LE GLOBE (1879) / KABINETI QEVERITAR I ROMËS ATIJ TË ATHINËS: ‘RUAJTJA E KOMBËSISË SHQIPTARE ËSHTË THELBËSORE, PRANDAJ HIQNI DORË NGA JANINA!’

Francë, 4 qershor 2020: “Le Globe” ka botuar, të martën e 26 gushtit 1879, në ballinë, një shkrim në lidhje me qarkoren e kabinetit qeveritar të Romës për atë të Athinës dërguar asokohe Fuqive të Mëdha për çështjen shqiptare dhe atë të Janinës në veçanti, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Greqi
Nëpërmjet një shkrese të korrespondentit tonë special
Çështja shqiptare

Athinë, 25 gusht, ora 3 e 8 minuta e natës.
Kabineti i Athinës u çudit nga një qarkore e qeverisë italiane dërguar kohëve të fundit Fuqive të Mëdha, e cila përmbante këtë deklaratë, që ruajtja e kombësisë shqiptare duhet të konsiderohet si thelbësore, jo vetëm nga këndvështrimi i Italisë, por edhe i Greqisë.
Kabineti i Romës këshillon kabinetin e Athinës të heqë dorë nga çështja e Janinës për të qetësuar shqiptarët dhe për t’u demonstruar ndjenjat e saj më të mira duke thënë thjesht se Greqia është fuqia e tyre mbrojtëse.
Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura