BARDHYL MAHMUTI: HIPOKRIZIA DHE PRESIONI I BE’së NDAJ KOSOVËS RREZIK PËR BALLKANIN!

Zvicër, 18. 12. 2015: Propozimi për të mos hequr regjimin e vizave për qytetarët e Kosovës është vendim për të mbajtur të izoluar Kosovën. Përderisa Komisioni evropian, që propozoi këtë vendim, hesht, reagimet në Kosovë janë të polarizuara siç është e polarizuar skena politike dhe mediatike e saj. Ajo që mund të konstatohet nga këto reagime, qëndrimet që fajësojnë Qeverinë e Kosovës dominojnë dukshëm në raport me qëndrimet tjera. “Kapja e shtetit”, “Krimi i organizuar” dhe “mungesa e shtetit ligjor” janë çështjet ku më së shumti mbështeten ata të cilët fajin e refuzimit të liberalizimit të vizave e shohin në Kosovë.
Në vijim po sjell disa fakte që dëshmojnë se sado i rëndë të jetë funksionimi i shtetit të Kosovës, shkalla e kriminalitetit apo përmasat e korrupsionit vendimi i BE-së është vendim arbitrar që nuk mbështetet në asnjërin nga këto kritere.
Po rikujtoj se më 15 korrik 2009 Komisionit Evropian miratoi propozimin që të hiqet regjimi i vizave për qytetarët e Serbisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë dhe të mbetej në fuqi regjimi i vizave për qytetarët e Shqipërisë, Kosovës dhe Bosnje e Hercegovinës.
A funksiononte shteti ligjor në Serbi, Mal të Zi dhe Maqedoni në kohën kur u propozua liberalizimi i vizave. JO! Përkundrazi, të tri shtetet vazhdonin të aplikonin diskriminimin racial kundër shqiptarëve dhe pushteti politik kishte shti në duar çdo pore të institucioneve të drejtësisë. Po përmend vetëm disa shembuj për të ilustruar thëniet e lartpërmendura.

Me direktiva të pushtetit politik u montuan shumë procese gjyqësore kundër shqiptarëve. Që nga rrëzimi i Sllobodan Millosheviqit “pushteti i ri” serb montoi mbi 50 procese gjyqësore në të cilat qindra shqiptarë u dënuam me shekuj vite burg. Për çfarë shteti ligjor mund të flitet në këtë rast? Nga viti 2009 deri në vitin 2015 me dirigjim nga pushteti politik i Beogradit u montuan 36 procese gjyqësore kundër shqiptarëve dhe të gjithë të dënuarit u liruan si të pafajshëm, por pas keqtrajtimeve disavjeçare.
Të njëjtën logjikë e ndoqi edhe pushteti i Shkupit. Publikimi i një pjese të përgjimeve të të bisedave të pushtetarëve të Shkupit dëshmoi se proceset gjyqësore kundër shqiptarëve ishin të dirigjuara nga pushteti politik dhe se ky pushtet kishte ngritur në shkallën më të lartë diskriminimin racial kundër shqiptarëve. Përkundër asaj se të gjithë ata që dëgjuan bisedimet lidhur me proceset e montuara gjyqësore u bindën për kapjen e pushtetit gjyqësor nga politika, shumica e shqiptarëve të dënuar, madje edhe me burg të përjetshëm, ende mbahen në burgjet e Maqedonisë. Jo vetëm kaq, por ky pushtet i kriminalizuar, për të tërhequr vëmendjen nga problemet që nxorën në shesh përgjimet e bisedave të zyrtarëve të lartë shtetëror, u implikua në organizimin e “Rastit të Kumanovës” dhe tragjedinë e Lagjes së Trimave.
Cili nga politikanët udhëheqës të Serbisë, Malit të Zi apo Maqedonisë nuk figuron në raportet për krimin e organizuar në Ballkanin perëndimor? Aleksandar Vuqiqi, Millo Gjukanoviqi apo Nikolla Gruevski? Të gjithë pa përjashtim konsiderohen si koka e krimit të organizuar. E megjithatë Bashkimi Evropia liberalizoi vizat për qytetarët e këtyre shteteve. Arsyetimi i vetëm i mbështetësve të heqjes së vizave për këto shtete ishte se qytetarët e Serbisë, Malit të Ti dhe të Maqedonisë kishin vuajtur shumë nga izolimi!
Cilat janë arsyet që qytetarët e Kosovës, të cilët kanë përjetuar gjenocidin nga Serbia, të mbesin të izoluar?
Zëdhënësit e BE-së mund të thuan çka t’ua zëre goja dhe ta durojë letra. Por, askush nuk mund të thotë se Serbisë, Malit të Zi dhe Maqedonisë iu hoqën vizat për arsye “të funksionimit si shtete ligjore”, apo për përmasat e “vogla” të korrupsionit dhe kriminalitetit. Kriteret e refuzimit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës janë politike dhe ideologjike dhe si të tilla, në kontekstin aktual të përkëdheljes që i bëhet Serbisë, paraqesin një rrezik për ardhmërinë e Kosovës. Rreziku bëhet edhe më i madh nga fakti se BE-ja ushtron presion të vazhdueshëm ndaj Kosovës si në rrafshin politik (përmes marrëveshjeve të dëmshme për Kosovën) ashtu edhe në rrafshin juridik (përmes krijimit të Gjykatës Speciale për të dënuar luftëtarët e lirisë). Përmes vendimeve të tilla inkurajohet logjika e vjetër serbe që ka për qëllim diskriminimin e shqiptarëve. Kjo logjikë solli luftërat më të përgjakshme dhe krimet më monstruoze në Evropë në fund të shekullit të XX.
Përkundër vërtetësisë lidhur me vështirësitë e funksionimit të shtetit të Kosovës, shkallës së kriminalitetit dhe korrupsionit në vendin tonë vendimi i BE-së për të mbajtur të izoluar Kosovën është vendim politik që nuk mbështetet në kriteret e lartpërmendura. Për këtë arsye, përtej divergjencave të brendshme të cilësdo natyrë qofshin duhet të kemi një konsensus minimal rreth trajtimit të njëanshëm dhe tendencioz të BE-së ndaj Kosovës. Mendoj se është momenti që të gjithë bashkërisht t’i themi STOP hipokrizisë dhe presioneve të BE-së ndaj Kosovës!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura