LABORATORËT BIOLOGJIKË NË UKRAINË

Nga arkivi i FB, 13 Mars 2022

Si u ngrit alarmi rus për “bioarmët” në Ukrainë?

A JANË LABORATORËT BIOLOGJIKË TË DREJTUAR NGA SHBA-ja NJË NGA ARSYET E PUSHTIMIT TË UKRAINËS NGA RUSIA?

Stafi i Opindia | 24 shkurt 2022

Rusia në shumë raste ka pretenduar se SHBA po drejton laboratorë të armëve biologjike rreth kufijve të Rusisë!

***

Ndërsa Rusia ka filluar të sulmojë instalimet ushtarake në Ukrainë, ka spekulime se Biolaboratorët të Shteteve të Bashkuara që janë krijuar në Ukrainë në emër të kërkimit dhe mbrojtjes janë gjithashtu ndër objektivat kryesorë. SHBA ka disa laboratorë të tillë në Ukrainë nën “Programin e saj të Reduktimit të Kërcënimeve Biologjike”.

Mediat sociale kanë qenë të mbushura me diskutime se si qeveria ruse, përveç kundërshtimit të zgjerimit të NATO-s në rajon (Ukrainë…), ka nxjerrë në pah shqetësimet e tyre, duke akuzuar SHBA-në për drejtimin e laboratorëve të armëve biologjike pranë kufirit të tyre. Një manual në Twitter i quajtur @WarClandenstine pretendoi se mund të jetë një mundësi që Rusia të synojë Biolaboratorët. Asgjë nuk është konfirmuar ende.

Ka shumë diskutime në mediat sociale në lidhje me laboratorët e dyshuar të bioarmëve të drejtuara dhe të financuara nga qeveria amerikane në tokën ukrainase.

———-

Një komunikim në Twitter

Presidenti Biden @POTUS

Zyrtar i qeverisë së Shteteve të Bashkuara

Vetëm Rusia është përgjegjëse për vdekjen dhe shkatërrimin që do të sjellë ky sulm, dhe Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët e saj do të përgjigjen në një mënyrë të bashkuar dhe vendimtare.

Bota do të kërkojë llogari nga Rusia.

——

Twitter

Një tjetër tragjedi e frikshme 2 @FestusMcgilicu1

Duke iu përgjigjur @POTUS

Mendoj se kuptova pse jeni kaq të interesuar për Ukrainën. Çfarë saktësisht do të ishte një gabim laboratori i armëve bio që ndodhej aty afër, e lëre më 8 prej tyre?

—–

Sipas detajeve të vëna në dispozicion nga qeveria amerikane, “Programi i Reduktimit të Kërcënimeve Biologjike” të Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së ka punuar me vendet partnere për të “kundërshtuar kërcënimin e shpërthimeve (të qëllimshme, aksidentale ose natyrore) të sëmundjeve infektive më të rrezikshme në botë.”

***

Foto: Pamje nga faqja e internetit e Ambasadës së SHBA në Ukrainë

***

Në Ukrainë, qëllimi i programit është të konsolidojë dhe sigurojë patogjenët dhe toksinat e shqetësimeve të sigurisë dhe të ofrojë mbështetje për kombin në zbulimin dhe raportimin e shpërthimeve të shkaktuara nga patogjenë të rrezikshëm përpara se ato “të paraqesin ndonjë rrezik stabiliteti ose sigurie”.

Në vitin 2019, BTRP krijoi dy laboratorë për Shërbimin e Mbrojtjes së Konsumatorit të Ukrainës me Nivelin 2 të Biosigurisë në Kiev dhe Odesa. Të dy rajonet tani janë nën sulmin e Rusisë. SHBA jo vetëm që ofron mbështetje për ngritjen e laboratorëve, por gjithashtu ka financuar projekte kërkimore në Ukrainë, ku shkencëtarët ukrainas dhe amerikanë punojnë së bashku.

Rusia ka akuzuar SHBA-në për zhvillimin e bio-armëve në kufijtë e saj, në Ukrainë dhe Gjeorgji

Në disa raste, Rusia ka akuzuar SHBA-në dhe Ukrainën për zhvillimin e bio-armëve pranë kufijve të saj. Në vitin 2021, ndërsa fliste për paaftësinë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për të përcaktuar origjinën e virusit COVID-19, Sekretari i Këshillit të Sigurimit rus, Nikolai Patrushev, i tha gazetarit të “Kommersant” se Rusia besonte se SHBA po zhvillon bio-armë pranë kufijve të saj.

Ai tha, “ju kushtoni vëmendje faktit që në botë, gjithnjë e më shumë laboratorë të rinj biologjikë nën kontrollin e Shteteve të Bashkuara po rriten me hapa të mëdhenj. Për më tepër, nga një rastësi e çuditshme – kryesisht në kufijtë rusë dhe kinezë. Ai shtoi se SHBA pretendon se ata punojnë me shkencëtarët vendas për të zhvilluar mënyra për të luftuar patogjenët e rrezikshëm, por ajo që ndodh brenda atyre mureve ishte e panjohur.

Ai shtoi, “Na është thënë se stacionet sanitare paqësore funksionojnë pranë kufijve tanë, por për disa arsye, ato të kujtojnë më shumë “Fort Detrick” në Maryland, ku amerikanët kanë punuar në fushën e biologjisë ushtarake për dekada. Meqë ra fjala, duhet t’i kushtojmë vëmendje faktit që në zonat përreth regjistrohen shpërthime sëmundjesh jo tipike për këto rajone”.

Kur u pyet nëse do të thoshte se amerikanët po zhvillonin armë biologjike në ato Biolaboratorë, ai tha, “Ne kemi arsye të mira për të besuar se ky është rasti.” Ai më tej tha: “Nuk kalon asnjë ditë në selinë e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) në Hagë që amerikanët dhe aleatët e tyre të mos dalin me një kapitull tjetër të dosjes kimike anti-ruse”.

Duke folur për akuzat kundër Rusisë për zhvillimin e armëve kimike, ai tha se nuk kishte prova dhe vetëm hamendje. Qeveria ruse ka bërë disa herë akuza të ngjashme.

Përfitimi i kërkimit të funksionit të financuar nga SHBA për të ‘rritur’ viruset në laboratorin Wuhan në Kinë

Tashmë është vërtetuar se shkencëtarët nga SHBA, me financimin e NIH, kishin kryer kërkime të funksionit për një numër virusesh të ngjashme me SARS në laboratorin WUHAN në Kinë, i cili besohet gjerësisht të jetë origjina e infeksionit COVID-19. Në shtator 2021, në një libër u zbulua se SHBA-ja kishte financuar kërkime mbi viruset vdekjeprurëse në Wuhan nën mbikëqyrjen e Anthony FAUÇIT.

Shkencëtari amerikan Peter Daszak, i cili kishte marrë një grant NIH, përmes organizatës së tij “EcoHealth Alliance” ishte angazhuar në kërkimin e ‘fitimit të funksionit’ për vite në Institutin e Virologjisë WUHAN në Kinë. Vetë Daszak e ka pranuar në shumë raste se ata po bëjnë kërkime të reja për koronaviruset.

Në fillim të këtij viti (2022), një hetim nga “Project Veritas” kishte zbuluar se kërkimi i koronavirusit i konsideruar si ‘shumë i rrezikshëm’ nga DARPA, u miratua nga NIAID i Anthony FAUÇIT dhe u krye nga Aleanca “EcoHealth” e Daszak në Wuhan.

Në tetor 2021, u zbulua përmes emaileve të publikuara se instituti i financuar nga NIAID i Anthony Fauci-t, i ka trajnuar studiuesit në laboratorin e Wuhan-it, ku strehonte viruse fatale të transmetuara nga aerosolet.

—–

Foto

Rusia ka ngritur disa herë shqetësimet se SHBA po drejton laboratorë të armëve biologjike në Ukrainë dhe gjetkë.

—–

Foto

Rusia kishte pretenduar se SHBA po drejton një laborator të bioarmëve në Gjeorgji

Rusia pushton Ukrainën

Më 24 shkurt, pas disa javësh me spekulime, Rusia më në fund pushtoi Ukrainën, duke shkaktuar një zemërim masiv në të gjithë botën. Është e dukshme këtu se NATO, SHBA dhe Rusia kanë qenë në mosmarrëveshje për vite me radhë mbi planet e supozuara të NATO-s për t’u zgjeruar drejt lindjes, duke kërcënuar sigurinë e Rusisë. Ndërsa trupat ruse u mblodhën në kufijtë e Ukrainës gjatë javëve të fundit, NATO dhe SHBA kanë hedhur armë me vlerë miliarda dollarë në Ukrainë, duke shpallur mbështetje për sovranitetin e Ukrainës.

Duke iu drejtuar popullit, Putin kishte njoftuar se po fillon një operacion ushtarak që synon ‘çmilitarizimin’ dhe ‘denazifikimin’ e Ukrainës. Programi i supozuar i armëve biologjike është një nga shqetësimet e shumta që Rusia kishte ngritur në lidhje me Ukrainën.

Vendet e NATO-s, përfshirë SHBA-në, kanë premtuar të vendosin sanksione të ashpra ndaj Rusisë si një masë hakmarrëse kundër pushtimit.

——

Burimi:

Are US-run biological labs in Ukraine one of the reasons behind Russia invasion? Read how Russian govt had raised ‘bioweapons’ alarm

OpIndia Staff | 24 February, 2022

https://www.opindia.com/2022/02/russia-ukraine-invasion-bioweapons-labs-patrushev-putin-wuhan-coronavirus/amp/

Ilustrimet në foto…

(Shqipëruar: nga Sheradin Berisha)

……………………

SHTOJCË:

Në Ukrainë zbulohen laboratorë të armëve biokimike!

A PO ZHVILLOHET LUFTA NË UKRAINË EDHE PËR LABORATORËT E ARMËVE BIOLOGJIKE – KIMIKE?!

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10220318006636704&id=1125324528

*******************

Nga arkivi i FB, 12 Mars 2022

KUJT I DUHEN BIOLABORATORËT E FSHEHTË NË UKRAINË?!

Gazetari amerikan Tucker Carlson, më 9 Mars 2022 ka bërë një seri pyetjesh lidhur me laboratorët biologjikë në Ukrainë, pyetje këto që duhet t’i bëjnë të gjithë. Tucker Carlson është një prezantues i shquar televiziv amerikan dhe komentator politik, i cili qysh nga viti 2016 drejton emisionin e përditshëm politik “Tucker Carlson Tonight në Fox News”.

***

Në vijim lexoni një fragment të prezentimit të tij në “foxnews.com”:

“Të mërkurën (më 10 Mars 2022), ju thamë se administrata e Biden-it po financon një numër bio-laboratorësh të fshehtë në Ukrainë, laboratorë që po kryejnë eksperimente mbi patogjenë shumë të rrezikshëm. Tani, kjo nuk është një histori siç ju thamë, që ne donim ta bënim. Në fakt, ne nuk menduam se mund të ishte e vërtetë. Është kaq e pahijshme dhe e çuditshme dhe në çdo rast, administrata e kishte mohuar vazhdimisht dhe në mënyrë shumë agresive se ata po bënin diçka të tillë dhe më pas ata sulmuan këdo që kishte pyetje për këtë si një mjet i Rusisë.

Ne supozuam marrëzisht se në këtë rast, ata mund të thoshin të vërtetën dhe më pas nga zyrtari Biden në krye të Ukrainës konfirmoi historinë. Toria Nuland, nënsekretarja e shtetit, përmendi rastësisht në një seancë dëgjimore të Senatit të martën se në fakt, po, administrata e Biden financon një seri bio-laboratorësh në Ukrainë dhe çdo gjë që është në këta laboratorë është aq e rrezikshme sa ajo është thellësisht e shqetësuar nëse këto materiale do të bien në duart e ushtrisë ruse.

Tani, kjo na goditi si një zhvillim tronditës. Edhe një herë, jo për herë të parë, ajo që dukej si një teori konspirative e mprehtë doli të ishte e vërtetë.

Dëshmia e Toria Nuland ngriti të paktën dy pyetje të menjëhershme.

– Çfarë saktësisht po bëjnë këta laboratorë me paratë tona dhe në emrin tonë?

Dhe

– pse administrata Biden nuk e siguroi përmbajtjen e këtyre laboratorëve përpara se të pushtonin rusët?

Deri më tani, për pyetjen e dytë nuk kemi marrë fare përgjigje. Ne mendojmë se jemi të vetmit që e kemi kërkuar.

– Kush vendosi të linte materiale biologjike vdekjeprurëse të ulura në Ukrainë, ndërsa trupat ruse ishin të grumbulluara në kufi?

Personi s’është identifikuar ende. Shpresojmë që ai person të identifikohet. Ne do të vazhdojmë të pyesim.

Sa i përket pyetjes së parë, çfarë po ndodh saktësisht në këta laboratorë? Ne kemi marrë disa përgjigje, të gjitha fyese. Fillimisht, administrata pretendoi se laboratorët ishin krijuar për të ndihmuar ukrainasit të luftonin tuberkulozin, si dhe sëmundje të ndryshme të bagëtive. Kështu u thanë zyrtarët anëtarëve të Kongresit.

Nuk dukej e besueshme dhe, në fakt, nuk është e besueshme. Dhe më pas, pas shfaqjes sonë mbrëmë, Pentagoni publikoi atë që në mënyrë jo ironike e quajti një fletë faktesh të krijuar për ta bërë historinë e biolaboratorëve të duket e vogël dhe qesharake. Pothuajse çdo organizatë e lajmeve në Amerikë, me asnjë përjashtim, e përsëritin fjalë për fjalë pretendimin e administratës pa asnjë lloj verifikimi.

Revista Foreign Policy publikoi këtë version të saj, i cili ishte identik me shumë versione të tjera që keni parë nëse ndiqni lajmet sot. “KONTROLLI I FAKTIT: DoD ka punuar me Ukrainën për të eliminuar (në të gjitha masat) bioarmët e lëna pas nga Bashkimi Sovjetik që nga viti 2005,” tha një zyrtar i lartë i inteligjencës së mbrojtjes amerikane, “por këto nuk janë (përsëri, me të gjitha masat) laboratorë armësh siç pretendojnë rusët në mënyrë të rreme”, tha zyrtari.

“Washington Post” na siguroi për të njëjtën gjë, po kështu na siguruan edhe organizata të tjera të panumërta të ashtuquajtura lajme. OK, kështu që nuk ka punë të madhe. Kjo në fakt nuk është një histori.

Pentagoni e ka bërë këtë që nga viti 2005, duke punuar me ukrainasit për të “eliminuar armët biologjike të lëna pas nga sovjetikët”. Kjo ka kuptim, por prisni, 2005 ishte 17 vjet më parë. Sa kohë duhet për të eliminuar bioarmët sovjetike?

Shtatëmbëdhjetë vjet duken si një kohë e gjatë. Nëse do të kishit 17 vjet dhe fonde të mjaftueshme nga Kongresi, ndoshta mund të hiqni dhe katalogoni çdo kokërr rërë në plazhin Waikiki dhe megjithatë disi, gjatë asaj periudhe 17-vjeçare, Pentagoni nuk e ka përfunduar heqjen e tubave të provës nga ngrirësit e epokës sovjetike.

– Si funksionon kjo saktësisht?

– Sa të rënda janë këto bioarmë?

– A na mungojnë kapacitetet e transportit për t’i nxjerrë nga Ukraina dhe për t’i varrosur në shkretëtirën në Nevada?

– Kur planifikonte Pentagoni ta përfundonte këtë punë të rëndësishme?

– Në 20 vjet?

– Në 50 vjet?

Të gjitha këto duken si pyetje shumë të qarta, por asnjë gazetar nuk bëri asnjë nga këto pyetje.

(…)

(Shqipëruar: nga Sheradin Berisha)

——–

Burimi:

Tucker Carlson: The questions about the biolabs in Ukraine that everyone should be asking

https://www.foxnews.com/opinion/tucker-carlson-questions-biolabs-ukraine-everyone-asking

———————-

Narkivi i FB, 14 mars 2022

OBAMA DHE BIOLABI I PATOGJENËVE TË RREZIKSHËM NË UKRAINË!

EKSKLUZIVE: Uebfaqet e fshira tregojnë se Obama ka udhëhequr një përpjekje për të ndërtuar një BioLab me bazë në Ukrainë që trajton ‘patogjenët veçanërisht të rrezikshëm’.

Nga Natalie Winters (*)  / 8 Mars 2022

Artikulli i zgjedhur në ueb i rikuperuar nga “The National Pulse” zbulon se ish-presidenti Barack Obama udhëhoqi një marrëveshje që çon në ndërtimin e laboratorëve biologjikë që trajtojnë “patogjenët veçanërisht të rrezikshëm” në Ukrainë.

Lajmi vjen në të njëjtën ditë kur nënsekretarja e shtetit për çështje politike në administratën e Bidenit, Victoria Nuland, i tha Senatit në SHBA se qeveria amerikane është e shqetësuar për objektet e kërkimit biologjik që bien në duart e Rusisë si rezultat i konfliktit të vazhdueshëm në Evropën Lindore.

Fillimisht i postuar më 18 qershor 2010, artikulli “Biolab hapet në Ukrainë” detajon se si Obama, ndërsa shërbente si senator i Illinoisit, ndihmoi në negocimin e një marrëveshjeje për ndërtimin e një laboratori të nivelit 3 të biosigurisë në qytetin ukrainas të Odessas.

Artikulli, i cili theksoi gjithashtu punën e ish-senatorit Dick Lugar, u përfshi gjithashtu në numrin nr. 818 të revistës së Qendrës së Kundërpërhapjes së Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara (USAF).

“Lugar tha se planet për objektin filluan në vitin 2005 kur ai dhe senatori i atëhershëm Barack Obama hynë në një partneritet me zyrtarët ukrainas. Lugar dhe Obama ndihmuan gjithashtu në koordinimin e përpjekjeve midis studiuesve amerikanë dhe ukrainas atë vit në një përpjekje për të studiuar dhe ndihmuar në parandalimin e gripit të shpendëve, “shpjegoi autorja Tina Redlup.

Një raport i vitit 2011 nga Komiteti i Akademisë Kombëtare të Shkencave të SHBA-së për Parashikimin e Sfidave të Biosigurisë të Zgjerimit Global të Laboratorëve Biologjikë me Përmbajtje të Lartë shpjegoi se si laboratori me bazë në Odessa “është përgjegjës për identifikimin e patogjenëve biologjikë veçanërisht atyre të rrezikshëm”.

“Ky laborator u rindërtua dhe u përditësua teknikisht deri në nivelin BSL-3 nëpërmjet një marrëveshjeje bashkëpunimi midis Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara dhe Ministrisë së Shëndetësisë së Ukrainës që filloi në vitin 2005. Bashkëpunimi fokusohet në parandalimin e përhapjes së teknologjive, patogjenëve, dhe njohurive që mund të përdoren në zhvillimin e armëve biologjike”, vijon raporti.

“Laboratori i përditësuar shërben si Laborator Referencë Qendrore e Përkohshme me një depozitarium (mbledhje patogjene). Sipas rregulloreve ukrainase, ajo ka një leje për të punuar me bakteret dhe viruset e grupit të parë dhe të dytë patogjen”, shpjegon raporti.

Një dokument i veçantë që detajon rrjetin e biolabit të Ukrainës nga Projekti i Parandalimit të BioArmëve përshkruan në mënyrë më të detajuar shtrirjen e patogjenëve me të cilët objekti ka kryer kërkime.

Ndër viruset që laboratori studioi ishin Ebola dhe “viruset e grupit II të patogjenitetit duke përdorur metoda virologjike, molekulare, serologjike dhe ekspres”.

Për më tepër, laboratori ofroi “trajnim special për specialistët mbi çështjet e biosigurisë dhe biosigurisë gjatë trajtimit të lëndëve të rrezikshme biologjike.”

Objekti i zbuluar i biolabit pason një shqyrtim intensiv mbi vendimin e qeverisë amerikane për të financuar kërkime të rrezikshme, “fitimi i funksionit” në Wuhan në një laborator të drejtuar nga Partia Komuniste Kineze me lidhje ushtarake.

***

(*) Natalie Winters është gazetarja kryesore investigative në National Pulse dhe bashkë – prezantuese e podcast-it të “The National Pulse”.

——

Burimi:

EXCLUSIVE: Deleted Web Pages Show Obama Led an Effort To Build a Ukraine-Based BioLab Handling ‘Especially Dangerous Pathogens’.

Recovered by The National Pulse, the article raises serious questions about U.S. government activity in Ukraine, stretching back almost two decades.

By Natalie Winters /  March 8, 2022 👇👇👇

(Ilustrimet në foto)

Shqipëruar: nga Sheradin Berisha

————

Nënsekretarja e SHBA për Çështjet Politike Victoria Nuland në një seancë dëgjimore në Kongresin e SHBA: Qeveria amerikane po punon me Ukrainën për të parandaluar që “OBJEKTET E KËRKIMIT BIOLOGJIK” të bien në duart e Rusisë..!! 👇👇👇

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=7446004348773372&id=100000916415375

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura