DR.JAKUP KRASNIQI: SË SHPEJTI DEL NGA SHTYPI LIBRI ‘MASHTRIMI I MADH’ I POLITOLOGUT BARDHYL MAHMUTI – I CILI ZHVESH MASHTRIMIN E MADH QË I BËHET OPINIONIT PUBLIK ME STIGMATIZIMIN E SHQIPTARËVE DHE UÇK-së

Prishtinë, 15. 01. 2015 – Sot, në 16 vjetorin e krimit kundër njerëzimit që forcat serbe e kryen në fshatin Reçak, ish- udhëheqësi i Grupit Diplomatik të UÇK-së, politologu Bardhyl Mahmuti, dorëzoi për botim librin e tij të titulluar: «MASHTRIMI I MADH». Pasi kam lexuar në dorëshkrim këtë vepër, në cilësinë e historianit them pa hezituar që Bardhyl Mahmuti i ofron lexuesit një vepër monumentale e cila hedh dritë mbi shumë çështje që kanë qenë objekt i manipulimit me opinionin publik ndërkombëtar. Autori Mahmuti një kapitull të veçantë ia kushton vrasjes së civilëve të pafajshëm në këtë fshat. Kur të lexohet me kujdes ky libër lexuesi do të shohë se çka fshihet prapa debateve dhe polemikave lidhur me cilësimin e kësaj tragjedie si «masakër» apo mohimin e këtij cilësimi. Duke u mbështetur në konventën ndërkombëtare për parandalimin dhe dënimin e gjenocidit, që përbën bazën juridike të së Drejtës Penale Ndërkombëtare, autori e vendosë edhe këto vrasje në kuadër të politikës së gjenocidit që pushteti i Beogradit e kishte përgatitur dhe zbatuar kundër shqiptarëve të Kosovës. Vetëm në kuadër të një analize të këtillë sqarohet pse spastrimi etnik, dhuna seksuale dhe vrasjet që kishin për qëllim shkatërrimin e tërësishëm apo të pjesshëm, fizik ose biologjik të shqiptarëve të Kosovës, përbëjnë gjenocid.


– BARDHYL MAHMUTI –

Krahas ndriçimit të kësaj çështje thelbësore, në veprën e Bardhyl Mahmutit trajtohen në mënyrë shkencore dhe zhvishet në tërësi ajo që fshihet prapa cilësimit të shoqërisë shqiptare “si shoqëri klanore”? Pse nocioni «mafia shqiptare» është sajuar me qëllim të stigmatizimit të UÇK-së? Kush e sajoi këtë nocion dhe kush janë intelektualët që hynë në kumbarinë e përhapjes së kësaj sajese?
Ngushtësisht e lidhur me këtë formë të stigmatizimit të shqiptarëve dhe UÇK-së autori sqaroi se kush e sajoi gënjeshtrën për “Trajtimin çnjerëzor të personave dhe trafikimin kundërligjor me organe njerëzish në Kosovë”. Në cilat burime informative u mbështetën Carla del Ponte, Dick Mart-y dhe dhjetëra personalitete të orientimit ideologjik të majtë apo të djathtë që shpërndanë këtë gënjeshtër? Kush qëndron prapa vrasjes së civilëve në Kosovë? Çka përmbajnë listat e krimeve që i vishen UÇK-së? Pse krijimi i Gjykatës Speciale për të hetuar akuzat e Dick Marty-t është diktat ideologjik i politikës mbi drejtësinë? Këto dhe shumë pyetje tjera të lidhura me Mashtrimin e Madh me opinionin publik gjejnë një përgjigje shkencore në librin e politologut Bardhyl Mahmuti.
Se shpejti do të keni mundësi ta lexoni, librin: “Mashtrimi i madh” me autor Bardhyl Mahmutin.

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura