SHERADIN BERISHA: ISA MUSTAFA, KOMUNISTI I FUNDIT I ISH’JUGOSLLAVISË QË MBIJETOI NË POLITIKËN SHQIPTARE TË KOSOVËS!

Pashtriku.org, 2 dhjetor 2017: (Historia politike e kryetarit të LDK’së, Isa Mustafa – në periudhën komuniste 1980 – 1990) – Në ish’Jugosllavi (1945 – 1990), parimet themelore të LKJ’së, janë ndërtuar mbi bazën e ‘fryteve të revolucionit të UNҪJ’së, të vëllazërim – bashkimit, e të besnikërisë ndaj Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë vetëqeverisëse të Titos”. Mbi këtë bazë është ndërtuar i gjithë sistemi politikë i atij regjimi edhe në Kosovë. Madje mbi këtë frymë u krijua edhe një klasë politike shqiptare, nën tutelën e së cilës u profilizua edhe një “elitë intelektuale” shqiptare, e cila fillimisht kishte kaluar nëpër “sita” të regjimit, për të parë besnikërinë dhe lojalitetin e tyre ndaj doktrinës komuniste-titiste. Intelektualët “elitarë” si anëtarë të devotshëm të LKJ’së, bartnin edhe pozita politike’pushtetore në institucionet e regjimit. Dhe, njëri nga “elitarët” e partisë dhe të regjimit komunist – nga gjysma e dytë e viteve 70’të, ishte padyshim edhe Petagogu i Ri i Universitetit të Kosovës në Prishtinë (1974) Isa Mustafa, aktualisht Kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës.
(***)
Në vazhdim lexoni rrugëtimin politik të Isa Mustafës gjatë viteve të regjimit komunist të Tito – Millosheviqit (1980 – 1990), bazuar në dokumentet arkivore të kohës:
__________
SHERADIN BERISHA: KARIERA POLITIKE E KRYETARIT TË LDK’së, ISA MUSTAFA – GJATË REGJIMIT KOMUNIST (1980 – 1990)
/Pjesa e parë/
https://pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3402
***
Pjesa e dytë
https://pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3403
***
Pjesa e tretë
https://pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3404
***
Pjesa e katërt
https://pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3408
***
Pjesa e pestë
https://pashtriku.org/?kat=64&shkrimi=3433

Total
0
Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Për siguri, kërkohet përdorimi i shërbimit reCAPTCHA të Google, i cili i nënshtrohet Politikës së Privatësisë dhe Kushteve të Përdorimit të Google.

Unë pajtohem me këto kushte.

Postime të Lidhura