REXHEP AHMETI: MEDITIM MADHËSHTOR NË MITROVICË PËR RIBASHKIMIN E MITROVICËS

Mitrovicë, 3 dhjetor 2018: Më 26 nëntor 2018 në sallën e Teatrit të Mitrovicës, të mbushur përplotë me publik, dashamirës të AFORIZMAVE dhe të MEDITIMIT, në nderim të FESTËS SË SHENJTË TË FLAMURIT u realizua Programi i Shkollës së Mesme Ekonomike “Hasan Prishtina”, në Mitrovicë me titull “MEDITIM PËR BASHKIMIN E MITROVICËS”
Pas pikës së parë të Programit-leximit të aforizmave, të cilat publiku i pëlqeu dhe i duartrokiti si Aforizmat apo Fjalët e urta të zgjedhura nga nxënësit, ashtu edhe ato që nxanësit/et i kishin shkruar vet.
Është me rëndësi të informohet realisht publiku për këtë ngjarje të re kulturore në Mitrovicë-meditimin e parë kolektivë në nivel qyteti, kur më 26 NËNTOR TË KËTIJ VITI meditimit të nxënësve dhe profesorit në skenë të teatrit u bashkangjitë edhe TËRË SALLA, ME TËRË ENERGJIN E VET, pa asnjë përtesë, pa asnjë hezitim, por me një qetësi të energjisë pozitive BEGATIM. Vërtetë ishte jo vetëm kënaqësi por edhe madhështi që të merrje pjesë në një meditim të tillë, me një destinim e qëllim të lartë që na jepte titulli i meditimi: MEDITIM PËR BASHKIMIN E MITROVICËS.

Masa (publiku), pra, nuk i duartrokiti, sinqerisht, vetëm suksesit të arritur aty nga nxënësit në pikën e parë të Programit, për aforizmat që nxënësi/et i kishin shkruar vet dhe ato (fjalët e urta) të zgjedhura, por i duartrokiti edhe vetë daljes madhështore, të qetë e me uniforma shkollore të nxënësve të shkollës së mesme ekonomike, të udhëhequr nga medituesi i licencuar, mësimdhënësi i psikologjisë dhe i sociologjisë R.A., i cili gjithashtu ishte me dyfish uniformë, ngase uniformës së shkollës ia kishte shtuar edhe Plisin, sepse emri i Grupit Aforizmatik quhet DRITA që lidhet me borealët Thotin dhe bashkëvepruesit e tij; ndërsa plisi lidhet me këto që i përmendëm këtu me DRITËN; BOREALËT DHE THOTIN e antikës atlantidase që ka folur shqip.
Salla, njerëzit në sallë, duartrokitën, gjithashtu, edhe vurjen e emrit të HETEM RAMADANIT në ballë të Grupit meditues të kësaj shkolle. Si dhuratë salla mori edhe informatën, se në të ardhmen vet Hetem Ramadani ka THËNË se do të vijë në Mitrovicë për ta vazhduar MISIONIN E TIJ TË SHENJTË. Pra, do të kemi fatin e madh që të meditojmë me një meditues të thellë të përmasave botërore ose me një vëlla tonin të dashur.
Urime Festa e Flamurit të gjithë shqiptarëve! Gëzuar!

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura