ILJASA SALIHU: PËRURIM LIBRASH APO PARTIAKËSH?!

Kumanovë, 28. 10. 2016: Në një tubim partiak nuk është e hijshme që në rreshtat e parë të ulën dhe të përshëndeten intelektualët e pavarur prej partive, ngaqë është tubim partiak dhe ata që duhet të ulen në rreshtat e parë dhe të përshëndeten si të veçantë janë politikanët. Përndryshe është padrejtësi dhe nënçmim për partiakët, të cilët synojnë marrjen e pushtetit.
Megjithatë, kështu nuk po ndodh përgjatë përurimit të librave. Në vend që intelektualët e pavarur prej partive të ulen në rreshtat e para dhe të përshëndeten konkretisht e veçanërisht, ata duhet të ulen në rreshtat e fundit dhe zakonisht përshëndeten me emërtimin “të tjerë”, kurse politikanët i ulin në rreshtat e para dhe i përshëndesin me emra dhe mbiemra të përveçëm, njëherësh duke ia theksuar pozitat politike, mbase aty-këtu ua japin edhe fjalën.

Kjo është e tmerrshme për shëndetin e mendimit të shëndoshë. Kjo sjellje është dëshpëruese për ata që duan ta ruajnë sovranitetin e plotë të mendimit. Kjo është e lemeritshme për shpirtin e zhvillimit të një populli. Kjo është e turpshme për organizatorët e këtyre përurimeve, po ashtu edhe për autorët e librave, të cilët përmes nënçmimit të kolegëve të tyre, po e nënçmojnë rëndë vetveten.

 

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura