Çfarë është terapia e të folurit dhe si mund t’ju ndihmojë të gjeni një qëllim në jetë

Çfarë është terapia e të folurit dhe si mund t’ju ​​ndihmojë të gjeni një qëllim në jetë

Pashtriku, 17 Korrik 2021

Të gjithë jemi zhytur në një realitet frenetik dhe çorientues, të përbërë nga stimuj të vazhdueshëm dhe rrugë të ndryshme jetësore. Në këtë kaos është shumë e vështirë të gjesh një qëllim të kënaqshëm për ekzistencën tonë, i aftë të na bëjë të zgjohemi çdo mëngjes me një buzëqeshje dhe me vendosmërinë e nevojshme për të vazhduar ditën.

Dhënia e kuptimit të ekzistencës suaj, do të korrespondonte edhe me gjetjen e lumturisë: kjo nuk do të thotë që gjithmonë do të kishit një buzëqeshje në buzë dhe se do të shmangnit të gjitha momentet e errëta të jetës tuaj, gjetja e lumturisë në këtë rast do të kuptohet si ndjenja e kënaqur për atë që keni dhe atë që jeni.

Padyshim, kjo është diçka që nuk mund ta identifikoni brenda natës, por që kërkon shumë kohë për tu bërë realitet. Sidoqoftë, është thelbësore që të jeni në gjendje të punoni mirëqenien tuaj psikologjike, domethënë të kuptoni se cili është ekuilibri juaj i përsosur i brendshëm. Kushdo që dëshiron të ndjekë këtë qëllim duhet të njohë Viktor Frankl një psikolog me famë ndërkombëtare, i cili filloi shkollën e terapisë së fjalës. Vetë-njohja është thelbësore për të gjetur lumturi dhe kënaqësi të qëndrueshme, të mjaftueshme për të na dhënë një ekzistencë të këndshme.

Logoterapia dhe kuptimi i jetës

Të gjithë ne shpesh drejtohemi të identifikojmë në fat një forcë abstrakte të aftë të bëjë zgjedhjet tona të kota dhe të na transportojë drejt qëllimeve që na janë caktuar që nga momenti i lindjes. Kjo nuk është saktësisht e vërtetë, ka raste kur zgjedhjet tuaja kanë ende rëndësi. Për shembull, Stoicizmi, një shkollë filozofike e themeluar nga Zeno mijëra vjet më parë, pa në lumturi talentin për të pranuar dhe trajtuar ngjarje. Dhe është pikërisht në këtë moment që vullneti juaj mund t’i imponohet fatit: është e pamundur të shmangni ngjarje të pafavorshme, por mënyra se si reagoni është një zgjedhje që varet plotësisht nga ju.

Sidoqoftë, në momentet më të vështira është shumë e dobishme të kesh një qëllim të saktë dhe të qartë të jetës: nëse e di saktësisht se çfarë dëshiron nuk do të kesh asnjë vështirësi në kapërcimin e pengesave dhe dështimeve që natyrshëm do të hasësh. Për më tepër, kërkimi i kuptimit të jetës është diçka e natyrshme në shpirtin e njeriut, ne të gjithë jemi duke kërkuar një arsye dhe mënyra e vetme për ta gjetur është të bëjmë një ushtrim të vazhdueshëm të vetë-njohjes.

Ky është pikërisht qëllimi i logoterapisë: të ndihmojë pacientin t’i japë kuptim jetës së tij. Është një qëllim shumë i vështirë dhe shumë personal për tu arritur, në fakt secili prej nesh ka aspirata të ndryshme. Në këto raste, terapisti shoqëron pacientin përmes një procesi të vështirë të të mësuarit dhe introspeksionit, në mënyrë që ta ndihmojë atë të kuptojë se çfarë është me të vërtetë e aftë ta motivojë atë dhe t’i japë atij një ekuilibër të qëndrueshëm psiko-emocional me kalimin e kohës.

Të jesh në gjendje të përputhësh prirjet me jetën që po jetojmë në atë moment është një detyrë e vështirë dhe për këtë arsye shpesh është e nevojshme të kërkosh ndihmë profesionale siç është ajo e një terapisti të specializuar. Ndonjëherë rrethanat e jetës sonë na detyrojnë të ndjekim një ekzistencë që nuk na përket plotësisht, megjithatë nuk mund të devijojmë plotësisht prej saj. Thjesht përpiquni të mendoni për punën tuaj, ka shumë të ngjarë që ajo ka të bëjë pak me prirjet tuaja, por ka qëllimin funksional t’ju lejojë të jetoni dhe të mbështesni interesat tuaja.

Ju duhet të jeni në gjendje të gjeni një masë midis aspiratave dhe detyrave që duhet të përmbushni çdo ditë. Për ta bërë këtë, pasi të keni identifikuar me siguri kuptimin e jetës suaj do t’ju ndihmojë shumë dhe ju do të jeni në gjendje të shijoni plotësisht momentet tuaja të lira dhe tërë ekzistencën tuaj. / Psikologjia

Burimi / https://aprilamente.info/

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura