 prill 2019:
1.
Ashtu kishte ndodhur, 20 vjet më parë, nÈ… marsakeqin e vitit 1999. Qindra-mijÈ…ra familje shqiptare u larguan dhunshÈ…m nga trojet e tyre stërgjyshore, shumica nÈ… drejtim tÈ… shtetit amÈ…, në Shqipëri. Atë fat të dhimshëm përjetoi edhe miku im nga Peja, Dush Zeqiraj. Mbas dy ditÈ… udhÈ…tim e rraskapitjeje, arrijnÈ… në Shkallnur të Durrësit, te famlja “Gjuzi”. Na lajmÈ…rojnÈ… dhe menjÈ…herÈ… shkuam me furgon, i sollÈ…m nÈ… shtÈ…pi dhe i strehuam. Pas pak ditÈ…sh, ata u vendosën pÈ…rkohÈ…sisht nÈ… qytet, nÈ… banesa me qera. Kaloi njÈ… vit dhe nuk e kishte harruar Dushi 30 marsin e 1999-es. Më pas, në 30 marsin 2000, veç ai kur lajmÈ…roi: “MÈ… prit te busti i Azem Hajdarit”, nÈ… DurrÈ…s. “Do tÈ… kujtojmÈ…, sÈ… bashku, 30 marsin e 1999-es”. Erdhi. Nuk po e zgjati shumÈ…. NjÈ…zet “30-marsa”, me gjithÈ… tÈ… sotmin, ai i feston me familjen “Gashi”, në Shënavlash të rrethit tonë.

Nga e majta: B.Gashi,V.Kona,D.Zeqiraj,M.Gecaj e S.Harka(Tiranë,30 mars 2019)

2.
KÈ…saj radhe, Dushi mÈ… porositi nÈ… telefon: ”Kur tÈ… vij, dua tÈ… mÈ… njohÈ…sh me Viron KonÈ…n”. Kishte lexuar njÈ… libÈ…r tÈ… tij dhe i kishte pÈ…lqyer shumÈ…. “Po, – i thashÈ… dhe lajmÈ…rova shkrimtarin e nderuar, duke e informuar pÈ…rse donim ta takonim. Ai m’u tregua i gatshÈ…m. MbÈ…rriti Dushi, pikërisht nÈ… ShÈ…navlsh më 30 mars. AtÈ… ditÈ… ishim tÈ… ftuar, bashkÈ… me mikun krijues durrësakk, Kadri Tarelli, nga poeti I këtij qyteti, Vladimir Muça, nÈ… përurimin e librit me poezi ”Dino Kalenja”-Hero i Popullit, vrarÈ… nÈ… luftÈ… kundÈ…r pushtuesve nazistë. Aty pati edhe plot tÈ… tjerÈ… tÈ… ftuar, si Besim Shahini, poetja e nderuar e drejtoresha e shkollÈ…s “14 Nentori”, Merita Thartori, Hasan Shahini, etj, etj.
TÈ… nesërmen, pra sot mÈ… 31 mars, udhÈ…tuam pÈ…r nÈ… TiranÈ…. E dinim lokalin ”Galexy-Bar”, sepse aty disa herÈ… kemi pirÈ… kafe me prof. Murat Gecaj, me tÈ… nderuarin Viron Kona. NÈ… kafe ishte dhe shkrimtari dhe kritiku i nderuar Sejdo Harka. Lokali ndodhet nÈ… fillim tÈ… Bulevardit tÈ… Ri të kryeqytetit. Ishte një takim simbolik, I bukur Prof. Murati i ka kaluar do vjet, por mbi 70 kurrsesi nuk mund t’ia japÈ…sh. I njoha duke u bÈ…rÈ… paraqitje të ndÈ…rsjellta.
Po pinim kafe dhe muhabet tÈ… È…mbÈ…l.NdÈ…rkohë, Vironi kishte marrÈ… njÈ… çantÈ…, qÈ… mezi e mbante nÈ… duar. Aty kishte shumicÈ…n e librave të botuara tÈ… tijat, të cilat i kishte shÈ…nuar qÈ… nÈ… shtÈ…pi: dhuratÈ… pÈ…r mikun e tij tÈ… ri, Dushin, sikur ta kishte njohur qÈ… prej dekadash. Edhe prof. Murati kishte sjellÈ… librin më të ri jetëshkrimor, “Gjurmë, nëpër udhë…”(Tiranë, 2018).. Çaste emocionante, ndjenjash njerzore e vÈ…llazÈ…rore, kur dhuronin e ndërronin librat dhe mendimet nÈ… mes njÈ…ri-tjetrit.
Vironi, si vlonjatas bujar dhe me shpirt njerëzor, tha: “Dushi, miku ynë prej Peje, sot njÈ… vit, përsëri kÈ…tu!”
Dushi, nga kÈ…naqÈ…sia, iu drejtua miqëve kryeqytetas:
“Tash e mÈ…sova rrugÈ…n edhe për te ju, hiç mos mÈ… ftoni, se mÈ… 30 mars, 2020, dhe nÈ… kÈ…mbÈ… do vij!”
Dushin e pÈ…rcolla te autobuzi, pÈ…r nÈ… PejÈ…. Kur po ndaheshim, mÈ… tha:
-Bajram, pÈ…r 5-vjet e ke sigurue Mirësinë…
Durrës më: 31 Mars 2019
 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura