GOLGOTA SHQIPTARE NË SYRIN E SHKRIMTARIT SRETEN POPOVIÇ!

GOLGOTA SHQIPTARE NË SYRIN E SHKRIMTARIT SRETEN POPOVIÇ!

Nga Sheradin Berisha. Facebook 04.01.2023  

“Udhëtimi nëpër Serbinë e re, 878 -1880”, (Putovanje po novoj Srbiji, 1878-1880) është një libër i shkruar në formën e një ditari gjatë udhëtimeve të shkrimtarit Sreten Popović nëpër Serbinë e re, të zgjeruar mbi tokat shqiptare gjatë luftës së përgjakshme të gjysmës së parë të vitit 1878… Libri përmban përshtypjet e tij edhe për ngjarje konkrete që kanë ndodhur gjatë dëbimit të shqiptarëve nga shtëpitë dhe vendbanimet e tyre stërgjyshore.

Sreten Popoviç në libër shkruan:

“Disa familje shqiptarë iknin dhe tërhiqeshin në luginat e lumit të Moravës Jugore, nëpër të ftohtin e madh, pran rrugës nëpër grykën e Gerdelices deri në Vranjë dhe Kumanovë. Shiheshin fëmijë të hedhur, të vdekur dhe pleq  të ngrirë. Tërheqja ishte tragjike, kuajt dhe qetë tërhiqeshin ngadalë nëpër borë sepse qerre kishin pak. Disa fëmije të hedhur, të humbur apo gjysmë te vdekur nga lodhja dhe uria ishin ajur dhe fryrë si daullja, disa i linte shpirti atëherë kur tanët i ushqenin ose pas ngrënies”.

***

Copëza të dhimbshme historike!

COPTIMI, TKURRJA, VRASJET DHE SHPËRNGULJA E SHQIPTARËVE (1877/1878), NJË DHIMBJE HISTORIKE! / Nga Sheradin Berisha

***

SHTRIRJA DHE TKURRJA E ETNIKUMIT SHQIPTAR!

___________________

MUZEU HISTORIK KOMBËTAR NË TIRANË

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura